Gde odlaze Vladina sredstva za NVO

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Gde odlaze Vladina sredstva za NVO

Izvor: B92

Beograd -- Skoro sva ministarstva u budžetima imaju sredstva predviđena za pomoć nevladinim organizacijama, koja se, prema istraživanju Insajdera, često troše nenamenski.

17485883554dd7c3f24756b848126328_orig.JPG


Ministarstvo za infrastrukturu je u 2008. isplatilo raznim privatnim kompanijama oko 160 miliona dinara namenjenih za pomoć nevladinim organizacijama.
Na spisku firmi koje su dobile novac je i Preduzeće za puteve Beograd "Nibens grupe", čiji je vlasnik Milo Đurašković nedavno uhapšen zbog zloupotrebe službenog položaja.
Prema dokumentima Uprave za trezor o trošenju novca za dotacije nevladinim organizacijama, koje je Insajder dobio na osnovu zakona o pristupu informacijama, navodi se da je ministarstvo za infrastrukturu u 2008. isplatilo oko 160 miliona dinara privatnim firmama koje se bave građevinom i izgradnjom puteva.

Na spisku firmi koje su dobile novac koji je zaveden kao dotacija nevladinim organizacijama je i PZP Beograd kojem je ukupno isplaćeno oko 26 miliona dinara. Najveći deo od 160 miliona dinara, oko 85 odsto, isplaćeno je pre formiranja vlade Mirka Cvetkovića, odnosno dok je na čelu ministarstva bio Velimir Ilić.

I aktuelni ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić navodi da su u pitanju obaveze nastale u vreme Ilića.

Ilić:
Nas ne interesuje koja firma. Mi smo tražili od njih, znači ko dobije posao... Pravi se obdanište, pravi se Sigurna kuća, pravi se Dom za neke ugrožene itd... Za izbeglice, pravi se kanalizacija tamo da ne nastane neka zaraza, jer mi hoćemo da damo za takve stvari.

B92:
Kako to može da bude dotacija za NVO?

Ilić:
Pa ne možemo mi... Znate kako mi, kad damo pare nevladinoj organizaciji, to je rizično. Mi sa nevladinom organizacijom sklopimo sporazum da oni raspišu tender sa mesnom zajednicom i da nam donesu najpovoljnijeg izvođača i direktno platimo izvođaču i postavimo nadzornog organa da to mora da se uradi.

B92:
Da li je to po zakonu?

Ilić:
Pravnici su rekli da je tada bilo u skladu sa zakonom i mi smo zato tako radili.

Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija
kaže da objašnjenje Velimira Ilića ne stoji.

"To objašnjenje možda znači da je taj novac trošen na neki racionalni način, ali to ne možemo samo na osnovu takve izjave da tvrdimo. U nekom širem smislu to jeste nenamensko trošenje budžetskih sredstava zato što sredstva koja su opredeljena za dotacije NVO ne mogu da se uplaćuju nekom drugom entitetu, nekom privrednom društvu", kaže Nenadić.

Predsednik Saveta Državne revizorske institucije Radoslav Sretenović
kaže da ta institucija nije proveravala kako je Ministarstvo infrastrukture u 2008. raspolagalo budžetom, zbog čega nije želeo da odgovori na pitanje da li se radi o nenamenskom trošenju sredstava.

Insajder je proveravao i kako su ostala ministarstva Vlade Srbije trošila novac namenjen nevladinim organizacijama i jedino u dokumentima Ministarstva infrastrukture na spisku su praktično samo privatne kompanije.

Zloupotrebe sredstava koja su na raspolaganju ministarstvima biće jedna od tema serijala Insajder "Partijska država", koja će se emitovati u septembru.
 
Natrag
Top