Genitalni herpes i kondilomi - uzročnici i simptomi

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Genitalni herpes i kondilomi - uzročnici i simptomi

Alo 12.05.2010 08:04



Genitalni herpes i kondilomi su najraširenije i izuzetno zarazne virusne infekcije, koje pogađaju intimnu zonu muškaraca i žena.Genitalni her pes je na prvom mestu među polno prenosivim bolestima, a ukoliko osoba dođe u kontakt sa virusom, rizik od zaraze iznosi 90 odsto.

Uzročnici
Genitalnu infekciju herpesom gotovo uvek uzrokuje herpes simplex tip 2 (HSV) i ređe herpes simplex tip 1 (koji izaziva groznicu). Kondilome uzrokuju papiloma virusi (HPV), koji pripadaju brojnoj grupi humanih papiloma virusa, od kojih je identifikovano više od 70 tipova, a najodgovorniji za pojavu kondiloma su HPV 6 i HPV 11.


Kako dolazi do zaraze?

U slučaju herpesa, do zaraze dolazi putem sluzokože (usta, nos, genitalni organi), ili preko ranica. Virus može da se „ugnezdi“ u telesnim tečnostima, genitalnom iscetku i serumu, kojim su ispunjeni mehurići, karakteristični za aktivnu fazu infekcije. Genitalna infekcija može da se prenese i oralnim polnim odnosom, kod partnera koji je zaražen usnim herpesom. U slučaju kondiloma, osnovni način zaraze su nezaštićeni polni odnosi za zaraženim partnerima. Drugi izvor zaraze su javni toaleti i zaraza rukama.

Manifestni simptomi

ONA
l Kod žena uoči pojave genitalnog herpesa oseća se blagi bol u stidnici i vagini, praćen umerenim svrabom, koji s vremena na vreme može da preraste u intenzivan bol. Tek u sledećoj fazi javljaju se tipični mehurići, koji stvaraju ranice nakon pucanja. Takođe, kod pojave genitalnog herpesa, mogu da narastu i limfni čvorići.
* Papiloma virus je podmukliji jer period inkubacije može da potraje od tri do šest meseci i ne mora se uvek burno manifestovati. Nekada se kondilomi brzo razmnožavaju, uz pojavu bradavičastih i bezbolnih izraslina, koje su uočljive golim okom. U drugim slučajevima se samo kolposkopijom može otkriti HPV. Virus, takođe, može da bude latentan i da živi u ćelijama, bez manifestnih simptoma.

ON
lGenitalni herpes uzrokuje upalu žlezda (gornji deo penisa) i kožne kapice. U narednoj fazi dolazi do pojave mehurića i oticanja limfnih žlezda u preponama. Takođe, može se javiti i neprijatnost tokom mokrenja.
lPapiloma virus, kada nije u latentnoj fazi, ogleda se u karakterističnim bradavicama u zoni kožne kapice, na penisu i testisima.


Dijagnostika

Genitalni herpes će svaki ginekolog otkriti sa lakoćom, a svaku nedoumicu moguće je ukloniti kolposkopijom. Ova procedura podrazumeva uvođenje mikroskopa u vaginu, koji omogućava pregled do grlića materice, ili analizom uzorka seruma uzetog iz herpesnog mehurića. Kondilome je teže otkriti, posebno u „tihoj“ fazi, koja prethodi pojavi izraslina. Upravo zato je potrebno uraditi kolposkopiju i Papanikolau test, kojim se može utvrditi eventualno postojanje papiloma u grliću maternice. Za otkrivanje virusa kod muškarca, koristi se test sirćetnom kiselinom. Ta supstanca, nanesena na polni organ muškarca može da učini vidljivim oštećenja nevidljiva golim. Takođe, poželjno je uraditi i penisoskopiju pomoću kolposkopa.


Lečenje

Kao i neke druge viruse, herpes i papiloma virus nije u potpunosti moguće iskoreniti jer kad jednom prodru u organizam, ostaju skriveni i uvek spremni da se probude i izazovu novu infekciju.
l Herpes je moguće držati pod kontrolom mastima na bazi aciklovira, koje su korisne dok je infekcija u početnoj fazi ili kao prevencija, kada se produžava razmak između dve infekcije
lLečenje kondiloma je komplikovanije jer se oni gotovo nikada ne povlače spontano. U svakom slučaju, treba ih odstraniti nekom od raspoloživih metoda.


