Friedrich Nietzsche

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Friedrich Nietzsche

nietzsche1.jpg



Nemački filzof, pesnik i klasični filolog koji je postao najprovokativniji i najuticajniji mislilac 19. veka. Rođen je 15. oktobra 1844. u mestu Röcken u Prusiji. Imao je dve godine kada mu se rodila sestra Elisabet i tri kada mu se rodio brat. Njegov otac, luteranski svećenik umro (od bolesti mozga) je 1849. godine kada je mladom Nietzscheu bilo pet godina. Brat mu umire u januaru naredne godine (1850.). Nietzsche je gledao godinu dana oca kako umire u užasnim mukama, što je bio odlučan činitelj u njegovim sumnjama u hrišćanstvo jer nije mogao sebi objasniti zašto je njegov otac kažnjen, a služio je Bogu. Stoga će kasnije Charles Darwin postati njegov uzor. Nakon bratove smrti porodica se seli u Naumburg, a Nietzschea šalju u internat u mestu Pforti (poznat po strogom verskom vaspitanju) udaljenom osam kilometara od Naumburga. Školski drugovi u internatu zafrkavali su ga zbog njegove ozbiljnosti, a Nietzsche će kasnije tvrditi kako se tada najbolje osećao kada je bio sam. Nakon završenog školovanja u internatu upisao je studije teologije u Bonnu želeći postati sveštenik, kao i njegov otac. Na Uskrs 1865. godine odbija se pričestiti u crkvi u Naumburug. Na kraju godine odustaje od svešteničkog zvanja i posvećuje se učenju klasične filologije. Na fakultetu prve uzore nalazi u životu i filozofiji starih Grka pre pojave Sokrata. Zahvaljujući svome znanju imenovan je profesorom klasične filolofije na sveučilištu u Baselu kada je imao samo 24 godine (1869.). Smatra se da se u to doba kao studnet zarazio sifilisom u jednoj javnih kuća koje je posećivao. Godine 1870. učestvuje u nemačko-francuskom ratu kao bolničar dobrovoljac. Tada je oboleo od dizenterije i difterije. Nakon rata putuje po Švajcarskoj i Italiji te sklapa nova prijateljstva. Jedno se vreme bavio muzikom i družio se sa Richardom Wagnerom, ali razočaran Wagnerovom hrišćanskom orijentacijom i sklonosti ka starogermanskom kultu prekida sve odnose s njim. Niz godina bavio se prirodnonaučnim problemima, a uz eminentna filozofska dela, pisana izvanredno lepim nemačkim jezikom, piše i pesme. Vidno bolestan (ceo život imao je loš vid i migrenične glavobolje) prisiljen je povući se u penziju 1879. godine, te se seli u švajcarske Alpe. Zimi s Alpa silazi na italijansku ili francusku rivijeru. Nešto kasnije – 1882. sreće svoju jedinu romantičnu ljubav Lou Andreu Saloné (njoj je bilo tek 20 godina), jedinu ženu kojom se oduševljavao. Nietzsche ju je opisao kao bistru poput orlice i oštru poput lavice. Upoznao ih je Nietzscheov prijatelj Paul Reé. Te (1882.) su godine njih troje zajedno obilazili Italiju i živeli slobodoumno. Nietzsche ju je zaprosio ali ona ga je odbila jer ga je htjela deliti s Reéom. Sreli su se nešto kasnije u Leipzigu, ali Reé ju je “odveo” i time strašno povredio Nietzschea. Nakon toga Nietzsche je bio strašno razočaran i ljut te mu filozofija postaje uteha za životna razočaranja. Godine Nietzsche 1888. silazi s Alpa u Torino, a njegovo ludilo postaje sve jače pa je umislo da je bog i da mora preuzetu patnju za grehe sveta. Tada se počinje potpisivati kao Dioniz ili ponekad Razapeti. U januaru 1889. na torinskim ulicama sažalio se nad konjem koji je pao zbog tereta ili poledice – konj je pao, a Nietzsche ga je obgrlio. Što je bilo prilično iznenađujuće jer se znalo da je Nietzsche protiv bilo kakve vrste sažaljenja. Uskoro je smešten u duševnu bolnicu u Torinu, a potom u majčinu kuću u Nemačkoj. Tada je proglašen umobolnim. Poslednje je godine života proveo kod svoje sestre Elisabet u Weimaru. Godine 1889. pretrpeo je živčani slom od kog se nikad više nije oporavio. Umire pomračena uma od kapi u Weimaru 25. kolovoza 1900. godine, a njegova dela štampa i delimično grubo falsifikuje (posebno pisma) rasistički nastrojena sestra Elisabeth Förster-Nietzsche. Ona je – kako je u drugoj polovini XX. veka otkrio K. Schlechta – mnogo pridonela tome što se Nietzscheova filozofija široko propagirala i zloupotrebljava u Trećem Reichu. Nakon bratove smrti vilu u kojoj je umro Elisabet je pretvorila u Nietzscheovo svetište za Nietzscheov kult, kult njegove osobe i filozofije. Tu su zalazili mnogi nacistički intelektualci, a jednom čak i Hitler. Stoga se ona pobrinula da Nietzsche postane službeni mislilac Trećeg Reicha, što je bilo smešno jer je Nietzsche mrzeo bilo kakav nacionalizam. Dapače, bio je jedan od prvih pravih Evropljana. Nietzsche je bio strastveni kritičar tada vladajućeg morala i verovanja. Smatrao je kako su i religija i moral osigurani na nemoralnim sredstvima te da nisu ništa drugo nego služenje lažnoj transcendentnoj ideji, pojmu, nečem što izvan konkretnog ovozemaljskog egzistiranja želi propisivati večne zakone. Nietzsche je smatrao da ovaj život nije nemoralan nego da je besomučna borba u kojoj je umro Bog, a pobeđuju jači, sposobniji, smeliji. Stoga je on smatrao kako se umesto tradicionalnih trebaju stvoriti nove vrednosti. Nietzsche je bio plodonosan pisac, koji je napisao nekoliko značajnih dela, među njima: Rođenje tragedije (1872.), Tako je govorio Zaratustra (1883.-1885.), S onu stranu dobra i zla (1886.), Genealogija morala (1887.), Antikrist (1888.), Ecce Homo (1889. – poslednje i nikada dovršeno delo), O ljudskim i suviše ljudskim stvarima (1878.), Volja koja rađa moć, Sumrak idola i Volja za moći (1901.). Pred kraj života Nietzsche je pozvao Vatikan i kralja Italije da na smrt osude nemačkog cara i sve antisemite. Tada se to činilo možda besmislenim ali dolazak nacizma na vlast 30-ak godina kasnije pokazati će kako je Nietzsche na vreme osetio dah antisemitizma koji će preplaviti Nemačku.


