Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Kolega @blue82, mislim da preteruješ sa zamerkama. Mislim da je u tvom primeru sve jasno. Ako sam dobro razumeo, Google Maps ne rutira TOM ULICOM već u rutiranju SEČE TU ULICU koja se renovira. Zašto smatraš da GMpas mora da zna da se NE SME PRESEĆI ULICA KOJA SE RADI. Više puta sam u Beogradu video da se može preseći ulica koja se renovira, obično preko improvizovanog, može se nazvati, "pontonskog prelaza", napravljenog od dasaka. Pobogu, zašto bi uvek, i kada ne mora, jedan deo grada bio odsečen sve vreme dok se izvode radovi.

S druge strane, kako bi ti objasnio slučaj sa slike :

1545291771984.png

Jutros sam želeo da vozim niz Košutnjak jer je to optimalni put prema centru grada. Nažalost, dočekala me situacija sa slike : neočišćeni strmi silazni put, pun leda, čak je i stavljena saobraćajna tabla - prepreka. Vidi se da vozač sa slike ide dalje. NIsam baš toliko lud da eksperimentišem. Poenta mog pitanja : da li je Google Maps pogrešio što je rutirao tim putem. MISLIM DA NIJE ! Nije Google kriv što se kod nas ne čiste i ovakve veoma važne saobraćajnice...
 

WOB

Član
Učlanjen(a)
11.08.2009
Poruka
859
Ne znam baš po čemu je skoro pešačka staza kroz Košutnjak važna saobraćajnica, ali Cara Uroša u centru grada recimo da jeste. A zatvorena je već mesec dana, zbog radova, između Jevremove i Jovanove.
Screenshot_20181220-092013.png
A mislim da je za vožnju kroz centar, gde su sve ulice jednosmerne, ova informacija veoma bitna. Ko ne zna, sledi mu kruženje dva bloka, da bi "savladao" radove.
Što bi Google znao da se preslaže kaldrma u Beogradu!?!
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Uopšte ne razumem drugi deo tvog posta...
1 - prohodan put, 0 - zatvoren put.
If put=0 then goto FindAlternative.
Tako da ne verujem da oni to ne znaju, niti da iko ikada to nije prijavio jer moj slučaj nije ni po čemu poseban. Inače Google evo već godinu dana ne zna da su u tom istom mestu izgrađena 2 nova kružna toka. U ostalim navigacijama sam imao info gotovo odmah. Here ih je imao ucrtane u roku od 3 dana od otvaranja na moje opšte zaprepašćenje. Za to im skidam kapu.
Druže, pretpostavljam da nije @nislija30 mislio ništa loše. Jednostavno, uputio te da se potrudiš i da pošalješ POVRATNU INFORMACIJU u Google Maps sa opisom primedbe koju imaš.
Inače, editovanje mape nije ni malo jednostavno. Naravno, sve se može ali je potrebno dosta toga odraditi. Bio sam više puta u kanceariji HERE u Beogradu i gledao koliko se parametara mora unati samo na jednoj raskrsnici : dozvola skretanja desno, zabrana skretanja levo, brziina kretanja, karakteristike puta...Slika HERE Nis i pešačka zona blizu Niške Tvrđave...
Dakle, ako propratiš slike za Google Maps, sa oznakama "GM n", nadam se da ćeš videti da nije sve tako jednostavno. Nije samo IF ...THEN GO TO.
Na slici GM 1 se vidi da postoje 3 prolaza kroz ulicu koje se renovira, PLAVI KRUGOVI. Nije isto da li razmatramo srednji prolaz i prolazi levo i desno. Na ovim levo i desno mora da stoji parametar da se samo ne sme skrenuti desno (prvi krug) i nesme levo (treći krug), ostali smerovi su DOPUŠTENI.
Na GM 2 se vidi da sam poslao upozoreje koje ti zahtevaš. Primedbu šalješ tako što klikneš na deo "Pošalji povratne informacije", dole desno...Da li će moju primedbu prihvatiti...sumnjam. Obrati pažnji na oznake crvenim na GM 1 i GM 3
Na kraju, nemoj živeti u iluziji da neko iz Srbije javlja nekome iz Google Maps i da oni MORAJU DA IMAJU INFORMACIJU. To nije realno ! Recimo, i dalje stoji zabrana za deo Balkanske u Beogradu a čuo sam da je, iako nije završeno renoviranje, saobraćaj krenuo...
 

