Građani prijavili stotine policajaca

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Građani prijavili stotine policajaca




Izvor: Nezavisne novine Dragan Sladojević - 27.01.2011

slitunain.php


BANJALUKA - Bh. građani su se prošle godine žalili na stotine policajaca za koje su smatrali da nesavjesno obavljaju svoj posao, potvrđeno je u MUP-ovima širom zemlje.
Građani smatraju da je nedopustivo da se ponavlja scenarij koji je prije nekoliko dana procurio u javnost, kada su objavljene fotografije dvojice banjalučkih saobraćajnih policajaca dok primaju mito.
Sudeći prema informacijama iz MUP-ova, dolazi se do zaključka da se nezadovoljni građani sve učestalije žale na pripadnike policije.
Biro za žalbe i predstavke građana MUP-a RS zaprimio je u prošloj godini 496 dopisa, od kojih je 467 od građana, punomoćnika i pravnih lica i 29 anonimnih.
"Oni se u najvećem broju odnose na neprofesionalno postupanje i ponašanje, a zatim na neovlaštenu upotrebu sile i sredstava prinude, nepostupanje po zahtjevima i prijavama, korupciju i slično", rekla je Goga Davidović, službenik za odnose s javnošću u Kabinetu direktora Policije RS.
Kako saznajemo u FUP-u, zbog zloupotrebe i prekoračenja ovlaštenja više od 60 policajaca u FBiH je prošle godine kažnjeno zbog povrede dužnosti. Međutim, broj prijavljenih slučajeva, znatno je veći.
Aldina Ahmić, portparol MUP-a Zeničko-dobojskog kantona, kaže da je prošle godine taj MUP zaprimio 99 žalbi građana na rad policajaca. Ona navodi da je zaprimljeno i 14 anonimnih žalbi.
"Istragom je utvrđeno da je 21 policajac počinio težu povredu na radu, a 26 ih je počinilo lakšu povredu", kazala je Ahmićeva.
Odsjek za unutrašnju kontrolu Uprave policije MUP-a Livanjskog kantona tokom prošle godine zaprimio je 58 žalbi građana na rad i ponašanje policijskih službenika, što je za 14 žalbi, ili trećinu, više nego 2009.
Ivica Vrdoljak, portparol MUP-a tog kantona, kazao je da je unutrašnjom istragom tokom prošle godine bio obuhvaćen 71 policijski službenik, što je za 12,7 odsto više nego godinu ranije.
"U prošloj godini zbog teže povrede radne dužnosti kažnjeno je 18 policijskih službenika kantonalnog MUP-a, dok je godinu ranije po istom osnovu sankcionisano 13 policajaca", kazao je Vrdoljak.
Danka Tešić, portparol CJB Istočno Sarajevo, potvrdila je da je taj centar prošle godine primio tridesetak prijava protiv njihovih policajaca.
"Čak i anonimne prijave razmatramo i istražujemo da li je policajac nesavjesno obavljao posao. Pozivamo građane koji smatraju da je policajac nepravilno postupio da nam to i prijave", rekla je ona.
Željko Đogović, načelnik Sektora policije CJB Trebinje, kaže da žalbi građana na rad policajaca tog CJB prošle godine nisu imali.
"Međutim, jedan policajac uzeo je mito, to smo dokumentovali i on je ostao bez posla", rekao je Đogović.
Srećko Bošnjak, šef Kriminalističke policije MUP-a HNK, ističe da je problem u tome što građani polaze od logike da su svi isti.
"Nekoliko pojedinaca nanosi štetu hiljadama policajaca koji svoj posao rade pošteno. Mi trenutno vodimo dva krivična postupka i isto toliko disciplinskih postupaka protiv policijskih službenika", naglasio je Bošnjak.

Povrede dužnosti

Pod lakšim povredama dužnosti u policiji podrazumijeva se neljubazno i nepristojno postupanje prema strankama, nesavjesno čuvanje dokumenata i slično.
Sa druge strane, težom povredom dužnosti smatra se nepružanje stručne pomoći građanima, ponašanje koje narušava ugled policije, uzimanje mita, rad pod dejstvom alkohola, upotreba sile u suprotnosti sa zakonom, zloupotreba službenog položaja i brojne druge povrede.
 
Natrag
Top