Gas pumpa cenu šećera

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Šećerne repe više nego lane
Gas pumpa cenu šećera

Čim je na rafove trgovinskih lanaca iz robnih rezervi stiglo dovoljno ulja, počela je nestašica šećera. Kako se kampanja prerade šećerne repe zahuktava, više neće biti problema u snabdevanju ovom namirnicom, ali, izgleda, po većim cenama. Pre nestašice, cena šećera u maloprodaji je bila 53 do 56 dinara, a sada u fabrikama, na veliko, košta 58 dinara.

Najavljeno poskupljenje ovog proizvoda ispraznilo je rafove, a građane nateralo da prave zalihe. Kako stoje stvari, do kraja meseca skuplje će biti meso i sredstva za ličnu higijenu, a šećer je zbog poskupljenja već „zagorčao“ cenu konditorskih proizvoda. Upućeni kažu da, iako je šećer tokom avgusta u dva navrata poskupljivao u maloprodaji, smanjenje isporuka nije ništa drugo do znak da bi uskoro moglo doći i do nove promene cena, mada kilogram kristal šećera sada košta 73 dinara.

Kompanija „Sunoko“, u okviru koje posluju šećerane u Vrbasu, Baču, Pećincima i Kovačici, planira da ove godine poveća otkup šećerne repe za 21 odsto, na 1,7 miliona tona. Dragan Popović, direktor sirovinskog sektora „Sunoka“, izjavio je da se ove godine očekuje povećanje prinosa šećerne repe sa prošlogodišnjih 47 tona po hektaru, na 54 tone.


– Nema nestašice šećera i ne treba ni da bude jer ga ima dovoljno. A kada je o ceni reč, bili smo prinuđeni na korekcije s obzirom na to da su svi inputi u proizvodnji enormno poskupeli. Recimo, lane smo gas plaćali 23, a sada 39,6 dinara, a taj nam energent sa 20 odsto učestvuje u ceni. Tako je i sa naftom, skuplja je i šećerna repa... – kaže Ljubiša Radenković, direktor šećerane u Senti.
U ovoj šećerani kilogramsko pakovanje šećera košta 62 dinara, a na tu cenu treba dodati porez, trgovačku maržu..., pa dok dođe do rafova u radnjama, stigne do 72,90 dinara.

Željko Kovačević, direktor u žabaljskoj šećerani, napominje da već četiri-pet godina šećeru nije menjana cena. I pre pet godina u fabrikama je koštao 51 ili 52 dinara, a naviše su išli svi inputi u proizvodnji. Sada šećer na veliko u šećerani u Žablju košta 58-59 dinara, a kilogramsko pakovanje je tri-četiri dinara skuplje.

Ako je za utehu, nakon cunamija poskupljenja u avgustu, kada gotovo da nema namirnice i neke od osnovnih potrepština domaćinstva kojima nije korigovana cena, trgovci očekuju mirniji period. Kako nam je rečeno u „Maksiju“, zasad su poskupljenja najavili pojedini konditori, ali samo za deo asortimana, i to za pet do deset odsto zbog cene šećera, a „otići će“ i neka alkoholna pića iz uvoza.

Fabrika šećera „Donji Srem“ iz Pećinaca sada ima najveći kapacitet prerade šećerne repe i spada u najsavremenije u regionu, a moći će dnevno da preradi 8.000 tona šećerne repe, navodi se u saopštenju, uz napomenu da će samo ova fabrika preraditi petinu roda šećerne repe u Srbiji.

Očekuje se rekordna proizvodnja
Poljoprivredni stručnjaci iz kompanije „Sunoko“ istakli su da je ovogodišnji rod šećerne repe dobar. U ovogodišnjoj kampanji, slatki koren će prerađivati tri „Sunokove“ šećerane – u Vrbasu, Pećincima i Kovačici, a, prema rečima izvršnog direktora u „Sunoku“ Dušana Stojanovića, dosad su ove tri fabrike šećera u proseku, zajedno proizvodile 115.000 tona šećera.
– Prošla, 2009. godina, za „Sunoko“ je bila rekordna kada je reč o količini proizvedenog šećera – 191.000 tona šećera, a nakon proširivanja proizvodnih kapaciteta, očekujemo da ove godine proizvedemo 250.000 tona – kaže Stojanović, i dodaje da će izvesti skoro dve trećine. „Sunoko“ 80.000 tona šećera plasira u zemlje Evropske unije, 50.000 tona u članice CEFTA, dok se oko 100.000 tona potroši u domaćoj industriji i domaćinstvima.



Blic
 
Natrag
Top