Odstranjivanje kondiloma

Postoji mnogo efikasnih načina da se odstrane kondilomi, a metode lečenja bira lekar.
lKaustične supstance - radi se o mastima na bazi trikloracetilne kiseline, koja se nanosi pod lokalnom anestezijom i ima nagrizajuće dejstvo. Ova je metoda preterano agresivna jer ove izrazito nadražujuće supstance mogu da oštete vaginalno tkivo. Osim toga, postoji opasnost da u procesu zarastanja dođe do stvaranja krasta, koje mogu da zatvore vaginalni kanal.
lDijatermokoagulacija - agresivnija od lasera i sastoji se od spaljivanja kondiloma. Nakon ovog postupka ostaju male opekotine, a kasnije i ožiljak (na mestu koje je tretirano strujom). Veliki broj ožiljaka može da izazove niz neprijatnih posledica - stenozu, bol tokom polnih odnosa i probleme pri porođaju.


Pomoć interferona

Za sprečavanje neprijatnog dejstva kaustičkih supstanci, koristi se interferon, supstanca snažnog antivirusnog delovanja, koja ima sposobnost da podstakne prirodni odbrambeni mehanizam organizma. Ubrizgava se direktno u kondilome, bez primene lokalne anestezije.






 
Učlanjen(a)
24.04.2010
Poruka
5.966
Ima biljna krema papiloma koja skida kondilome i herpes.

iskreno, mislim da ti post bas i nije na mestu. ovde iznad imas clanak staff tima koji daje sve simptome i metode otklanjanja kao i mere predostroznosti i savete za kontakt lekaru. ukoliko mislis da imas vise informacija o tome, mogao/gla si da sam/sama napises clanak o tome i da ubacis tezu da postoji i krema koja regulise nastanak pomenutih problema. u protivnom ne bi trebalo da dopunjavas neciji post i da pribegavas spamu.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Šta sve treba znati u vezi s kondilomima

Šta sve treba znati u vezi s kondilomima

Dnevni avaz 05.07.2010 16:58



Kondilomi su najčešća benigna genitoanalna promena kod devojaka između 19. i 22. godine, a kod muškaraca između 22. i 26. godine života

Kondilomi ili spolne bradavice predstavljaju jako čestu spolno prenosivu bolest, visokog stepena infektivnosti i mogućnosti prenošenja, a koju izaziva HPV virus. Danas su kondilomi sve više zastupljeni kao seksualno prenosiva bolest kod adolescenata oba spola i starosna granica se sve više spušta, tako da je kod djevojaka najveća zastupljenost između 19. i 22. godine, a kod muškaraca između 22. i 26. godine života.

Kondilomi su najčešća benigna genitoanalna promjena u ovom periodu života, pred kojom i pored osjećaja neprijatnosti i psihičke opterećenosti ne smijemo zatvarati oči.

Obavezna kolposkopija


Ignoriranje problema neizbježno dovodi do širenja promjene, zahvatanja većih površina tijela te će konačno bolest preći u stadij koji je daleko složeniji i komplikovaniji za liječenje.

Najčešća greška je kada pacijentkinja kaže da su joj dijagnosticirani kondilomi i da ih ima samo svana, a da joj kolposkopski pregled nije ni urađen.

Upravo je taj pregled jako bitan u dijagnozi kondiloma jer se pored jasnih i golim okom vidljivih formi u više od 90 procenata nalaze i takozovane supkliničke forme.

To su golim okom nevidljivi ili za ginekologa sa iskustvom jedva vidljivi kondilomi koji se dijagnosticiraju isključivo kolposkopskim pregledom i koji se vide kao mali prstoliki izraštaji sa centralnim krvnim sudom na unutrašnjoj strani sluzokože malih usana, što predstavljaju svojevrsni rezervoar HPV virusa koji odatle migrira prema vani i prema grliću maternice dovodeći do stalnih recidiva i ozbiljnih promjena (prekanceroznih) na grliću maternice.