Prilozi

  • HERE Nis.jpg
    HERE Nis.jpg
    73,4 KB · Pregleda: 31
  • GM 1.jpg
    GM 1.jpg
    76 KB · Pregleda: 29
  • GM 2.jpg
    GM 2.jpg
    75,8 KB · Pregleda: 27
  • GM 3.jpg
    GM 3.jpg
    73,5 KB · Pregleda: 27
Učlanjen(a)
05.02.2017
Poruka
224
KUPOVINA STANDALONE NAVIGACIJE ZA AUTO (Njemačka).

Pozdrav drugovi. Nisam dugo pisao po pitanju usporedbe mapa i slično.

Moj post nije usporedba dvije ili više navigacije nego dva providera tj TomTom vs Here.

SJEVER

2016 stigao sam na sjever Njemačke i počeo se snalaziti sa navigacijom koju sam tada imao tj iGO_Gift.

Zahvaljujući iGO/Sygic ja sam skoro cijeli sjever tj pokrajina Schleswig Holstein, Hamburg, Bremen i granični dio Danske prešao kao da je to moj rodni kraj.

Tokom tog perioda kupio sam Sygic Auto (Lifetime, Traffic i World) licencu. Čitajući komentare o lošem algoritmui greškama ovdje kod nas ja sam gore bio više nego prijatno iznenađen.
Vozio sam po raznim malim gradićima i selima i NIJEDNOM ama baš nijednom Sygic (TomTom) nije izdao.

JUG

Sačekao sam dolazak u Baden-Württemberg i ovdje dosta vozio i sa iGO (Here) i TomTom NDS i došao do zaključka da je TomTom za dva koplja bolji u mapama.

Drugovi ovo ne pišem onako beze, nego baš na osnovu iskustva i grešaka koje sam uočio u Here mapi tokom ovih 10 mjeseci.

Čekao sam da se neke od grešaka same isprave nakon par generacija mapa ali to se nažalost nije desilo u slučaju Here mapa.

U attachment zakačio sam samo jedan primjer ali ima ih do sada min 10ak gdje iGO vodi kroz zabrane ili pogrešan smjer. Ovdje se naravno ne radi o greškama iGO navigacije kao programa nego baš map providera.


U primjeru greška koja već stoji duže vrijeme gdje Here mapa navodi pješakom stazom kroz metalne stubove. Nije sada da sam vozač ne može brzo reagirati i ispraviti pravac ali poenta je da TomTom radi daleko tačnije mape bar za TomTom NDS.

U samom gradu Heidelberg ima veći broj grešaka koje su većinom prolaz kroz zabrane/jednosmjerne ulice itd dok to još nisam uspio naći kod TomTom.

U attachment ima i slika iz vožnje (sorry malo je mutna) ali jasno se vidi da Here želi pravo kroz zabranu. Pokušao sam sa alternative rute ali nije dalo rezultata tako da na kraju TomTom NDS rjesio je Problem. Ovo se desilo danas tokom vožnje kroz divni gradić Schwetzingen. Ovakvih grešaka je sve više u Here jer kasne sa unosom noviteta. Nije ovo sada strašno, i sam vozač može skontati kuda treba ali eto ovo je još jedan od primjera zašto je TomTom bolji za Njemačku.

Here ima bolje oznake ograničenja na putu u odnosu na TomTom.

TomTom ima tačnu live speedcam bazu koja kada prolazite pored kamere traži od vas da potvrdite da li je kamera još uvijek tu ili ne. Često budu dojave mobilnog radara. Do sada me min 2x spasila bodova i novčane kazne.

NAPOMENA. Ja nisam testirao kamion i za taj dio ne mogu dati sud. Ovo se odnosi samo na AUTO MODE.

Ovo ne znači da je iGO losa navigacija. Bože sačuvaj, koristim iGO od 2012 i uvijek ću. iGO radi savršeno po DE. Po meni ima najbolji ekran, najlakši za korištenje i snalaženje. I zanemarivši ove greške here providera iGO je i više nego dovoljan za Europu.

Tome svjedoče milioni kamiondzija koji voze po Europi. Ljudi kojima sam ja dao iGO presretni su. Uspješno prelaze hiljade km na relaciji Njemačka - BiH,HR,Srbija itd. Ovo je samo mali osvrt na kvalitetu mapa i pomoć oko odabira STANDALONE navigacije za auto.

