TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Mongolski gerbili

Latinski naziv: Meriones unguiculatus

Životni vek:
U proseku žive 2-3 godine (mada su zabeleženi neki izuzetni slučajevi koji su živeli i do osam godina).

Veličina: Telo im je dugačko oko 10 cm, kolika je i dužina repa.

Izgled:

Reč je o prilično sitnim glodarima, dugačkog repa sa krznom na kraju. Divlji primerci su „agouti“ boje, što znači da je svaka vlas prošarana sivom, žućkastom i crnom, sa prljavo belom bojom na stomaku. Međutim, selektivno parenje je iznedrilo nekoliko lepih i interesantnih boja.


615px-Meriones_unguiculatus_2.jpg



Navike:

Mongolski gerbili ne spadaju u noćne vrste, iako su ponekad aktivni u toku noći; imaju nekoliko perioda spavanja u toku čitavog dana. Veoma su radoznali, i nastoje da istraže sve, što ih čini prilično zabavnim ljubimcima.

Socijalizacija:

Gerbili su druželjubive životinje, u divljini žive u grupi, i ne snalaze se najbolje u ulozi ljubimca jedinca. Čuvanje istopolnog para (posip im je zajednički) se preferira. Međutim, ukoliko imate jednog starijeg gerbila, biće teže da uvedete novog, zbog potencijalne teritorijalnosti.

Temperament:

Budući da je reč o ljubimcima koji su prilično druželjubivi, gerbili se mogu lako pripitomiti. Generalno su blagog temperamenta, a ujedaju samo kada se osete ugroženo.

Važno! Nikada nemojte hvatati gerbila za rep.


životinje.rs
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Ishrana gerbila

[h=1]Ishrana gerbila[/h]
Mešavina semenki:

Ovo je rastresita mešavina zrnevlja, uz dodatke poput briketa ili suvog povrća. Uglavnom je dobro balansirana hrana, ali samo ako Vaš ljubimac jede sve iz mešavine, što je retko kad slučaj. Naime, većina gerbila će izabrati omiljene sastojke iz mešavine, što dovodi do poremećaja balansa, i deficita određenih neophodnih komponenti u ishrani. Ovo se posebno odnosi na mešavine u kojima ima dosta suncokreta, što je često omiljena semenka, budući da je masna, ali nije pogodna kao jednolična hrana. Kao što je već pomenuto, mešavina semenki bi bila dobra, ukoliko se konzumira celovito, ali je ovo, ipak, vrlo retko kada su gerbili u pitanju.

Briketi ili granule:



Briketi i granule spadaju u nutritivno balansiranu hranu. Granule su manje, a briketi su veći komadi hrane. Kvalitet je podjednak, iako neki smatraju da su briketi bolje rešenje, budući da su laboratorijski ispitani i da se pakuju i prodaju isključivo u specijalizovanim radnjama. Za razliku od mešavine semenki, gerbili ovde uzimaju sve komponente odjednom, pa se ova ishrana smatra dobro balansiranom. Međutim, nekada će biti potrebni suplementi ishrani, uprkos tome što hrana u briketima i granulama sadrži gotovo sve potrebne sastojke.

Raznovrsna ishrana je najbolja

Kombinacija nekoliko tipova hrane će omogućiti da se prevaziđu deficiti koji se javljaju prilikom opredeljenja za jedan tip ishrane. Granule i briketi mogu biti dobar temelj balansirane ishrane, i po potrebi se mogu dodavati semenke i poslastice. Ipak, nemojte preterivati sa dodacima, budući da gerbili prvo treba da podmire osnovne nutritivne potrebe granulama i briketima. Izbegavajte mešavine gde dominiraju semenke suncokreta, i bolje ih čuvajte za posebne prilike (za pripitomljavanje i dresiranje).

Poslastice i suplementi

Mala količina svežeg voća i povrća je dobra ideja, ali ih dajte u manjim količinama kako biste sprečili dijareju. Dobro operite voće i povrće i postarajte se da nema pesticida. Koristite sastojke poput šargarepe, brokolija, zelenog povrća, jabuka i bobičastog voća. Izbegavajte sirov pasulj, krompir, luk i listove ravena.

Možete koristiti:

- Orahe (povremeno, budući da imaju visok procenat masnoća)
- Semenke suncokreta i bundeve (takođe, povremeno zbog visokog udela masnoća)
- Hleb od celog zrna (običan ili tost)
- Žitarice (bez dodatog šećera)
- Suvo grožđe
- Male komade sira
- Male količine jaja (kuvanih ili pečenih)
- Brašnene crve (povremeno)
- Poslastice za pse (povremeno; ovo je inače dobro i zbog žvakanja)

Kako ih hraniti?

