Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Učlanjen(a)
16.03.2018
Poruka
54
Ni Google maps nije baš sjajan svakog puta, mada ima sve potrebne podatke da bude sjajan.
Npr pogledajte sliku. Iako imaju informaciju da je ulica zatvorena (tu se gradi kružni tok), navigacija zadaje rutu koja seče zatvorenu ulicu. Nigde logike. Ako je zatvorena onda je zatvorena kompletno a ne samo po dužini (logično).
unnamed.png
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
Kolega @blue82, Google Maps nije udealna navigacija i mogu se očekivati i greške kao ona koju si opisao. Međutim, korist od najpreciznijih informacija o saobraćaju u realnom vremenu je neprocenjiva. Moram da opišem i današnje iskustvo pa članovi mogu sami proceniti...

1545171681788.png
Supruga se danas vraćala taksijem sa Liona do Žarkova. Diktirao sam putanju koju da zahteva a koju sam dobio od navigacije #GoogleMaps : Od Liona treba ići Ulicom Vojislava Ilića do Plavog mosta i dalje autoputem. Zatim pored Sajma, Ade, početka Čukaričke padine, Ulicom Milorada Jovanovića i Braće Vučković...Zaostali taksista joj kaže da to nema šanse da je najbolja ruta, "valjda ja kao profesionalac znam bolje". Epilog : umesto za nekih 30 ili neki minut više, stigla je za 55 minuta. Pitao sam kuda je vozio i supruga kaže da se zaglavio negde a vozio je Bulevarom kralja Aleksandra i Ulicom Kneza Miloša...Kao što se na slici vidi, tu opciju GMaps uopšte ne razmatra. Komentar je suvišan.
Imao sam priliku da odmah proverim na drugoj relaciji. Najpre sam bez problema pronašao TC "Immo outlet centar". I u odlasku i u dolasku sam postigao vreme koje je bilo samo za jedan minut duže od predviđenog. Sjajna navigacija koja mi posebno olakšava vožnju u ovim danima kada su ulice neočišćene i sa čestim zastojima...Skrinšotovi odlaska i povratka iz Immo centra su dati u prilogu.
Dakle, kolege, zaista je vreme da se počnete da koristite sjajnu navigaciju #GoogleMaps. Najpre probajte da nađete odredište. Dobićete informaciju o lokaciji, radno vreme i telefon na kome možete dobiti potrebne podatke o, recimo, raspoloživosti proizvoda koji tražite ili jela u restoranu...
Još jednom moram iskazati žaljenje što kolega @iGO_Fan ne dokumentuje na isti način trafik u realnom vremenu u navigaciji TomTom. Voleo bih da vidim neku sličnu ilustraciju. Informacije o zatvorenoj ulici ipak nisu elementi saobraćaja u realnom vremenu, koji se menjaju na svakih 1-2 minuta. Zatvorene ulice su INFORMACIJE U DUŽEM VREMENSKOM PERIODU i to je nešto sasvim drugo. Različite verzije iGO mislim da nisu vredne razmatranja...
 

Prilozi

  • Odlazak 1.jpg
    Odlazak 1.jpg
    54,8 KB · Pregleda: 19
  • Odlazak 2.jpg
    Odlazak 2.jpg
    30,2 KB · Pregleda: 16
  • Povratak 1.jpg
    Povratak 1.jpg
    56,9 KB · Pregleda: 16
  • Povratak 2.jpg
    Povratak 2.jpg
    42 KB · Pregleda: 16
Učlanjen(a)
16.03.2018
Poruka
54
Što se mene tiče ne bi bio problem da navigacija ne zna da je neka ulica zatvorena. Ali ako već poseduje tu informaciju, zašto rutira kroz nju? Taj bug čak nije ni teško ispraviti i neshvatljivo mi je da to radi. Evo i dan danas me na putu do posla i dalje rutira kroz tu ulicu. Ako ima informaciju da je ulica zatvorena, neozbiljno je da tu informaciju ne uzima u obzir.
 
Učlanjen(a)
10.09.2012
Poruka
349
Pa doprinose možeš i sam poslati. Direktno developerima u Google-u uz prilog fotografija kao dokaz. Teško da će onog iz USA zanimati što je majtor mile zatvorio ulicu zbog pocepane cevi u bilo kom delu sveta da se to desilo. Lako je kritikovati, treba bar nekad i pokušati da se ispravi nešto.
 
