Građane zanima korist od EU

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Građane zanima korist od EU










Izvor:
B92.net







Građane Srbije interesuje šta će im članstvo u EU doneti i oni više žele da se govori o praktičnim pitanjima, kaže šef delegacije EU u Beogradu Vensan Dežer.

U izveštavanju medija u Srbiji o Evropskoj uniji nastavlja se dominacija političkih i protokolarnih tema, rekao je Dežer.
On je na predstavljanju istraživanja "EU u očima domaćih medija" rekao da građane Srbije interesuje da kroz medije saznaju ono što je realno i praktično i šta će integracija Srbije u EU promeniti.



eu-flag.jpg



Istraživanje, koji je realizovao Bi-Bi-Si Media Action a finansirala EU, pokazalo je da je u 2011. godini, u poređenju sa 2010. godinom, kada je prvi put rađeno, bilo daleko više tema u medijima u vezi sa EU, ali da je veći procenat neutralnih nego pozitivnih prema EU.

Takav preokret, kako je rečeno, pripisuje se poseti nemačke kancelarke Angele Merkel koja je u beogradu boravila neposredno pre istraživanja.

Dežer je, govoreći o izveštavanju medija u Srbiji o EU, rekao da je kvalitativnu promenu donela kandidatura kao veoma važan korak, a da je sledeći na putu Srbije ka EU otpočinjanje pregovora i otvaranje poglavlja, dodajući da građani takođe žele da putem medija budu informisani o svakom poglavlju.

"Važno je da nastavimo sa informisanjem građana o tome šta će biti u poglavljima koja će se otvarati i kako će to uticati na njihov život", rekao je Dežer.

Dežer je napomenuo da se odnos Srbije i EU u poslednje tri godine promenio i da je on kvalitetniji u odnosu na raniji period.

Šef misije EU je, komentarišući veću zastupljanost neutralnih izveštaja u izveštavanju. rekao da treba nastaviti napore u pravcu boljeg informisanja građana o EU ali i da treba "dirnuti u osećanja".

On se zapitao zašto mediji, recimo, kada tvrde da Srbija na putu ka EU morati da se odrekne sporazuma o slobodnoj trgovini sa Rusijom, prećutkuju činjenicu da će se to desiti tek kad postane članica EU, kao i da sama EU sa Rusijom ima odlične partnerske odnose, pa će zapravo Srbija nastaviti da pod istim uslovima izvozi u Rusiju.

Takođe je istakao da je u medijama nedovoljno prisutna informacija da je EU najveći donator Srbije, a ne, kako se može čuti, Japan ili Rusija.

Istraživanje izveštavanja 38 medijskih kuća u Srbiji pokazalo je da je 2010. godine 46 odsto televizijskih priloga na temu EU ocenjeno je kao neutralno prema EU, dok je prošle godine istu ocenu dobilo 99 odsto priloga.

Procenat neutralnih izveštaja na radio stanicama porastao je sa 39 odsto.

Ličnosti koje su se najčešće pojavljivale u EU sadržajima u istraživanjima u 2011. bili su predsednik Srbije Boris Tadić i drugi zvaničnici Vlade Srbije i EU, dok su se građani pojavljivali sporadično.

Zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije u Srbiji Srđan Majstorović izjavio je da je napredak o izveštavanju o EU u Srbiji u medijima više nego evidentan.

On je, međutim, naveo da je Kancelarija nedavno radila istraživanje u kome je 37 odsto građana reklo da nemaju adekvatne informacije o EU.
Majstorović je pojasnio i da građani, kao odgovorne za neznanje o EU vide sebe (63odsto), a na drugom i trećem mestu se navode vlast i medije.

"Televizija je i dalje najomiljeniji izvor informacija građanima Srbije i čak 59 odsto njih je izjavilo da bi u prilozima želeli da čuju iskustva naših građana koji već žive u nekoj državi članici EU", istakao je Majstorović.
 
Natrag
Top