Usamljen


Kreštav roj vrana
u grad leprša preko sivih poljana.
Skoro će sneg – o, blago tom
ko sad još ima zavičaj i dom.
Sad stojiš ukočen i klet
i osvrćeš se – već koliko dugo!
Ah, zašto, ludo,
od zime pobeže u svet?
Svet – kapija što vodi
u pustinje, u nem i leden kraj!
Ko izgubi što si ti, taj hodi
i hodi, nigde ne staje taj.
Proklet da zimskim svetom
lutaš, sada si bled,
nalik na dim, što vazda letom
stremi u hladnijeg neba led.
Leti, o ptico, grakći, sa starim
pustinjskim napevom pesmu slij!
Ludo, srce što ti krvari
pod ledom i pod porugom skrij!
Kreštav roj vrana
u grad leprša preko sivih poljana:
- skoro će sneg, i teško tom
ko nema zavičaj svoj ni dom!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
180px-Nietzsche187a_small.jpg

Friedrich Willhelm Nietzsche


Biografija

Friedrich Nietzche (Fridrih Niče 1844-1900), bio je njemački filozof, filolog i psiholog. Svoju filozofiju Niče zasniva na odnosu prema antičkoj grčkoj kulturi. On smatra da je kultura bila u usponu do pojave Sokrata, a nakon toga da dolazi do dekadencije kulture. Po njemu, od tada nastupa "moral stada", moral slabih ljudi koji propovijeda odricanje od života i nadu u drugi svijet.



Niče tvrdi da čovjek pripada zemlji i da treba biti vjeran zemlji. Njegovo učenje se sastojalo i u tome da svijetom ne vlada zakon (logos) nego haos, i da je život borba. Osnova svega je volja za moći (Niče smatra da ono štočovjek hoće je višak moći), i ovakvu volju ima svaki čovjek, i to se može najbolje izraziti ovim citatom:" U volji sluge našao sam volju da bude gospodar". U ovom razmišljanju moć i snaga su najviše vrijednosti.
Ovaj filozof u umjetnosti vidi najpotpunije prihvatanje života, jer u umjetnosti svijet dobiva svoj smisao, i zahvaljujući umjetnosti možemo podnijeti egzistenciju.
Filozof pokušava da bude eho harmoniji svijeta.

