Gagarinova statua u Londonu

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Gagarinova statua u Londonu


U Londonu će u čast 50-godišnjice prvog leta čoveka u svemir biti podignuta statua Jurija Gagarina koja će narednih 12 meseci stajati na jednom od najatraktivnijih mesta u britanskoj prestonici, saopštio je Britanski savet.


11016.jpg


Skulptura od aluminijuma i cinka sa likom legendarnog ruskog kosmonauta biće postavljena sutra preko puta statue slavnog britanskog istraživača i moreplovca Džejms Kuka na centralnoj londonskoj ulici Mol koja spaja Bakingemsku palatu i Trafalgar skver, prenosi agencija Rojters.

U saopštenju Britanskog saveta ističe se da se podizanjem statue odaje priznanje Gagarinovom podvigu, njegovoj "hrabrosti i avanturističkom duhu".

Reč je o replici statue koja će biti postavljena u moskovskom predgrađu Ljuberci, u kojem je Gagarin svojevremeno radio, a koju je Londonu poklonila ruska svemirska agencija Roskosmos.

Statua će stajati na Molu godinu dana, a nakon toga će biti premeštena na drugu lokaciju.


Tanjug





 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Dokazi potvrdili: Greška ubila Jurija Gagarina

Dokazi potvrdili: Greška ubila Jurija Gagarina


gagarin.jpg


Rusija je u petak otkrila okolnosti pod kojima je poginuo astronaut Jurij Gagarin, koji je napravio grešku prilikom rutinskog leta avionom pokušavajući da izbegne meteorološki balon ili oblake.


Nesreća se dogodila 27. marta 1968. godine. Gagarin je upravljao avionom MIG 15, zajedno sa kopilotom, kada se letelica srušila u regionu Vladimir, severoistočno od Moskve pod nerazašnjenim okolnostima.


Ova nesreća se dogodila sedam godina nakon što je Gagarin 12. aprila obavio prvi let u kosmos, a istraga je ostala državna tajna.


U trenutku dok se u Rusiji proslavlja 50 godina od Gagarinovog boravka u kosmosu zvaničnik Odeljenja za arihu u Kremlju Aleksandar Stepanov pročitao je na konferenciji za novinare dokument o zaključcima istrage.


"Zaključci komisije: na osnovu analize uslova vazdušne nesreće i elemenata istrage najverovatniji uzrok katastrofe je nagli manevar pilota da bi izbegao meteorološku sondu", navodi se u dokumentu.


Drugi manje vjerovatan uzrok je da je sovjetski kosmonaut pokušao da izbjegne ulazak u oblake.


Ovi zaključci su, potpisani kao važan dokument, uvedeni u dekret Centralnog komiteta Komunističke partije SSSR 28. novembra 1968. godine kao državna tajna.


Zbog toga što su zaključci držani kao tajna pojavile su se brojne glasine i hipoteze o uzrocima ove nesreće.


"Nadam se da će se ovim okončati brojne spekulacije koje su postojale u Rusiji", izjavio je Stepanov.


Srna
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Pola veka od Gagarinovog leta u svemir

Pola veka od Gagarinovog leta u svemir

Danas se navršava pola veka od podviga Jurija Aleksejeviča Gagarina, prvog čoveka u istoriji koji je poleteo u svemir.​


Kosmički brod "Vostok 1" u kome je bio, tada 27.godišnji poručnik sovjetske armije Gagarin, startovao je 12. aprila 1961. u 9.00 časova ujutro sa kosmodroma Bajkonur i za sat i 48 minuta obleteo jedan krug oko Zemlje, brzinom od 27.000 kilometara na čas.

143534_jurij-gagarin2_ig.jpg

"Vostok" je sleteo u Saratovsku oblast, 110 kilometara južno od Volgograda. Gagarin je iskočio padobranom na visini od sedam kilometara i bez problema se katapultirao i prizemljio.




Svemirskim brodom je upravljano automatski, jer ni medicinsko osoblje ni konstruktori nisu bili sigurni kako će čovek da reaguje na bestežinsko stanje, pa su ručne kontrole bile zaključane da Gagarin ne bi sam preuzeo upravljanje letelicom. Kontrolori na zemlji tek nakon 25 minuta ustanovili su da je svemirski brod dostigao stabilnu orbitu.
Gagarin je poginuo 27. marta 1968. u rutinskom letu avionom Mig, zajedno sa avio-instruktorom Vladimirom Serjeginom, u još nedovoljno razjašnjenim okolnostima, ali i u izuzeno lošim vremenskim uslovima.

144155_letelica-koja-ga-je-odvela-u-kosmos_if.jpg


Raketa koja je odnela Gagrina u kosmos​

Obojica su sahranjeni u zidu Kremlja na Crvenom trgu u Moskvi.

Sovjetski centar za obuku kosmonauta dobio je Gagarinovo ime, kao i selo Gžack, koje se nalazi u blizini njegovog rodnog Klušina.

Njegovim imenom zove se i jedan bulevar u Novom Beogradu.

U svetu se 12. april obeležava kao Međunarodni dan kosmonautike, a o Gagarinovom letu u svemir govori i film "Prva orbita" filmskog studija "Atik Rum" koji će u celosti, na samu 50. godišnjicu prvog leta, biti postavljen na Jutjubu, na specijalnom kanalu "firstorbit".



vesti-online
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top