Gorica Popović i ”Zvezdarske zvezdice”

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Gorica Popović i ”Zvezdarske zvezdice”

V. STRUGAR | 21. februar 2011. 21:00 | Večernje novosti

Glumica koja je u ovoj predstavi i pisac, reditelj, kostimograf, scenograf, okupila ženski ”drim tim”. Muzička predstava o Beogradu iz tridesetih godina prošlog veka

kul-zvezdarske-zvezdice_310x186.jpg
Gorica sa ekipom iz "Zvezdarskih zvezdica"

PISAC, reditelj, kostimograf, scenograf i, naravno, akter - sve je to Gorica Popović u muzičkoj predstavi “Zvezdarske zvezdice”! Svestrana umetnica do sada je potpisala nekoliko sličnih ostvarenja (“Brod plovi za Beograd”, “Iju, poplava”, “Izvolte sličicu”, “Gospođa Milihprot”), ali ovog puta pojavljuje kao kompletan autor. Mesto i vreme dešavanja ostali su isti: Beograd tridesetih godina prošlog veka. Premijera je najavljena za 26. februar na sceni “Vuka”, a u podeli ženski “drim tim” - Tanja Bošković, Dara Džokić, Jelica Sretenović, Katarina Gojković, Sofija Juričan, Anita Mančić i Katarina Žutić. Dirigent pevačkog društva je Goran Sultanović, a sekretar Radomir Nikolić.

- Nema tu velikog teatra i filozofije. Ali, biće mnogo zabave, duha, topline, nekog sveta koji nam se iz ove perspektive čini pristojniji, lepši i osećajniji - kaže Gorica Popović. - Beograd je u to doba, zaista, bio svet. Posle Prvog svetskog rata počeli su da pristižu Rusi i naši studenti s evropskih univerziteta. Iskočilo se iz turskog blata u salonske cipele.
U “Zvezdarskim zvezdicama” akcent je na muzici, dok je tekst ono neophodno vezivno tkivo. Čuće se stari i novi šlageri, a pojedine numere naša glumica napisala je baš za ovu priliku:

- Imam puno sačuvanih nota i literature iz tog, Nušićevog doba. Na buvljaku sam pronašla nemačke časopise iz 1890. godine, tu su i naše “Ilustracije”, list “Moda i mi”. Konkretno zvezdarsko pevačko društvo nije postojalo. Ali, pošto sam od pre nekoliko godina i sama stanovnik Zvezdare, ponosna što se na njenom Bulbulderu još čuva stari duh Beograda, poželela sam da ga “smestim” baš u taj kraj. Uostalom, u ono doba nije bila nikakva retkost da se osnivaju raznorazni horovi, pa je na primer, pri Tramvajskoj direkciji postojalo Pevačko društvo “Nikola Tesla”.

Gorica ističe da u njenoj predstavi neće biti politike “ni trunke” već da će se cela priča baviti odnosima među članicama i njihovim karakterima. Tako je jedna od njih udovica koja još oplakuje muža (iako “ispod Mire trista vire”), druga nepriznata pesnikinja, a treća domaćica koja ne priznaje novotarije i modu, sve pod devizom: “Prvo muž, pa tek onda ruž!”

- Starinski sam tip. Koristim kompjutere, mada mnogo više volim “tekst u ruke” - odgovara na pitanje odakle toliko interesovanje za vreme između dva rata. - Žudim za dobom u kome su razgovori bili sadržajniji, a ljudi prisniji. Bojim se da naša civilizacija i društvo idu lošim putem. TV nam nudi medijske užase rijaliti programa, forsiraju se negativne osobine: bolje ćeš proći što si lošiji, lukaviji, pokvareniji. Svesno se na male ekrane dovode problematične ličnosti sklone konfliktima. Strašne poruke šalju se gledalištu. Ove, po mnogo čemu opasne igre, država bi morala da sankcioniše. Do tada, sumrak ljudskosti je na sceni...

A na sceni “Vuka” okupiće se glumice koje umeju da se lepo druže i vole da rade. Svaka od njih ponešto će za predstavu doneti iz svog fundusa, dok će se ostalo sašiti po zamisli autorke. I, onda je sve spremno za proslavu godišnjice društva čije su dame zaljubljene u umetnost i pomalo u jedinog gospodina među njima...



 
Natrag
Top