Fridrih Niče
Rođen 15. aprila 1844. u Rekenu kod Lajpciga


1849. umire mu otac, Niče se seli u Naumburg
1858–64 zahvaljujući odličnom uspjehu u školi dobija mjesto u internatu u Šulprofti; ogleda se u književnosti i muzici
1864–65 studira teologiju, potom klasičnu filologiju u Bonu, 1865. odlazi u Lajpcig, za učiteljem Fridrihom Ričlom
1867. nagrada Univerziteta u Lajpcigu za rad o Diogenu Laertiju
1868. služi vojsku; upoznaje se s Rihardom Vagnerom
1869, još prije kraja studija, dobija mjesto na Katedri za grčki jezik i književnost u Bazelu; doktorira u Lajpcigu bez završnog ispita i odbrane rada
Od avgusta do oktobra 1870. mobilisan u sanitetu u Nemačko-francuskom ratu
1872. objavljuje Rođenje tragedije iz duha muzike, a kako knjiga svuda nailazi na žestok otpor, Niče se od filologije konačno okreće filozofiji
1876. razlaz s Vagnerom
1879. iz zdravstvenih razloga prestaje da radi kao profesor
1879–1888 živi u Veneciji, Sils Mariji, Rapalu i Đenovi, i potpuno se posvećuje svojim spisima i svom zdravlju
1889. nervni slom
Sve do smrti, 25. avgusta 1900, Niče živi pomračena uma, najpre u Jeni i Naumburgu, pod majčinim starateljstvom, od 1897. kod sestre u Vajmaru





Niče i ljubav


(Pečenica "Majzenburg")
Fridrih Niče, njemacki filozof i prozni pisac vazio je za ženomrsca. Ne bez razloga. Niče se nikada nije ženio, nije se znalo ni za neku njegovu ljubavnu avanturu,a u svojim djelima je o ženama pisao sa potcijenjivanjem tvrdeći da su žene nježna i dragocjena, ali i opasna igračka ,da su predodređene za kućni, a ne za javni posao.
Pa ipak, 1882.godine, doživio je svoju jedinu, veliku i nesrećnu ljubav.



Večere kod gospođe Melvide fon Majzenburg bile su čuvene zbog uvijek novih specijaliteta koje je smišljala njena odlična kuvarica. Jednoj takvoj večeri, kad je poslužena "pečenica Majzenburg", prisustvovao je i Fridrih Niče. Uživao je u ukusnom jelu koje je svesrdno hvalio, ali mu je zastao zalogaj u grlu kada se na vratima pojavila okasnela gošća, dvadesetogodišnja Lu Salome. Ova finska Jevrejka bila je ne samo veoma liepa već i obrazovana i načitana devojka. Upoznavši popularnog pisca kome je tada bilo 38 godina, sa divljenjem i poštovanjem govorila je o njegovom djelu koje joj nije bilo nepoznato. Niče je bio očaran, razoružan, osvojen.
Mora se reći da se Lu Salome ipak držala uzdržano prema Ničeu, mada mu je ispjevala i posvetila dvije pjesme, "Bol " i "Molitva životu". Zanesen i opijen ljubavlju Niče je napisao jednom prijatelju da "Salomina pjesma zvuči u meni kao glas koji sam uvijek očekivao, još od djetinjstva; nijednom je nisam pročitao bez suza."
A gospođi Melvidi fon Majzenburg u pismu kaže da je ova godina uljepšana sjajem i radošću zbog mlade duše koju je upoznao u njenoj kući. Na žalost, sreća započeta u proljeće ugasila se u jesen. Ničeova ljubav nije bila uzvraćena, Lu Salome mu je to jasno stavila do znanja. Ona mu je saopštila da se divi njegovom duhu i umu, ali da je svoje srce poklonila njegovom prijatelju Reu.