Najbolje je koristiti činiju od keramike, ili nekog drugog teškog materijala. Stavite granule ili brikete u posudu, dodajte malo mešavine semenki ako želite. Kada budete procenili koliko jedu, stavite im onoliko hrane koliko mislite da će pojesti u roku od 24 sata, i sklonite nepojedenu hranu, da se ne bi pokvarila. Ili, možete im davati poslastice iz ruke, što je dobar način da steknete poverenje svog ljubimca.

Sveža voda

Budući da gerbili dolaze iz hladnijih krajeva, ne treba mnogo vode, ali nemojte misliti da voda nije potrebna. Budite uvereni da uvek imaju dovoljno sveže, čiste vode u posudi.

životinje.rs
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Kavez

[h=1]Kavez[/h]Za dva gerbila će biti potreban kavez dimenzija najmanje oko 30 x 60 x 30 cm, ali budući da su dosta aktivni, veći kavez je uvek bolje rešenje. Možete koristiti stakleni kavez, za koji se većina vlasnika pre odlučuje nego za kavez od žice. Akvarijumi dozvoljavaju dublji sloj podloge po kojoj mogu da kopaju. Neophodan je mrežasti poklopac kako bi sprečio bežanje, ali i dozvolio ventilaciju. Možete koristiti žičane kaveze, ali budući da imaju tendenciju ka kopanju, nered je neizostavan, a istovremeno mogu da grickaju žicu, što kao posledicu ima rane na nosu. Ukoliko se ipak odlučite za ovaj tip kaveza, razmak između svake žice bi trebalo da je najviše centimetar. Ni plastični kavezi ih ne odvraćuju od žvakanja.

Podloga:

Prilično dubok sloj podloge (od oko 5-7.5 cm) će zadovoljiti potrebu ovih glodara za kopanjem. Izbegavajte podlogu od kedra ili borovine; jasika je dobro rešenje, ali ima i novih, komercijalno dostupnih podloga.

Materijal za gnezdo, koji bi prirodno pogodovao pravljenju istog, je takođe nešto o čemu treba razmišljati. Može se nabaviti u pet šopu, ali ne predstavlja najbolje rešenje, pa je najbolje za ovu svrhu koristiti papirne ubruse i/ili seno.

Mesto za skrivanje:

Gerbili će se osećati sigurnije ukoliko imaju kutiju za skrivanje, u koju mogu da se sakriju, ili spavaju. Jaka kutija od drveta ili keramike je bolja od plastike, budući da se plastika može lakše uništiti ukoliko se glođe. Kutija od drveta će takođe vrlo rado biti glodana, ali će trajati duže. Drugo moguće rešenje su saksije od gline.

Dodaci:

Nabavite dosta materijala za penjanje i ukras, poput komada drveta, stabilnog kamenja, lestvica, rampa i platforma. Ukoliko kupujete igračke, proverite da li su bezbedne za žvakanje (ne plastične, i bez malih delova koje gerbil može da proguta). Drvene igračke ili jednostavni komadi drveta, grančice, seno, drvo i uže za papagaja, i sitne kutije su dobro rešenje. Tube od toalet papira će im često biti omiljene igračke, iako će biti i najbrže uništene.

Posudicu za vodu možete prikačiti za kavez. Sveža voda bi uvek trebalo da im bude dostupna. Teške keramičke posude za hranu su najbolje rešenje, zato što ne mogu lako da se prevrnu.

Možete nabaviti točak za vežbanje, ali potražite neki sa dobrom podlogom, kako biste predupredili povrede (neki vlasnici koriste točak za hrčke, ali adaptiraju podlogu, tako da pogoduje i gerbilima). Ne sme postojati rizik da gerbil, prilikom vežbe, zakači rep.

životinje.rs
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Ponašanje gerbila

Ponašanje gerbila

Gerbili su dobri ljubimci i fascinantni za posmatranje. Da li Vas i dalje zanima kakvo im je ponašanje?

Interakcija sa drugim gerbilima

Gerbili su prilično druželjubive životinje, pa nije dobra ideja da ih držite separatisano. Gerbili u paru ili porodici će biti privrženi svojim ukućanima. Igraće se, juriće se, rvaće se. Takođe će se kupati međusobno, spavati zajedno i maziti se. Vaši gerbili će biti mnogo srećniji ukoliko ih držite zajedno, makar u paru (istopolnom, ukoliko ne planirate da ih parite, što zahteva mnogo više nege).