Moj savjet svima koji žive u DE i žele da kupe STANDALONE auto navi za Njemačku onda neka to bude TomTom a ne Garmin/Becker ili nešto treće.
556976e1a7cda3a536d1e7f1915619cc.jpg
1b0107eb5b2e3aa80888c03fe8ad5d9d.jpg
9e8a6ce2f129e433d8863592764cbac7.jpg



Sent from my SM-N950F using Tapatalk
dbf03c69898280ede9749433a9562fa3.jpg

dd6ae22b3be94fb55b0dff6c465d8ea4.jpg
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
JUG. Sačekao sam dolazak u Baden-Württemberg i ovdje dosta vozio i sa iGO (Here) i TomTom NDS i došao do zaključka da je TomTom za dva koplja bolji u mapama. Drugovi ovo ne pišem onako beze, nego baš na osnovu iskustva i grešaka koje sam uočio u Here mapi tokom ovih 10 mjeseci.
Čekao sam da se neke od grešaka same isprave nakon par generacija mapa ali to se nažalost nije desilo u slučaju Here mapa.
U primjeru greška koja već stoji duže vrijeme gdje Here mapa navodi pješakom stazom kroz metalne stubove. Nije sada da sam vozač ne može brzo reagirati i ispraviti pravac ali poenta je da TomTom radi daleko tačnije mape bar za TomTom NDS.
U samom gradu Heidelberg ima veći broj grešaka koje su većinom prolaz kroz zabrane/jednosmjerne ulice itd dok to još nisam uspio naći kod TomTom.

SJEVER. 2016 stigao sam na sjever Njemačke i počeo se snalaziti sa navigacijom koju sam tada imao tj iGO_Gift.
Zahvaljujući iGO/Sygic ja sam skoro cijeli sjever tj pokrajina Schleswig Holstein, Hamburg, Bremen i granični dio Danske prešao kao da je to moj rodni kraj.
Tokom tog perioda kupio sam Sygic Auto (Lifetime, Traffic i World) licencu. Čitajući komentare o lošem algoritmui greškama ovdje kod nas ja sam gore bio više nego prijatno iznenađen.
Vozio sam po raznim malim gradićima i selima i NIJEDNOM ama baš nijednom Sygic (TomTom) nije izdao.
Druže, lepo je što nam porediš mape dva najznačajnija provajdera u svetu, HERE i TomTom, u Nemačkoj. Ali nije lepo što svesno ili nesvesno porediš ono što se ne može porediti. Stavio si skrinšot na kome TomTom u svojoj navigaciji korektno rutira a nasupot njemu si postavio sliku iz iGO navigacije sa HERE mapom. Korektno je bilo da si poređenje napravio koristeći HERE WeGo navigaciju jer tu je izvorna HERE mapa. Po mom uverenju, iGO je odavno pao u kvalitetu i mnogi ga više ne tretiraju kao ozbiljnu navigaciju...

Ja sam proverio na istoj lokaciji u Hajdelbergu i HERE WeGo sasvim korektno rutira. Ne zanima me zašto u navigaciji iGO ima "lošu HERE mapu".

1547485977015.png

Kao što možemo videti, isto rutiranje ima i najkompletnija navigacija i mapa Google. Može se videti na poslednjoj slici da izgleda postoji prekid u toj ulici. Da li je tako, ne znam. Ipak, zanimljivo je da i HERE WeGo i GMaps rutiraju do zgrada koje se nalaze unutar ovog prostora. Probao sam na TomTom sajtu ali nisam siguran...

Dakle, dosta je neozbiljno izjaviti da HERE mapa nije dobra, i to baš u Nemačkoj, jer je provajdera HERE Maps kupio nemački konzorcijum Audi, BMW, Mercedes. U nekoj drugoj državi se može desiti, ali u Nemačkoj, izvini, ali teško...

