Grčka obara cijene i u Crnoj Gori

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
ZBOG VELIKE PONUDE I MALE POTRAŽNjE, REGIONALNO TRŽIŠTE NEKRETNINA U KRIZI

Grčka obara cijene i u Crnoj Gori




Izvor: Dan 08-01-2011

Cijene nekretnina u Crnoj Gori i regionu ove godine nastaviće da padaju. Talas će krenuti iz Grčke, koja će zbog dužničke krize morati da proda nekretnine u vrijednosti od 30 milijardi eura. To će, kako procjenjuju stručnjaci, dovesti do pada cijena na cijelom Balkanu, a naročito u Crnoj Gori, pošto je sadašnji nivo previsok i vještački se održava.
Britanski Gardijan najavio je da grčka vlada namjerava da proda ili dugoročno iznajmi dio ostrva, za koja je već bilo interesovanja, ali su ih Grci čuvali, smatrajući ih „porodičnim srebrom". Grčka vlada najavila je da će ove godine aktivirati paket mjera, koji će podstaći oživljavanje tržišta nekretnina, pa će se na tržištu naći stanovi čija će cijena biti između 700 i 1.300 eura po kvadratu.
Prema analizi Centralne banke, urađenoj na osnovu ankete 38 agencija za nekretnine, petina anketiranih je lani imala isti promet kao i 2009., dok je 45,9 odsto imalo pad od 25 odsto u prosjeku, a samo 16,1 odsto je zabilježilo rast prometa. Prosječna cijena kvadrata u Budvi je 2004. bila je 939,7 eura. Nakon toga počinje trend rasta, tako da sada kvadrat košta u prosjeku 3,26 hiljada eura. Cijene su u posljednje dvije godine pale neznatno, ali prodaja stagnira.
- I dalje se nadamo da će Rusi doći. Znamo da više nikada neće biti sve kao ranije, ali moramo prodati stanove koji su izgrađeni prethodnih godina - kaže jedan od vlasnika agencije za promet nekretnina, koji nije želio da ga imenujemo.
Simptomatično je da je sve više zemalja u Evropi objavilo spremnost da finansijske probleme rješava prodajom državnih nekretnina za čije održavanje nema sredstava. Mediji su javili da Vlada Francuske ima plan privatizacije državne imovine i kasnije rasprodaje zamkova, ljetnjikovaca, planinarskih domova, kasarni i raznih imanja. Od prodaje 1.700 objekata vlada Nikole Sarkozija očekuje nekoliko milijardi eura, koje će se usmjeriti u pokrivanje budžetskog deficita. Italija planira da proda teritorije u Dolomitskim Alpima i ostrva uz priobalje Sardinije, neka jezera, rijeke, oko 9.000 zgrada, kao i buvlju pijacu Porta Portese u Rimu. Spisak potencijalnih teritorija i nekretnina za prodaju pripemila je agencija za procjenu državne imovine Italije.
Prodaja stanova u Hongkongu, nekada hiperaktivnom tržištu, u posljednje vrijeme je zastala, a cijene padaju. U Velikoj Britaniji, koja je nekada imala najsnažnije tržište stanogradnje, stopa odobravanja kredita je pala za 31 procenat. U Španiji je tokom posljednje decenije izgrađeno preko četiri miliona stambenih jedinica, više nego u Njemačkoj, Britaniji i Francuskoj zajedno. Prosječna cijena kvadrata je u nekim dijelovima zemlje utrostručena, pošto je privredni bum privlačio imigrante, a Evropljani sa sjevera kupovali kuće za odmor. Danas na hiljade tih stanova zvrji prazno. Procjena MMF-a je da su nekretnine u Španiji precijenjene za više od 15 odsto. Kriza na španskom tržištu nekretnina, zbog koje više od pola miliona zaposlenih može ostati bez posla, mogla bi negativno da se odrazi na kompletnu privredu, pa se očekuje da će i ova zemlja ubrzo uvesti mjere za aktiviranje tržišta nekretnina. Cijene kuća u Španiji opale su za osam odsto.
Među zemljama u kojima su lani cijene nekretnina pale za više od deset procenata su Letonija 37 odsto, Litvanija 27, SAD 20, Velika Britanija 18, Island 16, te Irska i Ukrajina po 12 odsto u prosjeku.
S.G.

U Srbiji pad i do 40 odsto
Tržište nekretnina u Srbiji bilježilo je konstantan pad cijena lani, a poznavaoci tvrde da će taj trend biti nastavljen i ove godine. Cijene su pale za više od 20 odsto, a prema prognozama, za još toliko će pojeftiniti kvadrat u novogradnji, dok će stari stanovi izgubiti na vrijednosti čak 40 odsto. Direktorica beogradske agencije za nekretnine „Alka" Kaća Lazarević izjavila je da će nekretnine pojeftiniti polako, ali sigurno. Potražnja za stanovima je drastično opala, što je jedan od glavnih razloga zbog kojeg cijene klize. Interesantno je da plaća isključivo „kešom" kada se nađe pokoji kupac.
 
Natrag
Top