Međutim, neki gerbili mogu i da se potuku – iako je ovo nekad teško razlikovati od igre, rvanje i boksovanje je česta pojava kod gerbila. Ugrožena životinja će glasno pištati, a tuču ćete prepoznati po tome što je intenzivnija i agresivnija od igre. Pretpostavka je da gerbili koji su se ozbiljno borili, neće moći više nikada da žive u miru. Kao i kod ljudi, i kod gerbila ima prostora za antipatiju. Ovo važi i za porodice – mladi gerbili u divljini traže svoje teritorije, pa se mogu tući kad malo odrastu. Ukoliko dođe do ovoga, morate ih separatisati.

Ukoliko imate samo jednog gerbila, ili ukoliko je jedan uginuo (a bilo ih je, na primer, dva), biće veoma teško uvesti novog gerbila, posebno odraslog (starijeg od 8-10 nedelja). Najbolje je čuvati gerbile približno istog uzrasta, koji su odrasli zajedno. Ukoliko je Vaš gerbil stariji od 10 nedelja, lakše je predstaviti mlađeg, iako u nekim situacijama i stariji mogu biti uspešno predstavljeni.

Međutim, u pojedinim situacijama gerbili se neće slagati, i ukoliko se epizode tuče nastave, možda će biti neophodno da ih razdvojite.

Lupanje nogama

Ovo je nešto što gerbili praktikuju kada su uzbuđeni ili uplašeni, kao upozorenje drugim gerbilima. Do ovoga dolazi lupanjem zadnjh nogu o pod. Kada jedan gerbil započne lupanje nogama (poznato kao „da-dum, da-dum“ zvuk), i drugi gerbili ulaze u prostoriju i oponašaju ovu radnju. S određenim razlikama u jačini i tempu, zavisno od toga koliko je hitno i šta konkretno znači, ali prilično glasno, budući da je reč o sitnim životinjama koje proizvode zvuk. Čak i ukoliko neki aparat u kući proizvodi zvuk sličan ovome, velike su šanse da će se gerbili pridružiti.

Mladi gerbili mogu dosta često lupkati, ali je to pre zato što uče to da rade, nego što upozoravaju na opasnost. Lupkanje takođe ima bitan udeo u parenju.

Kupanje

Gerbili će se često kupati sami, ali i međusobno. Ovo je dobro ne samo za kvalitet njihovog krzna, već i za socijalnu interakciju. Takođe možete koristiti peščano kupatilo (ovo je dobro i kao igra, ali im istovremeno čisti krzno).

Zvukovi

Zvukovi koje gebrili proizvode su često nalik na škripu, mada je to više praksa mlađih gebrila. Stariji se češće oglašavaju prilikom igre, vežbe ili kada su uplašeni.

Žvakanje

Gerbili, kao i većina drugih glodara, vole da glođu, i tu svoju ljubav će često praktikovati na kavezu i nameštaju u kavezu. Bitno je da obezbedite odgovarajuće igračke za žvakanje, kao komade drveta i grančica, kako biste im omogućili da isprate svoje prirodne potrebe.

Kopanje

U divljini, gerbili žive u složenim tunelima i jamama, pa bi bilo zgodno da im obezbedite dovoljno prostora da koliko-toliko mogu da se osete kao u svom prirodnom staništu. Dubok sloj drvene piljevine u kombinaciji sa senom, može biti odgovarajućza ovu radnju.

Obeležavanje teritorije

Gerbili imaju žlezdu na stomaku koju koriste za obeležavanje teritorije. To čine trljajući stomak o nameštaj u kavezu.

Kako da upoznate gerbile

Gerbile je najbolje držati u paru ili u većim grupama, ali predstavljanje gerbila starijeg od 10 nedelja može biti teško. Zbog toga vam prilažemo kratak vodič kako to da učinite. Ovo se odnosi na upoznavanje dva gerbila. Pokušaj da se upozna novi gerbil već oformljenoj grupi nije preporučljiv, budući da će članovi zajednice gledati na pridošlicu kao na „uljeza“ koga će možda pokušati da ubiju.

Potrebno vreme: oko 4-7 dana

• Nabavite podeljen kavez, ili postavite dva kaveza jedan do drugog, kako bi gerbili mogli da se gledaju i njuše bez ikakvog drugog kontakta.
• Postavite jednog gerbila na stranu odvojenog gerbila.
• Nekoliko puta dnevno zamenite gerbilima strane, kako bi se privikli na mirise.
• Nastavite zamenu mesta najmanje 7 dana (mada ovo može potrajati i duže). Kada primetite da je gebril postao zainteresovan i da nema znakova agresivnosti, možete skloniti barikadu. Kada jedan od gerbila počne da spava bliže odvojenom gerbilu, to je dobar znak da počinju da se prihvataju.
• Ali, čak i kada su u kavezu bez barikada, posmatrajte ih neko vreme. Prvih dvadesetak minuta budite blizu i nosite kožne rukavice, kako biste mogli da razdvojite gerbile ukoliko dođe do tuče. Gerbili će se često u igri rvati i boksovati, ali ozbiljna tuča nije naivna, pa je neophodno razlikovati je od igre i intervenisati na vreme.
• Držite ih na oku još 3-4 sata.
• Ukoliko primetite da se tuku, zabarikadirajte kavez ponovo i ponovite proceduru držeći ih duže odvojene. Ukoliko nakon 2 ili 3 pokušaja zbližavanja tuča ne prestane, vrlo je verovatno da se nikada neće slagati.
•Ukoliko se ne tuku nakon nekoliko sati, možete ih ostaviti same. Verovatno će se igrati, ili spavati, ili će se međusobno kupati.
• Pažljivo posmatrajte da li ima ikakvih znakova tuče, povreda i sl. Vratite se na sistem razdvajanja ukoliko primetite povrede i slično.

