Gazirani napici mogu da ugroze razvoj

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Iako ih deca najviše vole i uglavnom ih piju umesto vode, gazirani napici mogu da ugroze njihov pravilan rast i razvoj.Pored toga što sadrže dosta šecera, najcešce imaju i dosta kofeina, a ne sadrže minerale i vitamine. Ono što je karakteristicno za ove napitke jeste da zbog veoma visoke energetske vrednosti brzo smanjuju osecaj gladi. Pijenjem slatkih gaziranih pica u organizam se unose takozvane prazne kalorije. A ako su deca inace jedu mnogo grickalica i masnih jela u medjuobrocima, gazirani napici samo ugrožavaju njihov pravilan rast i razvoj. Evo još nekoliko razloga zbog kojih bi njihov unos trebalo da bude ogranicen.

Goje - Gazirani i slatki sokovi doprinose gojaznosti. Ako svakog dana dete popije limenku soka (oko 3 dcl), može da se ugoji cak kilogram mesecno. Ne zavaravajte se da napici s oznakom da ne sadrže šecer ne goje.

Oštecuju jetru - Gazirani sokovi oštecuju jetru i dugogodišnja konzumacija može da dovede do ciroze baš kao kod hronicnih alkoholicara.
Uništavaju zube - Gazirani sokovi oštecuju zubnu gledj i utrostrucavaju proces truljenja zubi. Kiselina gaziranih sokova je još pogubnija za zube, od belog šecera u slatkišima.

Dijabetes - Sve što podstice povecanje telesne težine, povecava i rizik od pojave dijabetesa. Pijenje gaziranih pica može da poremeti sposobnost tela da vari šecer.

Problema sa varenjem - Konzumacija gaziranih pica u velikim kolicinama je snažan uzrocnik gorušice. Mnoga gazirana pica su vrlo kisela. Isto tako ona u organizam dovode puno vazduha u obliku karbon-dioksida, koji može da izazove nadutost želuca. A mogu da dovedu i do želudacnih upala.

Pica puna kofeina
Jedna limenka obojenog gaziranog pica s kofeinom je isto što i šolja crne kafe u decjem uzrastu. Zato deca koja u velikoj meri piju slatka gazirana pica s kofeinom imaju problema sa snom, do kasno ostaju budna, ali imaju i problema s koncentracijom pri ucenju. Slatki gazirani napitak u kombinaciji sa sendvicem ili picom daje obrok u kome ima previše ugljenih hidrata, i to onih s visokim glikemicnim indeksom.

Izvor:Blic
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Đeci ne dajem da piju Coca-Colu, jer sam na samoj sebi primjetila da me od nje peče želudac. Popiju samo kada su im rođendani,inače pravim domaće sokove.
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Šta je interesantno kod dece, što oni vole to gazirano. Pravim domaći sok, kada kupujem gledam da to ima neki kvalitet. Ali oni bi gazirano. Retko kad im dam da ih baš želja mine i to sa pola vode. Jednom prilikom mi je sin došao kući od dede sav hepy: Kaže mi "Mama pio sam kisele vode" (imao je 4-5 godona)
 
Natrag
Top