GODINA KNJIGE I JEZIKA: Hronika najavljene smrti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
GODINA KNJIGE I JEZIKA

Hronika najavljene smrti


Zaključak istraživanja mogao bi da bude: oni koji ne čitaju knjige, neće uskoro čitati ni novine! Odnosno, oni koji na svojim stranama nemaju sadržaje posvećene knjizi, sami se urušavaju iznutra, formirajući publiku koja će uskoro zaboraviti da čita.


Sve manji broj medija ima kulturnu rubriku ili piše o knjizi. Ljudi i ne znaju šta žele dok im se to ne ponudi, smatrao je ser Džozef Konrad, proslavljeni britanski dizajner. Odsustvo sadržaja iz oblasti kulture najavljuje smrt medija. Telegrafski, ovo su rezultati istraživanja o tremanu knjige u srpskim medijima.

Istraživanje „Medijski tretman knjige“ sprovedeno je na inicijativu Ministarstva kulture Srbije, projekat je rađen u okviru Master studija novinarstva na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, 2008/2009. godine. Predmet istraživanja bili su srpski mediji, a cilj – težnja da se utvrdi koliko se i na koji način u njima obrađuju sadržaji posvećeni knjizi, književnosti i piscima.
Kulturi, odnosno knjizi, u najvećem broju analiziranih medija posvećeno je premalo prostora. Od analize nekih listova odustalo se, jer je istraživač konstatovao da u sedam dana nisu objavili nijedan tekst o knjizi, niti imaju stalnu rubriku u kojoj bi to činili. Takva situacija je pre svega u tabloidima i na komercijalnim televizijama. U najgledanijim emisijama, TV dnevnicima, knjiga se pojavljuje samo pod uslovom da je u poslednjem bloku vesti ostalo prostora, odnosno kada su u pitanju „Ninova” ili Nobelova nagrada. U dnevnoj štampi kulturne rubrike postoje u jednom od tri lista, iako se njihov prostor stalno smanjuje pod pritiskom „atraktivnijeg” štiva. Utisak je da njihov opstanak u velikoj meri zavisi od odnosa snaga menadžmenta i urednika koji te stranice, najčešće, održavaju samo snagom ličnog autoriteta. Štednja uvek počinje od kulture, smanjenjem broja strana, ili njenim definitivnim ukidanjem. U „Glasu” su najpre ukinuli Kulturnu rubriku, u „Dnevniku” su Kulturnu rubriku sa četiri sveli na dve strane, danas ima jednu stranu. U „Zrenjaninskim novinama” najpre su ukinuli strane za kulturu. Ukidanje kulturnih rubrika i nestanak sadržaja posvećenih knjizi liče na svojevrsnu hroniku najavljene smrti navedenih glasila.
Među analiziranim ženskim časopisima, „Bazar” je, kao tradicionalni srpski magazin, značajnu pažnju posvećivao knjizi i autorima, na šta ukazuje i opredeljenje ove redakcije za sopstvenu književnu nagradu. Ostali, licencni ženski časopisi, knjizi prilaze kao i svakoj drugoj robi – šturo, u tonu direktne preporuke, oglasa. O tome svedoči činjenica da je knjizi na njihovom sjajnom papiru posvećeno svega 0,15–0,75 odsto prostora. To nije logično ako se zna da žene spadaju među najrevnosnije čitaoce i sve brojnije pisce.
Četiri beogradska časopisa, vodiča, deo sadržaja posvećuju knjizi i autorima. Na skali od malo do dovoljno, Yellow Cab se ističe ne samo prostorom koji je posvećen knjizi (7– 9 odsto ukupnog prostora), nego i primenom raznih analitičkih oblika izražavanja bez kojih se o knjizi teško može pisati. Obraćajući se mlađoj generaciji čitalaca, ovi vodiči traže moduse pisanja o knjizi koji među čitaocima može da regrutuje nove ljubitelje.
Sve veće fotografije, sve kraći tekstovi, sve krupniji naslovi – to je tabloidna „formula uspeha”' koju u krizi prihvataju i neki od najuglednijih listova sa pedigreom. Uz kulturu, knjiga je u tom procesu – kolateralna šteta. Predstavljanje knjiga u najvećem broju medija sve češće je u funkciji njihovog oglašavanja. Knjiga se svodi na robu. Oglasi diktiraju prostor – definisala je tendenciju tadašnja urednica Kulturne rubrike u „Politici”. Nedostatak knjige u informativnim emisijama javnog servisa prokomentarisala je rezignirano urednica Kulturne rubrike konstatacijom da, prema tzv. Bi-Bi-Sijevoj školi novinarstva, knjiga i nije aktuelna vest! Sličan stav verovatno spada u deo objašnjenja zašto tako malo knjige ima u informativnom programu Studija B (Vesti u 22 časa) ili u svim programima televizije B92. Elektronski mediji sasvim iznimno imaju emisije čija je tematika posvećena isključivo knjizi, a kada ih imaju, vreme emitovanja nije precizirano, emituju se kasno ili prigodno, u danima Sajma knjiga.
Ono što ohrabruje jeste rezistencija njuz magazina na prodor tabloidnih sadržaja i povećanje prostora posvećenog knjizi pri povećanju broja strana. U njima dominira analitika. Ali, oni su niskotiražni. U „Vremenu”, insistiraju na prikazima i kritikama knjiga iz regiona, iz bivših republika, tekstove pišu saradnici iz tih sredina pa se čini da se uređivačkom politikom dalekovido teži ponovnom uspostavljanju jedinstvenog, jugoslovenskog, kulturnog prostora. Na Prvom programu Radio Beograda, knjizi je posvećen veliki broj specijalizovanih emisija – od onih za decu i mlade do onih za pripadnike trećeg doba. Novinari i urednici radija, čije je obrazovanje evidentno, brižljivo neguju novu publiku, od najmlađeg uzrasta. Svetli primeri su i kulturni dodaci tradicionalnih dnevnih listova („Politike”, lista „Danas”), ali najviše ohrabruje činjenica da su i visokotiražne „Večernje novosti” pokrenule kulturni dodatak, a da visokotiražni „Blic”, odskora ima dodatak, Blic knjiga, isključivo posvećen knjizi, u kome se na moderan, atraktivan način mlada publika privlači knjizi i čitanju. Odnos listova, časopisa i specijalizovanih magazina koji dodeljuju cenjene književne nagrade (NIN, „Večernje novosti”, „Bazar”) prema knjizi na njihovim stranicama je specifičan: njihovi novinari i urednici visoko vrednuju kulturu odnosno knjigu, dajući joj tretman koji zaslužuje. Dejstvo tih nagrada i medijski tretman laureata, značajno utiču na sveopšti nivo kulture sredine koja decenijama živi u krizi. Zaključak istraživanja mogao bi da bude: oni koji ne čitaju knjige, neće uskoro čitati ni novine! Odnosno, oni koji na svojim stranama nemaju sadržaje posvećene knjizi sami se urušavaju iznutra, formirajući publiku koja će uskoro zaboraviti da čita.


Prof. dr Neda Todorović
objavljeno: 09.10.2010.
Izvor: Politika



 
Natrag
Top