Gornji Milanovac: Nemci mere “Rudnik“

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Gornji Milanovac: Nemci mere “Rudnik“













Izvor:
Novosti.rs








Modna konfekcija posle poništene privatizacije čeka kupca. Zainteresovana firma koja šije tekstil za auto-industriju.

GORNjI MILANOVAC - Posle propale privatizacije Modna konfekcija „Rudnik“, bivši gigant od sedam fabrika u sedam gradova, nada se novom gazdi iz Nemačke, za svoju matičnu, milanovačku fabriku. Ako se to obistini, samo u njoj biće zaposleno ukupno 1.200 radnika! Sada ih u sve tri „Rudnikove“ fabrike koje rade, ima 600 - kaže Milan Dmitrović, generalni direktor MK „Rudnik“.



srb-fabrika-rudnik_310x186.jpg



Velike su nade radnika i menadžmenta uprte u mogućnost da republičke institucije u čijem su sada vlasništvu postignu sporazum sa potencijalnim nemačkim kupcem matične „Rudnikove“ fabrike. Modna konfekcija, jedna od najisplativijih „udavača“ iz tekstilne branše, zasad, održava proizvodnju doradnim, takozvanim lon-poslovima.

- Iz Nemačke nam već šalju predstavnike, ali ime te firme ne možemo da otkrijemo, jer su za pregovore oko nove kupoprodaje nadležni isključivo Agencija za privatizaciju i naša ministarstva. To je velika korporacija, koja proizvodi i sav tekstilni program za auto-industriju širom Evropske Unije, SAD... Od presvlaka za sedišta pa dalje. U Srbiji, ili u nekoj naših susednih zemalja, treba im tekstilni proizvodni pogon od 10.000 kvadrata u celini, a milanovačka fabrika ima još više tog prostora i proizvodnog kapaciteta. „Fijatova“ fabrika u Kragujevcu, kojoj takođe mogu da se isporučuju ovi proizvodi je na svega 50 kilometara odavde - objašnjava Dmitrović.

MK „Rudnik“ je 15. decembra 2006. kupio konzorcijum srpskih investitora: „Irva investicije“, TP „Jabuka“ i Mihailo Mikić, svi iz Beograda. Zbog neispunjavanja ugovornih obaveza, država je 7. maja 2010. raskida ugovor, preuzela fabriku i priprema je za prodaju.

- Težak je povratak originalnih „Rudnikovih“ modnih brendova u svet, zbog nedostatka investicija, iako bi oni u svetu mode brzo zauzeli svoje ranije mesto. Ipak, ovog proleća aktiviraćemo neke od njih, zahvaljujući uštedama - kaže Dmitrović.

Sada, od sedam „Rudnikovih“ fabrika radi matična i one u Beogradu i Topoli. Ne rade fabrike u Kraljevu, Aranđelovcu i u Pranjanima, a hala fabrike u varoši Rudnik je prodata.


DEO PO DEO

DRŽAVA kao većinski vlasnik „kroji“ i „štepuje“ program nove prodaje MK „Rudnik“ ne više u celini nego fabriku po fabriku, ali uz strogu obavezu kupaca da zadrže tekstilni program. Tako je za deo matične fabrike zainteresovana italijanska firma „Nemar“, koja je zakupila njen deo za proizvodnju čarapa.

 
Natrag
Top