Šta je najbolje za mlade osobe sa kondilomima, za trudnice te za one sa masivnim i analnim kondilomima? Ovakva pitanja su danas sve češća jer je sve više grešaka u odabiru pravog načina liječenja.

Genitoanalna regija je jako osjetljiva na svaki veći oblik traume. Ukoliko je metoda pogrešna, dolazi do dugog oporavka, praćenog dugim zarastanjem, bolovima, temperaturom, a uz to su i obavezni recidivi i ožiljci koji mogu dovesti do kasnijih bolnih odnosa, teškoća u porođaju i velike psihičke opterećenosti. To su jako bitne činjenice za liječenje mladih osoba.

Izbor metode

Pored godina, od velikog značaja za izbor liječenja je i masivnost kondiloma, lokalizacija (analni region) i fiziološko stanje (trudnoća). Prava metoda je ona koja zadovoljava kriterij potpunog uklanjanja uz brz oporavak s minimalnim recidivima bez ožiljaka.

Radiotalasi su izbor za obavezno uklanjanje kondiloma u trudnoći. Uklanjanje analnih kondiloma zahtijeva posebnu obuku ljekara i iskustvo, jer su posljedice nestručnih zahvata nesagledive. Upravo zato pacijenti trebaju vrlo pažljivo birati ljekara.

Prednosti radiotalasne terapije

1. Intervencije se izvode samo u lokalnoj anesteziji bez obzira na lokalizaciju, njihovu rasprostranjenost, starost pacijenta i fiziološko stanje organizma.

2. Oštećenje okolnog zdravog tkiva je minimalno, a mjesta s kojih su uklonjeni kondilomi su bez opekotina i karbonifikacije.

3. Dobra preglednost u toku intervencije i minimalno krvarenje pružaju ljekaru priliku da promjene u potpunosti ukloni.

4. Oporavak je izuzetno brz, bez obzira na rasprostranjenost i lokalizaciju, nema ožiljaka, a vraćanje u normalan seksualni život nakon dvije nedjelje.

5. Metoda izbora za liječenje kondiloma u trudnoći i za one s perianalnom i analnom lokalizacijom.

6. Stepen recidiva ispod pet procenata.





 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
2
iskreno, mislim da ti post bas i nije na mestu. ovde iznad imas clanak staff tima koji daje sve simptome i metode otklanjanja kao i mere predostroznosti i savete za kontakt lekaru. ukoliko mislis da imas vise informacija o tome, mogao/gla si da sam/sama napises clanak o tome i da ubacis tezu da postoji i krema koja regulise nastanak pomenutih problema. u protivnom ne bi trebalo da dopunjavas neciji post i da pribegavas spamu.
Prvo, ovo je preneto iz beogradskih dnevnih novina Alo i sarajevskih Dnevni avaz i da vas ova tema zaista zanima to biste videli odmah posle naslova. Dakle nije ovo niciji post, ali tako povrsno moze da se ukljuci u ovu temu samo neko, ko srecom nije osetio na svojoj kozi sve probleme koje donose kondilomi.
Drugo, u njima stvarno nema nista i to sto je napisano znaju i vrapci na grani, a Googl je pun poucnih tekstova o ovim temama i svakom nedostaje samo "sitnica" - kao se otklanjaju. Mislim stvarno otklanjaju, a ne kako se uzimaju pare primenom nekoliko vrsta terapija koje su uglavnom neucinkovite, neprijatne i vrlo bolne.
Ja sam uverena da na sajtove na kojima se nalaze postovi sa naslovom Kondilomi, ne dolazi niko, ili je to svakako mali broj, onih koji bi da citaju te poucne tekstove. Sigurna sam da tumaraju od foruma do foruma i traze lek, kao sto sam i sama nekada. I zato sam kratko napisala za ovu kremu. Jer to je ono sto treba svakom ko je dosao na ovaj post.
A PAPILOMA krema je zaista lek za kondilome. Ja sam se sa njima mucila 16 meseci, probala sve terapije koje su mi lekari preporucili, nadavala se para i para privatnicima, i onda sa tom kremom, za 2 meseca, za 2600 dinara uklonila kondilome.
I sada vi meni moraliste o tome kako ja spamujem, a boze lekari ozbiljno govore o ovoj temi.
Da nisi i ti ginekolog koji uspesno, bezbolno i bla, bla, otklanjas kondilome?
 