U prilogu su slike i meni omiljene TomTom navigacije. Nažalost, još nisu ispunili obećanje. Nije popravljena mapa u Vrdniku u kome se nalazi poznati hotel "Premier Aqua". Nadam se ćeš se složiti, ova sitna ali iritirajuća greška je mnogo važnija nego HERE greške u Nemačkoj i to sve u delu koji si već apostrofirao, a u tim ulicama nije prisutna čak ni Street View funkcija. Takođe, TomTom, iako sam ih obavestio, nije ispravio mapu u Nišu od ulice Kej Mike Paligorića do Ulice 7. Juli do lokacije gde se nekada nalazio poznati hotel "Park". Ipak, Niš je mnogo veći i značajniji grad od Hajdelberga. Kolega @BlackBeetle je to lepo objasnio. Ne možemo očekivati da ni HERE ni TomTom budu ažurniji na području Balkana, pa i Srbije, jer smo beznačajno tržište u smislu kupljenih auto navigacija...Nije loše citirati njegovo mišljenje jer je čovek sasvim u pravu...
HERE je vlasništvo Nemačke auto industrije. BMW naručuje gde treba mape "raditi". Od Balkana po neki klijent traži Dalmaciju (a ne i ostale delove Hrvatske). Zamisli koliko treba HERE da obiđe Crnu Goru da ima sve puteve a zatim da kupe adresne brojeve. Koliko crnogoraca će kupiti mape? Ne bi ni gorivo nadoknadili

Tvoje tvrđenje da je i Sygic Auto još 2016. bio "bez greške" ne treba komentarisati. To jednostavno nije moguće. Tek od verzije 17.4.X se Sygic popravio, iako mnogi Evropljani imaju i sada primedbe i ukazuju na greške. Ovo znam pouzdano jer sam i ja "Beta tester" Sygic navigacije...

Kolega @iGO_Fan, u prilogu su slike iz HERE Map Creatora, prepoznaju se po satelitskom prikazu. HERE kancelariji sam se obratio pre nekoliko meseci i prijavio greške u HERE mapi Srbije. Od pre par dana je na raspolaganju apdejt HERE mape za Srbiju, sada je veličina 411,5 MB. Nažalost, iako je drugar iz HERE kancelarije odmah ucrtao kružni tok u Kikindi i izbrisao nevažno parče puta od niške Tvrđave do mosta na Nišavi, u HERE mapi je ostalo staro stanje...Znači, moramo biti strpljivi. Mi nismo Francuska da bi se neko toliko bavio nama. TomTom je pustio vanredni apdejt v10.11 samo zbog promene dozvoljene brzine na putevima II reda sa 90km/h na 80km/h...Dodao bih samo komentar u vezi sa predlogom HERE kancelariji za brisanje iz mape slušbenog ulaza u pomenuti hotel "Premier Aqua". Pretpostavljam da drugar iz kancelarije nije to promenio jer se oni upravljaju prema zvaničnim aktima lokalne uprave. Sigurno je tamo i taj putić označen kao javni...

Na kraju, slike iz priloga će meni koristiti kao podsetnik za proveru da li se nešto u mapama TomTom (Vrdnik, Niš) ili HERE (Kikinda, Niš) promenilo novim apdejtom mape Srbije
 

Prilozi

  • Hotel Premier Aqua 1.jpg
    Hotel Premier Aqua 1.jpg
    48,6 KB · Pregleda: 13
  • Hotel Premier Aqua 2.jpg
    Hotel Premier Aqua 2.jpg
    37,7 KB · Pregleda: 13
  • Nish - Pesacka zona.jpg
    Nish - Pesacka zona.jpg
    47 KB · Pregleda: 14
  • HERE Kikinda 1.jpg
    HERE Kikinda 1.jpg
    84,8 KB · Pregleda: 13
  • HERE Kikinda 2.jpg
    HERE Kikinda 2.jpg
    149,2 KB · Pregleda: 11
  • HERE Nis Tvrdjava 1.jpg
    HERE Nis Tvrdjava 1.jpg
    87,7 KB · Pregleda: 12
  • HERE Nis Tvrdjava 2.jpg
    HERE Nis Tvrdjava 2.jpg
    129,8 KB · Pregleda: 10
  • HERE Vrdnik 1.jpg
    HERE Vrdnik 1.jpg
    76,4 KB · Pregleda: 10
  • HERE Vrdnik 2.jpg
    HERE Vrdnik 2.jpg
    141,8 KB · Pregleda: 14
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
21.03.2014
Poruka
555
@iGO_Fan
Malo ti je zbunjujuće objašnjenje u početku, pa ne znam da li si koristio IGO ili Sygic (sa TomTom mapama)
Ali nadam se da si govorio o TomToM mapama za iGO, jer su i u manjem gradiću (Brčko BiH) čak i zabrane za kamione tačne i ako je neki put i zabrana skoro postavljena oni to imaju već sada u mapama.
Samo me živo interesuje kako to rade ili ko im to radi...(jer očito je sigurnije nego kao u HERE da svaki korisnik može dodavati izmjene)
U posljednje 2 mjeseca samo isprobavam sa njima rutiranje (iGO Primo, NextGen i Primo za Wince samo sa TomTom mapama)

@navigas kako je moguće da je iGO pao u kvalitetu ako bi stavio ToMTom mape?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.02.2017
Poruka
224
@navigas

Djelomično se slažem s tobom. Ovo sam naveo kao eto primjer koji znam jer sam iako poznam rutu TomTom.nikad nisam uspio natjerati tu pa čak ni u alternativama.

