Gorivo poskupljuje barem 10 dinara?

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Gorivo poskupljuje barem 10 dinara?




2. januar 2011. | 00:03 | Izvor: B92

Beograd -- Iako je od juče prestala da važi desetogodišnja uredba o monopolu NIS-a i počela liberalizacija tržišta naftnih derivata, građane očekuje značajno poskupljenje.

11266083394d1fd0d253282715131456_450x253.jpg

Prvi put u istoriji Srbije, naftni derivati mogu slobodno da se uvoze jer je slobodan uvoz visokokvalitetnog benzina i nafte, kao i slobodno određivanje cena.


Ipak, iako je iz Ministarstva energetike najavljivano moguće pojeftinjenje, zbog usklađivanja akciza sa inflacijom, do kraja meseca bi trebalo da dođe do poskupljenja, moguće i za svih 10 dinara.

Naftna industrija Srbije više nema monopol na uvoz i preradu naftnih derivata i kompanije mogu slobodno da uvoze benzin, dizel i mazut i sami određuju njihovu cenu. Iako potrošači očekuju samo jedno - pojeftinjenje goriva, naftaši će morati da razočaraju potrošače. Od sniženja cena nema ništa. Upravo suprotno.

U Naftnoj industriji Srbije navode da se od početka primene liberalizacije može očekivati pojeftinjenje u veleprodaji, ali da se ne može sa sigurnošću reći da li će naftne kompanije sniziti cene derivata i u maloprodaji, jer će to zavisiti od kretanja na tržištu. Inače, u Srbiji postoji 226 licenciranih preduzeća koja se bave prometom nafte i naftnih derivata i više od 1.300 pumpi.
"Gorivo će da poskupi i već su se stekli uslovi da se to desi iz dva razloga, prvi je usklađivanje sa berzanskim cenama na svetskom tržištu i drugi razlog je što oko 15. januara mora da dođe po zakonu od akcizama do usklađivanja akciza. Ono što je evidentno da će do kraja januara poskupeti između 8 i 12 dinara", kaže Milan Rakić iz Udruženje privatnih naftaša.

Nebojša Atanacković iz AD Nafta smatra da "ne treba imati suviše optimizma ka tome da će liberalizacija tržišta apsolutno doneti niže cene a posebno ne odmah na početku godine. Gledajući šta bi se desilo da nema liberalizacije tokom godine a šta će se desiti - biće slobodan uvoz derivata i slobodno formiranje cena i gledano celu godinu, biće povoljnije nego ranije".

Liberalizacija tržišta naftnih derivata prema najavama stručnjaka imaće pun efekat tek za par meseci kada bi trebalo da zbog konkurencije dođe do snižavanja cena i bolje snabdevenosti tržišta.

Ukidanjem monopola vozači su u svakom slučaju u prednosti, jer će u ponudi biti gorivo visokog, evro 5 kvaliteta. Prema uredbi, naftne kompanije su obavezne da uvoze visokokvalitetan benzin i naftu, dok NIS jedini može u svojoj rafineriji da proizvodi gorivo nižeg kvaliteta.


Pojedini naftaši to vide kao dvostruke standarde, dok analitičari smatraju da se na taj način štiti rafinerija, jer će Srbija ostati zemlja u kojoj se i prerađuje nafta.

"Znamo da je u Srbiji veliki broj automobla koji su stari, pa i 'punoletni'. Ta vrsta automobila može da troši gorivo lošijeg kvaliteta tako da će vozači birati u zavisnosti od toga koji auto voze. Imamo situaciju da će i inostrane kompanije i dalje kupovati lošije gorivo da bi mogli da ga ponude vozačima a ako ne mogu da ga uvoze, moraju imati saradnju sa NIS-om. To je jedno zamešateljstvo gde se država izvukla jer više ne određuje cenu goriva, jednostavno će doći u situaciju da ko se bolje dogovori, on će uspeti da opstane na tržištu"
, kaže Jelica Putniković iz Balkan magazina.
 
Član
Učlanjen(a)
15.05.2010
Poruka
773
treba da nas je.u,kad svi ćutimo.i da stave cenu 200 din ništa se ne bi dešavalo,ćutali bi svi ko ovce i ćao,koje svetsko tržište koje gluposti?non stop pratimo evropu i svet,ali samo po cenama,po platama pratimo afriku
 
Natrag
Top