'Godinu dana čekamo jednu jedinu potvrdu'

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
'Godinu dana čekamo jednu jedinu potvrdu'






Danas.hr 18.05.2011.

0186007.48.jpg

'Mi sada u biti radimo nelegalno, za što nismo nimalo krivi, već je riječ o sporosti birokracije. Zavlače nas već više od godinu dana s jednom jedinom potvrdom, odnosno suglasnosti Vlade', kaže direktorica Ribe Mljet, tvrtke koja se od 2004. nalazi u vlasništvu stranaca.

Jedan od četvero stranih suvlasnika te tvrtke, Nizozemac Paul Clements Sparreboom, objasnio je kako je Riba Mljet 1. siječnja 2004. godine preuzela ribogojilišta u Sobri na otoku Mljetu, te da otad neprestano nailaze na razne zapreke, od kojih je osnovni problem koncesija.


"Svaki tjedan dobivamo odgovor da će naš problem biti riješen idući tjedan! Ja uistinu ne razumijem način na koji funkcionira posao u Hrvatskoj, znam samo da zbog birokracije svakim danom gubimo novac i poziciju na tržištu", kazao je Sparreboom za Slobodnu Dalmaciju.

Preseljenje ribogojilišta će ih koštati dva milijuna kuna

Koncesija im je vrijedila do 1. srpnja 2010. godine, no problem je nastao jer je došlo do promjene prostornog plana Općine Mljet koja je zemljište u zoni ribogojilišta iz poljoprivrednog prenamijenila u građevinsko. Potom je dio tog zemljišta prodan, nakon čega je izvršen pritisak na Županiju za izmještanje ribogojilišta. Preseljenje će ih koštati dva milijuna kuna.

"Nakon svega u Županiji je donesena odluka da možemo biti na ovoj lokaciji još pet godina, a da se potom moramo izmjestiti na drugu lokaciju koja je uvrštena u prostorni plan Županije", pojasnila je Ana Milina, direktorica Ribe Mljet.

No, sada im treba Vladina odluka o koncesiji, koje još nema, pa su se u rješavanje problema uključila i veleposlanstva Nizozemske i SAD-a. Milina kaže da im je savjetnik potpredsjednika Vlade za investicije Mladen Lovrenčić u pismu u ponedjeljak obećao rješavanje problema s koncesijom već ovaj ili sljedeći tjedan, no takva obećanja, kaže, primaju već više od godinu dana.
 
Natrag
Top