Saveti:

• Ukoliko je moguće, pokušajte da upoznate mlađeg (mlađi od 10 nedelja) gebrila sa starijim. Ovo prilično dobro funkcioniše kada su u pitanju mužjaci. Ženke se mnogo teže zbližavaju.
• Nekada se mogu naći razdvojeni kavezi za hrčke, ili možete da podelite akvarijum dijagonalno, komadom mreže. Mreža ne bi trebalo da je previše otvorena, kako bi se izbegle potencijalne povrede.
• Ukoliko ne možete da pronađete i improvizujete razdvajanje kaveza, stavite manji kavez u veći.
• Ne pokušavajte da predstavite gerbila paru ili grupi.

životinje.rs
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Pripitomljavanje i nošenje gerbila

[h=1]Pripitomljavanje i nošenje gerbila[/h]Gerbili se mogu vrlo lako pripitomiti, ukoliko imate strpljenja i upornosti.

Prvo, nekoliko saveta za podizanje gerbila:

• Nikada ih nemojte podizati za rep.
• Najbolji način da podignete gerbila je da ga prekrijete šakom i blago podignete. Možete ga nežno uhvatiti za vrat (za labavu kožu) kako biste onemogućili bežanje.
• Ukoliko Vam nije prijatno da nosite nepripitomljenog gerblila onda ga prekrijte čašom i tako prenesite. Koristite ruku kao poklopac, budući da gerbili mogu da skaču vrlo dobro. Možete koristiti i kartonsku kutiju (npr. od toalet papira) za ovu svrhu.

Pripitomljavanje gerbila zahteva određeno strpljenje da biste stekli poverenje, ali to će omogućiti lakše kasnije nošenje.

Nekoliko saveta za uspešno pripitomljavanje:

• Dajte novom gerbilu nekoliko dana da se upozna sa svojim novim domom (interakciju svedite na minimum).
• Krećite se polako i pričajte nežno sa gerbilima.
• Ograničite interakciju na vreme kada su gerbili budni – buđenje gerbila nije dobro rešenje za sticanje poverenja!
• Započnite upoznavanje sedenjem pored kaveza kako biste navikli gerbila na svoje prisustvo.
• Ponudite im poslasticu (semenke suncokreta ili bundeve) kroz reštke kaveza.
• Kada se gerbil navikne na uzimanje poslastica kroz rešetke kaveza, stavite poslasticu u ruku kako biste ga naveli da dođe do nje i uzme je.
• Kada se gerbil ne bude ustručavao da dotakne Vašu ruku, postavite poslasticu na rame i dozvolite mu da se popne po nju.
• Kada se navikne na penjanje po ruci, nežno ih počeškajte po glavi (na taj način podražavate prirodno ponašanje gerbila).
• Izbegavajte da hvatate gerbile i ubacujete ih u kavez na silu. Pokušajte da ih navedete da sami odu u kavez, pomoću poslastica, ili ih nežno prenesite tamo.
• Nosite ih često kako biste ih pravilno socijalizovali. Gerbili su aktivni i znatiželjni i vole da provode vreme van kaveza.

Pripitomljavanje će biti jednostavnije ukoliko je reč o mlađem gerbilu. Čuvanje više od jednog je preporučljivo, iako određeni vlasnici smatraju da je teže pripitomiti više gerbila, treba imati na umu da su usamljeni gerbili uplašeni i nervozni, zbog čega će i proces pripitomljavanja biti teži. Koristite dosta poslastica i pratite korake; uverite se da je gerbil savladao određeni korak, pre nego što pređete na sledeći. Verovatno je najbolje da ne dozvolite gerbilima da vršljaju izvan kaveza da se ne bi dodatno stresirali nošenjem, hvatanjem, vraćanjem u kavez, što bi moglo da im stvori uslovni refleks, i da Vas se pribojavaju.

životinje.rs
 
Natrag
Top