Građevinarstvo u dugovima do guše

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Građevinarstvo u dugovima do guše




15. novembar 2010. | 08:31 | Izvor: Tanjug

Beograd, -- Građevinske firme su bankama davale velike kolaterale za kredite i postoji opasnost da zbog dugova tim firmama oduzmu sredstva za rad, kaže Goran Dugandžija.

3377887894ce0e74c840d9553541563_extreme.jpg
Predsednik Grupacije za visokogradnju u kaže da građevinska preduzeća duguju velike iznose bankama, dobavljačima i imaju neizmirene obaveze prema državi.

Dugandžija, koji je i koordinator grupe za pomoć građevinarstvu je predočio da su građevinska preduzeća svoje kolaterale - zaloge na opremi i mehanizaciji, davale bankama pod veoma nepovoljnim uslovima.

Zbog toga postoji opasnost da firmama budu oduzeta sredstva neophodna za rad, upozorava Dugandžija.

"Često i za jedan evro podignutog kredita firme su davale i tri, ili četiri evra kolaterala, koji su, uglavnom, bili u opremi i mehanizaciji",
naveo je predsednik Grupacije za visokogradnju u PKS.

Dugandžija je kazao da postoji ideja da se formira dodatni bankarski, ili garantni potencijal od neaktivne državne imovine kojom bi, na primer, bio dokapitalizovan Fond za razvoj.

"Sa takvim novim fondom, bez finansijskih sredstava - što je jako važno, mi bi maksimalno iskoristili taj resurs kapitala, koji je u vlasništvu države, ali bi i država izašla pred banke sa tim novim fondom",
naglasio je on.

Banke bi u tom slučaju, prema njegovim rečima, oslobodila kolaterale građevinskih firmi i prešle na garanciju države.

Dugandžija smatra da je Ministarstvo za životnu sredinu i prostorno planiranje, ipak, dobro odreagovalo na težak položaj građevinske industrije programom izgradnje jeftinih stanova na prostoru bivše voždovačke kasarne u Beogradu "Stepa Stepanović".

"To je dobar primer kako država može i treba da reaguje u vanrednim okolnostima
", naglasio je on.

U PKS kažu da se problemi u građevinarstvu, pre svega, odnose na nelikvidnost, nedovoljna investiciona ulaganja, neblagovremeno izdavanje građevinskih dozvola, nemogućnost obezbeđivanja garancija za izvođenje radova u zemlji i inostranstvu, neravnopravnost domaćih izvođača radova pri učešću na tenderima, rad "na crno" i "sivu ekonomiju", kao i na neuređenost tržišta.
 
Natrag
Top