GeoCaching

Učlanjen(a)
08.03.2011
Poruka
1
Geocaching - The Official Global GPS Cache Hunt Site



Zelim da vam predstavim novi hobi, geek-sport, ili nazovite ga kako zelite. Rec je o GeoCaching-u (geokeshing). Ima vise od 5 miliona clanova sirom sveta i taj broj raste iz dana u dan.
Pravila igre su jednostavna: jedan clan sakrije neku kutijicu(velicine od kutije za sladoled do malog Micro-kanistera), u njoj postavi blokce(log book),olovku i neki jeftini poklon, npr privezak.
Uz pomoc GPS-a zapise lokaciju i objavi je na sajtu Geocaching - The Official Global GPS Cache Hunt Site. Onda tu kutijicu bilo ko moze videti, skinuti koordinate, i uz pomoc svog GPS-a(moze i mobilni) ode do te lokacije i uz malo truda pronadje kutijicu koja moze biti vrlo kreativno skrivena! Potpise se u blokce, i svoju posetu,objavi na sajtu.
U svetu ima blizu 2 miliona kutijica, npr. u Budimpesti ih ima oko 300, dok u Beogradu samo 6, a u celoj srbiji ne vise od 70...Ovo je odlican hobi za sve koji vole lov na blago!
Ja sam se uclanio pre oko godinu dana, postavio par kutijica ovde u Jagodini, ali za tih godinu dana video sam da se broj cachera nije mnogo povecao...Zato sam krenuo da pisem mnogim sajtovima da objave clanak o ovom sajtu, pa sam se setio i ovog foruma, i mislim da je ovo idealno mesto da to kazem!
P.S. Registracija na sajtu je besplatna(ima i neki premium membership koji se placa ali je sajt potpuno funkcionalan i bez toga), i mislim da zajedno mozemo prosiriti ovu vest svojim prijateljima, i stvoriti veliku bazu GeoCachera u Srbiji!



Pa ima nekih pravila, uglavnom se svodi da ne sme da bude u zatvorenom prostoru (napuštena kuća) i ne sme bliže od 30 metra od pruge. Verovao ili ne, ljudi dolaze da traže. Ima nekih stranaca koji se organizuju i u leto/jesen krenu odozgo iz Nemačke nadole ka Grčkoj redom... Meni našo jedan lik iz Kanade, ostavio mi Kanadski privezak, mnogo kul! Znači možeš nešto i da dobiješ ipak... a uzevši da te to sve košta džabe(samo blokče, olovka i stara kutija od sladoleda), nije loše...gledajte malo klipove po YouTubeu, ili skinite film Splinterheads, tu se pojavljuje Geocaching...postaje vrlo zarazno nakon nekog vremena!



1) Registrujes se na sajtu Geocaching - The Official Global GPS Cache Hunt Site , upises ime, prezime itd, za adresu nisam siguran, ne secam se sta sam ja stavio ali na profilu mi izlazi samo jedan zarez :D, verovatno sam se plasio da im dam punu adresu :D Ali to nije bitno, koliko vidim.
2)Sto se tice postavljanja kutijice, u njoj sme da bude barem blokce (ili svitak papira) na koji mogu da se potpisuju oni koji su nasli. To uglavnom vazi za one Micro cacheve, sto su samo kutije od fotografskog filma. U vece kutijice, kutije za sladoled i vece, mogu da se stave i olovka, i neki jeftini predmeti, npr bedzevi itd... Kada neko nadje kutijicu, sme da uzme taj predmet ali bi trebao i on da ostavi neki jeftin poklon zauzvrat.
3) Kutijica ne sme da bude u zatvorenom prostoru, blizu pruge, na ili u spomeniku (to sam se ja zeznuo jednom :D). Trebalo bi da bude na nekom mestu gde nece moci da bude vidjena od strane 'obicnih' ljudi. Mozes npr u rupu u drvetu, mozes da napravis rucno radjenu kutijicu sa magnetima i 'zalepis' je na neki znak visoko, itd...msm samo pogledaj ovaj klip , dokle su vec dosli u skrivanju kutijica, ja sam ga sad tek video i zacudio se!

http://www.youtube.com/watch?v=19hCTky6S8w&feature=player_embedded

4)Kada nadjes mesto, postavi kutijicu i uz pomoc GPS-a odredi i sacuvaj koordinate. Kada dodjes kuci mozes ih proveriti na Google earth, i mozes dati malo preciznije koordinate posto GPSovi na telefonima skacu po 20m.
5) Uloguj se na geocaching, klikni s leve strane 'hide and seek a cache', i klikni sa desne strane, u onom plavom, pise 'online form'.
6) Za tip cache-a izaberi traditional, postoje i drugi tipovi ali ovaj koji postavljas je 'default' tip.
7) Izaberi velicinu (micro-kutija od filma, itd), daj joj ime,postavi koordinate, drzavu,i otprilike koliko je tesko naci je (difficulty), i tezinu terena (ovde pazi, 1 znaci na mogu ljudi u kolicima da pridju, 5 znaci da ti maltene treba planinarska oprema), ako je otprilike ravno, stavi ipak 1,5. U description opisi okolinu, zasto je to mesto bitno(ako jeste), kako doci do kutijice, itd...u hints stavi neki nagovestaj koji ce da pomogne nalazacu(to ce biti sakriveno i taj ce morati da pritisne dugme da bi video to), u note to reviewer mozes napisati nesto tom coveku koji je clan geocaching tima i koji ce morati da odobri cache. Otprilike 2-7 dana se ceka da cache bude odobren i pojavi se na mapi.
8) Kad si to uradio, gotovo je! Sada cekaj da cache bude objavljen, i ljudi ce eventualno poceti da dolaze. Svaki cache ima svoju stranicu, na kojoj pise ko je sve nasao kutijicu, i jos nesto sto imaju da kazu. Ako dobijes nekoliko DNF-a(did not find), to moze da znaci da je neko ukrao kutijicu ili da je kisa odnela ili tako nesto. U tom slucaju mozes da postavis drugu na to isto mesto, ili na neko mesto koje je blizu prvobitnog ali je malo bolje, ili da izbrises cache sa sajta.

Sto se tice trazenja kutijica, kada nadjes neku kutijicu potpises se u blokce, i to objavis na stranici te kutijice. Postoji jos nekoliko stvari, kao sto su travel bug-ovi, to su uglavnom stvarcice koje idu iz kutijice u kutijicu, ali to nije toliko bitno za sad.

Zelim sve koji su zainteresovani za ovo da se prijave i pridruze se preko 5.000.000 ljudi koji vec igraju!

ps. Ako ima neko pitanja Možete postovati u ovoj temi
 
Član
Učlanjen(a)
27.07.2009
Poruka
1.612
svaka cast na objasnjenju odlicni si napisao!zanimljiv je ovaj GeoCaching :)
 
Natrag
Top