Učlanjen(a)
06.04.2011
Poruka
1
Prvo, ovo je preneto iz beogradskih dnevnih novina Alo i sarajevskih Dnevni avaz i da vas ova tema zaista zanima to biste videli odmah posle naslova. Dakle nije ovo niciji post, ali tako povrsno moze da se ukljuci u ovu temu samo neko, ko srecom nije osetio na svojoj kozi sve probleme koje donose kondilomi.
Drugo, u njima stvarno nema nista i to sto je napisano znaju i vrapci na grani, a Googl je pun poucnih tekstova o ovim temama i svakom nedostaje samo "sitnica" - kao se otklanjaju. Mislim stvarno otklanjaju, a ne kako se uzimaju pare primenom nekoliko vrsta terapija koje su uglavnom neucinkovite, neprijatne i vrlo bolne.
Ja sam uverena da na sajtove na kojima se nalaze postovi sa naslovom Kondilomi, ne dolazi niko, ili je to svakako mali broj, onih koji bi da citaju te poucne tekstove. Sigurna sam da tumaraju od foruma do foruma i traze lek, kao sto sam i sama nekada. I zato sam kratko napisala za ovu kremu. Jer to je ono sto treba svakom ko je dosao na ovaj post.
A PAPILOMA krema je zaista lek za kondilome. Ja sam se sa njima mucila 16 meseci, probala sve terapije koje su mi lekari preporucili, nadavala se para i para privatnicima, i onda sa tom kremom, za 2 meseca, za 2600 dinara uklonila kondilome.
I sada vi meni moraliste o tome kako ja spamujem, a boze lekari ozbiljno govore o ovoj temi.
Da nisi i ti ginekolog koji uspesno, bezbolno i bla, bla, otklanjas kondilome?


Da li mi mozes reci gde si nabavila kremu,preko koga se kupuje? citala sam o tome meni tek predstoji uklanjanje kondiloma ali zelim pokusati sve!
 
Učlanjen(a)
10.06.2011
Poruka
1
Papiloma krema (Ulmoherb)

Da li mi mozes reci gde si nabavila kremu,preko koga se kupuje? citala sam o tome meni tek predstoji uklanjanje kondiloma ali zelim pokusati sve!

(ovo je sajt gde se narucuje gorepomenuta krema)
Placa se pouzecem, ali postoji i opcija da se nadjes s tom zenom i da ti ona da tu kremu i da joj das pare direktno na ruke - broj telefona 0637636702)

ja sam evo sad pocela da je koristim i DAJ BOZE da pomogne :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Kondilomi





kondilomi.jpg

Kondilomi, papilomi, warts, polne bradavice, sve su imena za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Veoma su neprijatni zbog teškog lečenja, gotovo nemogućnosti da se potpuno uklone, kao i mogućnosti da pređe u kancer.

Uzrok nastanka

HPV (Humani Papiloma Virus) izaziva ovu bolest prianjajući za epitelne ćelije kože i sluzokože najčešće genitalnog regiona (vagine, anusa i penisa, ređe kože testisa). Virus ceo svoj životni ciklus završava na površini (sluzo)kože pa se ne može dijagnostikovati analizom krvi. Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa koji prouzrokuju nekoliko različitih vrsta bradavica kod ljudi: kožne, plantarne, ravne i laringealne papilome a 30 izaziva polne kondilome. Klasifikovani su po brojevima i većina je bezazlena po pitanju prelaza u rak.

