Građani najviše daju mito saobraćajcima i lekarima

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Anketa „Blica” o korupciji
Građani najviše daju mito saobraćajcima i lekarima

M. Maleš | 29. 10. 2010. - 00:02h | Foto: M. Surjanac


Građani Srbije najčešće su davali mito saobraćajnim policajcima pokazali su rezultati ankete na sajtu "Blica". U anketi je učestvovalo 5.686 građana, a više od polovine, njih 2.940, odgovorilo je da je mito davalo saobraćajnoj policiji.

85688_4_ff.jpg


Na drugo mesto građani su stavili lekare za koje 1.747 građana ili 30,7 odsto kaže da su im dali mito. Slede sveštenici kojima je 371 građanin dao mito, činovnici u opštinama i profesori kojima je mito dalo 273, odnosno 271 građanin. Najmanje anketiranih, njih 84 ili 1,4 odsto, kazalo je da je mito davalo advokatu.


Direktor "Transparentnosti Srbije" Vladimir Goati kaže za "Blic" da rezultati ove ankete nimalo ne čude i dodaje da se umnogome podudaraju sa istraživanjima koje je ova organizacija svojevremeno radila o "maloj korupciji", odnosno o korupciji sa kojom su svakodnevno u kontaktu obični ljudi. Prema njegovim rečima, iako se naziva "malom" ta korupcija je verovatno najrasprostranjenija u našoj zemlji. Pored nje, postoji i velika korupcija koja se još naziva i političkom, i od koje zavisi egzistencija i funkcionisanje države.



- Obični građani obično se sreću sa takozvanom malom korupcijom u kojoj se dešava da policajac, lekar ili činovnik budu podmićeni za 50 ili stotinu evra. Za razliku od nje, velika korupcija je nedostupna običnom čoveku. Jer, on ne može da zna ko je potkupio nekog ministra na nekom splavu i za koju sumu. U toj velikoj korupciji dovoljno je da se izostavi samo jedno slovo u zakonu ili tri ulice u prostornom planu, pa da neko postane milioner. U veliku korupciju uvid imaju savetnici za finansije, biznismeni, političari - kaže Goati.


Goati podseća da su empirijska istraživanja utvrdila da Srbija ima indeks korumpiranosti od 3,5 procenata. "Crvena lampica" se pali kada je indeks oko petice i svedoči o truljenju i propadanju društvenog sistema.


Prema istraživanju koje je uradila organizacija "Transparensi internešenel", korupcija u Srbiji najčešća je u oblastima javnih nabavki, pravosuđa, obrazovanja, zdravstva, poreza i finansija. Zemlje u regionu koje se lošije kotiraju od Srbije su, prema ovom istraživanju, samo Bosna i Hercegovina i Albanija.


Jedan policajac nije ogledalo svih
Milorad Veljović, direktor policije, kaže da je novi Zakon o bezbednosti saobraćaja onemogućio da pripadnici Saobraćajne policije uzimaju mito i dodaje da nije svaki policajac ogledalo cele saobraćajne policije.

T. M. S.

Izvor: Blic
 
Natrag
Top