Ima tu dosta primjera ovo je samo jedan. Naravno nisam svoj sud donio na osnovu ove jedne slike nego na osnovu ovo dvije godine.

Da budem iskren uvijek ću birati iGO prije TomTom ili bilo koje druge jer meni se sviđa ta cijela konstelacija koju iGO nudi ali moje iskustvo je pokazalo da TomTom ima dosta tačnije mape od Here.

Ja znam da je Here kupljen i da su mape odlične ali na previše primjera sam vidio greške u Here a da ih TomTom nema.

Eh sada jedino što ostavljam kao prostor za moju grešku je što poredim iGO verzije mapa a ne Here WeGo.

No s druge strane ono što je zanimljivo što recimo Sygic Auto i TomTom NDS imaju iste mape.

Ovdje ne govorim o kvalitetu Sygic algoritma nego o mapama. Nije me još nijednom negdje odvela beze ili kroz zabranu. Možda je eto puka slučajnost ali tako je.

Ostavljam prostor da griješim zbog iGO, to ću ispraviti ali do sada Nisam našao grešku kod TomTom sem brzine puta a tražio sam :)

Ipak sam iGO Fan i ostajem. Za mene je to još uvijek br.1 zbog svega što nudi.

Ovo nisam skontao po čemu je Niš bitniji od Heidelberg?
Prvo Heidelberg je mala Mekka turizma, drugo centar Njemačke medicine, najstariji faks im je tu (1386) i još uvijek u istom stanju.

Bez ikakvog omalovažavanja i nadam se da nisam ovo pogrešno skontao ali ne kontam po čemu je Niš bitniji i kome?

U čitavom svijetu svi znaju za Heidelberg zbog turizma i svih ostalih stvari dvorac, international University, medicina itd.

Ovdje je najbitniji onkoloski centar u Europi tako da je jako bitno kakva je mapa. Sorry ali sumnjam da postoji Grad od ovih naših ExYu država da u svijetu ima veću vrijednost bar u ovom momentu. Bio je bitan Mark Twain, Goethe-u itd itd

Ja lično radim radim u privatnoj klinici za international pacijenate.pored ovih ostalih. Radim većinom sa milionerima/milijarderima iz UAE, Rusije, USA, Australija itd. Dan ovdje košta od 1000€ pa na gore. Poenta je da ljudi pored tolikog svijeta dolaze bas u Heidelberg jer ReHA i onkologija ovdje je br.1 pored ostalog tipa studiranja itd itd. Sve ovo govorim sa aspekta.mapa. Mape bi trebale da budu super ovdje jer lokacija je bitna.

Ne vidim da je bilo kome bitan bilo koji naš grad sa teritorije ExYU time i svi ovi silni problemi sa.mapama i tacnoscu istih.

Nemoj pls da se ovo moje objašnjenje pogrešno skonta kao omalovažavanje naših gradova. Ovo govorim kao refleksiju na kvalitetu mapa i koliko je bitno da ovaj grad bude dobro ucrtan. Ne želim da se ovo pretvori u raspravu moj grad bitniji itd itd. Unaprijed sorry svima ako im ova usporedba smeta ali ovo je samo u direktnoj vezi sa mapama i koliko je ovaj grad bitan nekom map provideru.