HPV-16, 18, 31, i 45 stvaraju ravne i skoro nevidljive bradavice koje mogu postati maligne dok HPV-6 i 11 predstavljaju najčešće uzročnike kondiloma, lako su uočljivi i ne izazivaju rak. Smatra se da prelaz kondiloma u rak zahteva prisustvo drugih štetnih faktora kao što su zaraženost herpes simpleks virusom, loš imunološki status i pušenje. Vreme inkubacije, dakle vreme od infekcije do pojave bradavice može trajati od mesec do godinu dana.
HPV se prenosi seksualnim putem čak i blagim dodirom dve sluzokože, kao i vertikalnom transmisijom sa majke na dete gde novorođenče često biva inficirano i dobija laringealne papilome (kondilomi u grlu). Osim polnih sluzokoža u teoriji su opisani i kondilomi na usnama i u usnoj duplji kao posledica oralnog seksualnog odnosa sa zaraženom osobom ali je ova pojava u praksi dosta retka. Moguće je i širenje kondiloma po telu, tj. prenošenje virusa sopstvenim rukama sa svojih bradavica na neinficirana mesta. Smatra se da osoba koja je jednom zaražena kondilomima nikada ne može potpuno da se oslobodi virusa već samo posle lečenja gubi manifestacije istog, dakle virus je prisutan ali celularna imunost mu ne dozvoljava da se ispolji u vidu bradavica.

Klinička slika

Nalaze se najčešće u anogenitalnoj regiji, kod muškaraca na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa, na orificijumu uretre (otvor uretre) a kod homoseksualaca na penisu, anusu i donjem delu rektuma (dokle dospeva polni organ pri penetraciji). Kod žena se najčešće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i portio vaginalis uteri.

To su obično mekane, izdužene papilomatozne tvorevine, često na peteljci, sa karfiolastom površinom, beličaste ili ružičaste boje. Moguća je sekundarna infekcija, maceracija i krvavljenje, kada se oseća specifičan miris. U početku su mali, kasnije mogu narasti i biti vrlo voluminozni.
Preobražaj kondiloma u rak grlića materice najčešći je kod žena kojima ova bolest i zadaje najviše problema zbog teške pristupačnosti bradavica za lečenje, inficiranosti kanala kroz koji prolazi beba i činjenice da posto su kondilomi bezbolni dugo budu neprimećeni u dubini vagine.

Dijagnoza

Postavlja se na osnovu kliničke slike, histoloških, ultrastrukturnih i imunoloških ispitivanja.

Lečenje

Lečenje kondiloma je individualno. Moze biti iscrpljujuće i dugotrajno, neretko uključuje hiruršku intervenciju, a može biti i kratko i bezazleno. Ako se bradavice nalaze na površini polnih organa i ako nisu veće od zrna graška moguće ih je lečiti tzv. krioterapijom odnosno "spaljivanjem" tečnim azotom. Ova metoda je bezbolna i ponavlja se na svaka 3-4 dana do nestanka bradavica kada se radi test sirćetnom kiselinom radi provere preostalih mikrolezija. Nekada je dovoljno 2-3 puta otići na terapiju tečnim azotom i sve promene nestanu a nekada lečenje potraje i do godinu dana, pa se savetuje apstinencija od svakog polnog kontakta tokom lečenja jer bilo koje trenje inficiranog mesta dovodi do rasipanja virusa.

Metoda za nešto upornije, takođe spoljne kondilome je 0.5% rastvor podophilotoxina (podomin), tečnosti koja se stavlja na bradavicu. Koriste se i rastvori trihlorsirćetne kiseline kao i 5-fluoracil krem. Laser je dobar metod kojim se uglavnom rešavaju unutrašnji kondilomi -vaginalni i rektalni.
Sve navedene metode leče samo manifestacije HPV a ne bave se uzrokom, samim virusom. Novija istraživanja su u smeru pravljenja vakcine i korisćenja interferona lokalno u terapiji kondiloma.
S obzirom da obolevaju uglavnom mlade osobe, veoma je važno da bez obzira koju od navedenih metoda lečenja primenimo, ne dolazi do značajnijeg oštećenja tkiva i da je reproduktivna funkcija potpuno očuvana. Kondilomi se često nalaze kod trudnica i tada pokazuju ubrzano širenje, zbog pada imuniteta i drugih okolnosti pogodnih za širenje infekcije. Lečenje mora da se sprovodi u toku graviditeta, bez obzira na starost trudnoće. Tokom cele trudnoće moguće je raditi laserske vaporizacije kondiloma vagine i vulve, a u slučaju izraženih promena i grlića materice. Ukoliko na grliću materice nema ozbiljnijih kondilomatoznih promena, koje nemaju tendenciju brzog širenja, laserska vaporizacija grlića materice radi se 15-20 dana pre termina porođaja, bez rizika za majku i plod.


Izvor: Stetoskop

 
Natrag
Top