Učlanjen(a)
16.03.2018
Poruka
54
Uopšte ne razumem drugi deo tvog posta. Onoga iz USA uopšte ne treba da zanima da li je majstor Mile zatvorio ulicu. Čak mi je poprilično fascinantno da Google uopšte zna da je ulica zatvorena u nekom manjem mestu. Ali osnova programa je da radi uvek isto. Njega ne zanima da li je ulica u Bačkom Jarku ili u sred New Yorka.
1 - prohodan put, 0 - zatvoren put.
If put=0 then goto FindAlternative.

Tako da ne verujem da oni to ne znaju, niti da iko ikada to nije prijavio jer moj slučaj nije ni po čemu poseban. Inače Google evo već godinu dana ne zna da su u tom istom mestu izgrađena 2 nova kružna toka. U ostalim navigacijama sam imao info gotovo odmah. Here ih je imao ucrtane u roku od 3 dana od otvaranja na moje opšte zaprepašćenje. Za to im skidam kapu.
 
Učlanjen(a)
10.09.2012
Poruka
349
Da li ti razumeš recimo koji algoritam koristi GMAPS, a koji algoritam ostale NAV? Mislim na RTT,konkretnije rečeno.
P.S. nadam se da razumeš skraćen naziv o čemu pišem, da ne dodje do zabune.
 
Učlanjen(a)
16.03.2018
Poruka
54
Algoritam za čega? Ako se radi o algoritmu za rutiranje uopšte ne branim druge navigacije (one ni nemaju info o stanju saobraćaja za razliku od Google mapa, pa ni nisu u konkurenciji). Ali kakav god algoritam da ima, apsolutno je nedopustivo da vodi kroz ulicu za koju zna da je zatvorena. To je isti proračun kao i za brzu rutu. Ako zna da je negde zagušenje i provereno ima tu informaciju ne može da te vodi kroz tu ulicu ako je ulica pored prazna. Ukoliko nema tu informaciju sve je ok, jer jednostavno je nema.
Dakle ne može rutirati kroz ulicu koju je sam obeležio kao zatvorenu. Ne može. Tačka.

To je kao da pišeš program za igru šah, i napraviš da se konj kreće za jedno mesto u napred.
 
Učlanjen(a)
10.09.2012
Poruka
349
Obeležio kome? Sebi, ili drugima, tako što ćeš izvršiti prijavu da si naišao na zatvorenu ulicu usled nekog razloga. Definitivno nam se razilaze misljenja i mislim da je pravo vreme da prestanemo sa diskusijom o ovom kako ne bi zbunili ostale korisnike koji bi došli do pogrešnog zaključka. U svakom slučaju hvala na izdvojenom vremenu.
 
Učlanjen(a)
16.03.2018
Poruka
54
Šta znači obeležio kome? Pa nije moj telefon to obeležio pa kao samo on ima tu informaciju. Google na svom serveru ima informaciju da je ta ulica zatvorena i tu informaciju prosleđuje mom telefonu. Moj telefon to prikazuje meni i telefon to iscrtava na mapi jer ljudi su čulna bića a binarni kod mu je stran. Google-ova aplikacija zna da je put zatvoren i vrši rutiranje kroz isti taj put.
Reci mi po čemu se to razlikuje od sledeće situacije. Imaš 2 ulice koje se ukrštaju u T. Ali se zapravo ne ukrštaju, već je jedna ulica malo kraća i nigde ne seče tu drugu ulicu (malo sam glupo opisao ali shvatićeš). Navigacija vrši rutiranje na način da me vodi kroz tu ulicu u ovu drugu ulicu iako one nisu spojene (jedna je slepa ulica). Aplikacija ima tu informaciju i mapa joj je tačna.
Po meni su oba slučaja nedopustiva. I čak nisu ni za raspravu da li su dopustiva. TO je za mene aksiom. Osnovno pravilo aplikacije, kojoj je osnovni cilj izlaz iz lavirinta. Kao što ona ulica nije završena tako je i ova moja ulica zatvorena (dakle trenutno ne postoji).
Takve programe su radili klinci za takmičenja negde u srednjoj školi (izlaz iz dvodimenzionog lavirinta sačinjenog iz 0 i 1).

I kako sada na primeru broj 2, ako se kreće od tačke A ka tačci B zna da ne može da ide pravo, pa krivuda okolnim ulicama (što je logično) i za to mu ne smeta što onaj iz USA ne vidi kako majstor Mile popravlja cev? Možda sam im ja šapnuo.

Slika.jpg
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top