Galerija gafova

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Galerija gafova
[/h]
Obama-Medvedev.jpg


„Zemljaci, Amerikanci, drago mi je da mogu danas da vas obavestim da sam potpisao ukaz o stavljanju Rusije van zakona, za večna vremena. Bombardovanje počinje za pet minuta!”

Ronald Regan je pre tridesetak godina ovo izjavio u mikrofon pred tradicionalno subotnje radijsko obraćanje naciji. Mikrofon je međutim bio uključen pa „šaljiva“ izjava bivšeg predsednika SAD zamalo nije izazvala rat sa SSSR-om.

Slična stvar dogodila se u ponedeljak tokom susreta Baraka Obame i Dmitrija Medvedeva na marginama samita posvećenog nuklearnoj bezbednosti u Seulu.

Nesvestan da mikrofoni koji ih okružuju nisu isključeni, Obama je Medvedevu obećao „fleksibilniji pristup“ pregovorima o američkom raketnom štitu u Evropi – čim dobije drugi mandat na novembarskim predsedničkim izborima u SAD.

Tim povodom američka revija „Spoljna politika” sastavila je listu osam najvećih gafova svetskih lidera načinjenih u trenutku kada nisu bili svesni da to što govore čuju i neovlašćene uši.

Ubedljivo na prvom mestu je citirana Reganova „ratobornost”.

„Tebi je već svega dosta, a ja moram sa njim da se nosim svaki dan.” Ovim rečima je na samitu G-20 u Francuskoj, u novembru 2011, Obama u razgovoru sa francuskim predsednikom Nikolom Sarkozijem opisao „muke” koje ima sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanijahuom, kojeg je Sarkozi trenutak ranije nazvao – lažovčinom.

„Razvija demokratiju po Bliskom istoku, ali u njegovoj zemlji ozbiljnijih koraka – nema”, kvalifikacija je koju je Obama izneo govoreći prošle godine u Čikagu o emiru Katara, šeiku Hamadu bin Kalifu al Taniju. „Reforme, reforme, reforme, to možete da nađete samo na Al Džaziri”“, dodao je rezignirano Obama.

„Silovao deset žena! Muškarčina! Pa svi mi možemo samo da mu zavidimo! Pozdravite ga”, ushićeno je 2006. u privatnom razgovoru izjavio ruski šef države Vladimir Putin, na vest da će protiv bivšeg izraelskog premijera Moše Kacava biti pokrenut krivični postupak zbog seksualnog uznemiravanja.

„Ironija je u tome što bi UN morale da nateraju Siriju da natera Hezbolah da okonča sa tim sranjima”, čulo se iste 2006. na samitu G-20 u razgovoru predsednika Džordža Buša i britanskog premijera Tonija Blera.

„Jedino čime su Britanci doprineli evropskoj poljoprivredi jesu – lude krave. Kako verovati ljudima koji tako loše kuvaju. Posle Finske to je zemlja u kojoj se najgore kuva”, rekao je francuski predsednik Žak Širak 2005. prilikom susreta sa Putinom i nemačkim kancelarom Gerhardom Šrederom.

„Takvim političarima mesto je u zatvoru.” Ovim rečima se kanadski premijer Žan Kretjen izjadao u razgovoru sa kolegama iz Belgije i Luksemburga. „I u vašim i u mojoj državi takvi bi zbog prodaje svojih glasova sedeli u zatvoru”, izjavio je Kretjen u pauzi samita NATO u Madridu 1997, aludirajući na političare iz SAD.

„Ministri, sve su to kurvini sinovi”, ljutito je 1997. izjavio britanski premijer Džon Mejdžor govoreći o trojici svojih ministara koji su se usprotivili ulasku Britanije u EU. Opaska je doprinela razdoru unutar britanskih konzervativaca.

Prošla su vremena kada je za dobijanje ovakvih „ekskluzivnih” izjava trebalo mnogo špijunske veštine i sreće. Dovoljno je da neko od tehničkih lica „zaboravi” da isključi mikrofone.

Politika
 
Natrag
Top