@kopca druže koristio sam iGO (Here) i TomTom NDS a Sygic Auto kupovni koji u sebi ima TomTom mape, traffic i sve ostalo.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
16.03.2018
Poruka
54
Još jedan glas za HERE WE GO.
Kao i prošlog puta kada su napravljena 2 kružna toka u Somboru (dakle malom i nebitnom mestu), u roku od 4 dana od otvaranja isti se pojavio u mapi. Ostalima će trebati meseci da to preprave a Google Maps nema ucrtana ni 2 prethodno napravljena već punih godinu dana.
Svaka čast HERE WE GO-u, ovo nije usamljen slučaj pa da kažem da se slučajno poklopilo, već se vidi njihova neverovatna ažurnost, kao da smo Nemačka Bokte...
Untitled.png
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
@navigas kako je moguće da je iGO pao u kvalitetu ako bi stavio TomTom mape?
Druže, izvini što nisam stigao ranije da ti odgovorim. Možda bih mogao samo da preformulišem izjavu. Nekada je iGO bio vrlo tražena navigacija, dok je to bila verzija Primo i dok su bili dostupni LOKALNI PROVAJDERI, kao Contrast recimo... Poslednjih godina su druge navigacije znatno napredovale i potisnule sadašnju verziju NextGen. Naravno, ovo je samo moje mišljenje. Lično mi se ne dopadaju ALTERNATIVE. Već sam negde pomenuo, "ako znamo koja je alternativa najbolja, tada nam nije potrebna navigacija". Kako znati kada da se izabere Brza, Kratka, Laka, Lepša (!?), Zelena, Više autoputem. Meni ovo liči na podešavanje video igrice... Smatram da navigacija treba, kao što to radi TomTom, da ponudi JEDNU JEDINU OPTIMALNU putanju. Ili tri alternativne gde će se nedvosmisleno ukazati na najpovoljniju. S druge strane, iGO ima vrlo diskutabilan prikaz Real Time Traffic. To se vidi na slici iste rute nekoliko navigacija u oblasti Hamburga. TomTom kaže da je kašnjenje 6:30 min a iGO čak 11 min.

1548273969387.png

Na gornjoj slici se vidi kvalitet TomTom navigacije. Jednostavan a ipak izuzetno lep prikaz. Mislim da je TomTom daleko bolja navigacija od iGO sa TomTom mapom. Zato se čudim neozbiljnoj izjavi kolege @iGO_Fan :

@navigas
Ipak sam iGO Fan i ostajem. Za mene je to još uvijek br.1 zbog svega što nudi. Da budem iskren uvijek ću birati iGO prije TomTom ili bilo koje druge jer meni se sviđa ta cijela konstelacija koju iGO nudi ali moje iskustvo je pokazalo da TomTom ima dosta tačnije mape od Here. Ja znam da je Here kupljen i da su mape odlične ali na previše primjera sam vidio greške u Here a da ih TomTom nema.

Takođe, nije mi jasno zašto kolega uopšte koristi Google Maps pri pretraživanju a posle lokaciju prebacuje u iGO. I posebno naglašava da ne koristi Google Maps !? Ono što se može naći u GMaps, ne može ni u jednoj drugoj navigaciji. Mislim da je rutiranje, pa i rerutinje u GMaps mnogo kvalitetnije od iGO. To isto važi i za Sygic. I ja imam kupljenu Sygic Auto verziju (TomTom mapa i Real Time Traffic) a ipak postoji razlika. Uostalom, kolega je i naglasio da na androidu Nemci koriste isključivo Google Maps. Nije video da neko koristi iGO.
Voleo bih da se pokaže na primerima da je u Nemačkoj HERE bolja od TomTom. To se bar lako može odraditi koristeći Fake lokaciju. Paušalno tvrđenje oblika "moje iskustvo je pokazalo da TomTom ima dosta tačnije mape od Here" je neozbiljno. Samo vredi konkretan dokaz. Biti navijač (Fan) neke navigacije, bez argumenata, je detinjasto...

Još jedan glas za HERE WE GO. Kao i prošlog puta kada su napravljena 2 kružna toka u Somboru (dakle malom i nebitnom mestu), u roku od 4 dana od otvaranja isti se pojavio u mapi.

Na južnoj obilaznici oko Beograda sam, pri povratku iz Niša a pošto koristim GMpas, primetio odavno otvoreni kružni tok. Proverio sam u HERE WeGo, ucrtan je ali ne precizno. Ucrtan je i na sajtu TomTom, u mapi TomTom ga nema. Nažalost, samo je ucrtan ali je rutiranje ostalo kao kada je tu bila obična trokraka raskrsnica. Nažalost, tako stoje stvari sa provajderima na Balkanu...Slike u prilogu.

***************************************

Na kraju ne mogu da pređem preko najveće budalaštine. Izvinjavam se kolegi @iGO_Fan, ali prikladniji izraz ne mogu da pronađem. Napisao si :

Ovo nisam skontao po čemu je Niš bitniji od Heidelberg?
Bez ikakvog omalovažavanja i nadam se da nisam ovo pogrešno skontao ali ne kontam po čemu je Niš bitniji i kome?
Ovdje je najbitniji onkoloski centar u Europi tako da je jako bitno kakva je mapa. Sorry ali sumnjam da postoji Grad od ovih naših ExYu država da u svijetu ima veću vrijednost bar u ovom momentu. Bio je bitan Mark Twain, Goethe-u itd itd.


Ako ne možeš da "skontaš" pokušaću da ti pomognem. Dovoljno je samo reći : Niš je jedna od najznačajnih saobraćajnih raskrasnica u Evropi . Pored (ili kroz) njega prolaze putevi za Makedoniju, Grčku, pa i Albaniju, s jedne strane, i prema Bugarskoj i Turskoj, s druge strane. Dakle, bitan je milionima gastarbajtera iz pomenutih država. Slike u prilogu su ti sigurno dovoljne i mogao si i sam to zaključiti. Hajdelberg možda ima sve navedeno, ali je to sa aspekta SAOBRAĆAJA i NAVIGACIJA IRELEVANTNO. Čak i put prema Švajcarskoj prolazi dosta dalje od njega. Kolega, da li si ti svestan šta si napisao : " Sorry ali sumnjam da postoji Grad od ovih naših ExYu država da u svijetu ima veću vrijednost bar u ovom momentu". Pa Hajdelberg ima samo 150,000 stanovnika. Dakle, minorna opština, mnogo manja od Sarajeva, Ljubljanje, Zagreba, Novog Sada i na kraju, od Beograda. Niš je velegrad za ovu, slobodno ću izjaviti, srednjevekovnu kasabu. Pa ni Google Street View nije prošao ovim gradićem. Valjda i to nešto govori o značaju Hajdelberga u saobraćajnom smislu. I (sorry) najgluplje : kakve veze imaju Mark Twain i Goethe sa navigacijama...
Kolega @iGO_Fan, iako si pokušao da omalovažavanje Niša (i balkanskih velikih gradova) uviješ u oblandu pristojnosti, nisi uspeo. Ako si ti "dete iz malog mista", pa si opčinjen svakim nemačkim selom, ne vređaj nekadašnji industrijski gigant - Niš. To što je sticajem okolnosti sada industrija zamrla, ne umanjuje značaj saobraćajne infrastrukture u Nišu koja je i ostala ali se i sve više razvija. POGLEDAJ MALO MAPU a poželjno je i STREET VIEW. Za tvoju informaciju, samo na obilaznici koja vodi od autoputa koji ide ka Solunu, pa do Novog Niškog Groblja ima preko 5 kružnih tokova. Hajdelberg je možda lep, jedan od retkih gradova u nacističkoj Nemačkoj koji nije srušen a time zadršao zastarele saobraćajnice, možda je i kulturno značajni gradić, ali je provajderima NEBITAN. Njegov dvorac je manje vredan od Niške Tvrđave , poznate po svetskom festivalu "Filmski susreti". Dvorac turisti posećuju kao stari grad koji sam ja obilazio na Rodosu. TAJ OBILAZAK se ne realizuje AUTOMOBILOM, to su pešačke zone ! A svetska filmska elita mora da ima ucrtanu zabranu (preko mosta) za automobile od nekoliko Niških hotela do Tvrđave i da joj se tako pokaže kako se kolima može stići do nje ...Malo se edukuj pre nego što napišeš onoliki tekst koji NEMA VEZE S NAVIGACIJAMA i to u obliku "nevidljivog" EDIT-a. Skriveni edit je dozvoljen samo za otklanjanje štamparskih grešaka. Svaki drugi se piše uz novi pasus EDIT.
Pošto si sam naglasio "Ne želim da se ovo pretvori u raspravu moj grad bitniji itd itd...", budi dosledan i ne komentariši ovaj moj odgovor izazvan tvojim neobjašnjivim ONAKVIM hvalospevom jednoj maloj nemačkoj opštini...
Na kraju, iako je korisno pokazati kako se navigacije koriste u Evropi, pokazati koliki je značaj saobraćaja u realnom vremenu, ovo je ipak Serbian Forum i nama je mnogo bitnije kako su provajderi mapirali Balkan. Koga je briga da li je čuveni put Route66 u SAD ucrtan ispravno... Nadam se da razumeš !
Zamolio bih te i da objasniš tvoju poruku "Sretan put i vozite pazljivo (ali bez skina i slicnih gluposti).... ". Da li si ti pozvan da ocenjuješ da li je skin glupost a ipak ga koristi toliki broj članova. Čak si na drugom forumu "stručnjak za UX" a UX-evi su baš značajni za oblikovanje skina...
Ne zameri na mom iskrenom tonu. Dobronamerno ti predlažem da sledeći put argumentuješ tvoja zapažanja. Nije dovoljno "moje iskustvo je pokazalo da TomTom ima dosta tačnije mape od Here"...
 

Prilozi

  • Frankfurt  Solun 1.jpg
    Frankfurt Solun 1.jpg
    134,3 KB · Pregleda: 13
  • Frankfurt  Solun 2.jpg
    Frankfurt Solun 2.jpg
    140,1 KB · Pregleda: 13
  • Frankfurt  Solun 3.jpg
    Frankfurt Solun 3.jpg
    93,2 KB · Pregleda: 15
  • Frankfurt Sofija.jpg
    Frankfurt Sofija.jpg
    121,8 KB · Pregleda: 16
  • Resnik - Kruzni GMaps Live.jpg
    Resnik - Kruzni GMaps Live.jpg
    32,8 KB · Pregleda: 17
  • Resnik - Kruzni GMaps.jpg
    Resnik - Kruzni GMaps.jpg
    56,1 KB · Pregleda: 17
  • Resnik - Kruzni HERE.jpg
    Resnik - Kruzni HERE.jpg
    71,6 KB · Pregleda: 17
  • Resnik - Kruzni TomTom.jpg
    Resnik - Kruzni TomTom.jpg
    62,6 KB · Pregleda: 16
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
09.10.2011
Poruka
274
Evo da i ja prozborim par reči i dam svoju ocenu, vezano za prethodne komentare drugara igo fan i navigas:
Kao dugogodišnji korisnik i istinski fan IGO-a, došao sam u situaciju da iz gore navedenih razloga više ne koristim tu navigaciju. Od starta Nextgen nikad nije radio kao stari Primo. Da se ne ponavljam previše, počev od same preciznosti, bežanja strelice, pa do samog algoritma, to nije bilo to!?
I sam sam dosta bio uključen u problematiku i rešavanje "dečijih bolesti" nextgena i tu je postignut vidan napredak, međutim nikada nije radio kao primo. Sigurno da su na to imale uticaja i mape (stari dobri contrast) lokalnih provajdera, danas - tomtom i here. Ono što me je nateralo da pređem na drugu navigaciju (Tomtom GO) je upravo suviše veliki broj grešaka u rutiranju i navođenju Igo navigacije. To se odnosi na oba provajdera, posebno na here. Sam algoritam izračunavanja rute i njegove alternative nije dobar, a o preciznosti da i ne govorim. Zadnji primer letos, povratak iz Grčke, pravac Olimpik bič - Solun, gde me navodi na autoput za Solun preko nekih kružnih tokova i nadvožnjaka koji uopšte ne postoje (poslednja verzija here mapa za taj kvartal). A onda kada sam konačno izašao na autoput, navigacija prikazuje da idem starim putem koji je paralelan sa autoputem. Toliko o preciznosti.
Po preporuci više članova na ovom forumu, probao sam Tomtom Go navigaciju i bio prilično iznenađen njenom jednostavnošću, grafičkom prikazu i izračunavanju rute. Sam, ovde često pominjani algoritam, izračunavanje optimalne rute i još dve alternativne, bitno se razlikuje od IGO-a. Možda nije "nabudžen" kao Igo i nema gomilu (nepotrebnih) opcija, ali po meni bolje rutira (bar po Bgd-u) i jednostavniji je za korišćenje za većinu korisnika. O traffic-u ne znam puno, jer kod nas ne radi, ali po iskustvima drugih i tu je u prednosti nad Igo.
Da se razumemo, ne postoji savršena navigacija i savršene mape, iskustva i ukusi su različiti, samo iznosim svoje mišljenje.

P. S. Samo još da se osvrnem na prethodni post drugara navigas sa kojin se slažem u 90% gore izrečenog, samo jedna mala opaska, nadam se da se neće naljutiti:
Nema potrebe ulaziti u polemiku ko je bolji: Hajdelberg ili Niš, i ko šta ima, istorijski, kulturološki, stanovništvo, itd... To ne doprinosi kvalitetu diskusije same teme i dobrim delom baca u senku sve što si argumentovano pre toga rekao u postu. Meni se to nije dopalo. Naravno to se odnosi i na drugara Igo fan. Pozdrav!
 
Natrag
Top