Očajan, Niče je tri puta bezuspješno pokušao da izvrši samoubistvo velikim dozama lijekova koje je uzimao protiv nesanice i glavobolje. Vremenom, strašan bol zbog neuzvraćene ljubavi postajao je sve slabiji i Niče se oštro suprostavljao majci i sestri koje su ružno govorile o djevojci. Sa još većim žarom predao se radu i do kraja života ni jedna žena nije uspjela da ga zainteresuje.
A u jednom pismu upućenom poslije godinu dana gospođi Majzenburg, Niče je napisao: "Doći ću u srijedu na večeru, ali molim vas, nikada me više nemojte poslužiti onom, za mene kobnom, "pečenicom Majzenburg"…"
izvor:znanje.org


 
Član
Učlanjen(a)
14.04.2011
Poruka
128
O DAREŽLJIVOJ KREPOSTI

To je žeđ vaša, da sami postanete žrtvama i darovima:
stoga i jeste žedni toga da skupite sva bogatstva u svojoj duši.

Loše se vraća učitelju, kad se ostaje samo učenikom.
A zašto vi ne biste htjeli čupati s moga vijenca!

Sada vas pozivam da mene izgubite i nađete sebe; i tek
onda kad me se svi odreknete, želim vam se vratiti.



O KREPOSNICIMA

Ah, to i jest tuga moja: u samu su osnovu stvari upleli
oni nagradu i kaznu - a sad još i u samu osnovu duša vaših,
vi kreposnici!

Jer ovo je vaša istina: vi treba da ste i
suviše čisti za
prljavštinu ovih riječi: osveta, kazna, nagrada, naknada.

Istina iz dna vaše duše, kreposni, jest to, da krepost
vaša budete vi sami, a ne nešto strano...!



NOĆNA PJESMA

Noć je: sad glasno zbore vodoskoci. A moja je duša vodoskok.

Noć je: tek sad se bude sve pjesme zaljubljenih. A moja
je duša pjesma zaljubljenog.

U meni postoji nešto neutaženo, neutaživo; to želi progovoriti.
U meni je žudnja za ljubavi, ona sama govori jezik ljubavi.


PJESMA ZA PLES

U tvoje sam se oko, živote, onomad zagledao! I tada mi
se učini da padam u nešto nedokučivo.
Ali ti si me izvukao na udici od zlata; rugao si mi se i
smijao kad sam te nazvao nedokučivim.
"Tako govore sve ribe" rekao si, "što one ne dokuče, to
je nedokučivo!"



F. Nietzsche, Tako je govorio Zaratustra
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
14.04.2011
Poruka
128
O ZEMLJI OBRAZOVANJA


Vi sami ste putujući dokaz protiv vjere i razbijači svih
misli.
Nedostojnima vjere: tako vas ja zovem, vas, Stvarne!

U vašim duhovima blebeću sva vremena jedno protiv drugog:
ali snovi i blebetanja sviju vremena bili su još
stvarniji od vašeg bdjenja.

Vi ste neplodni:
stoga vam nedostaje vjere. Ali tko je
mogao stvarati, taj je uvijek imao svojih zbiljskih snova i
zvijezda vodilja - i vjerovao je u vjerovanje.

Vi ste napola otvorene dveri iza kojih čekaju grobari. A
to je
vaša stvarnost: "Sve je zavrijedilo da propadne."


Strani su mi i ruglo su za mene suvremenici, ka kojima me
donedavno srce vuklo; protjeran sam iz očinske i materinje
zemlje.

Tako ljubim još samo
zemlju djece svoje, neotkrivenu, u
njudaljenijem moru: nju traže i traže moja jedra.

Želim ispraviti na djeci svojoj što sam dijete svog oca:
a na svakoj budućnosti -
ovu sadašnjost.



F. Nietzsche, Tako je govorio Zaratustra
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Mi se ne poznajemo, mi saznavaoci, sami sebe ne poznajemo: ima to svog dobrog razloga. Nikad mi sebe nismo tražili — pa kako bi se i moglo dogoditi da jednog dana sebe nađemo? S pravom je rečeno: “Gde je vaše blago, onde će biti i srce vaše.”* Naše blago je tamo gde su košnice našeg saznanja. Stalno smo na putu ka njima; kao rođenim krilatim životinjama i skupljačima duhovnog meda stalo nam je zapravo samo do toga da — nešto “donesemo kući”. Inače, što se tiče života, takozvanih “doživljaja” — ko se od nas sa dovoljno ozbiljnosti odnosi prema tome? Ili ko ima dovoljno vremena za to? Pri takvim stvarima, bojim se, nikad nismo bili “na pravom mestu”: ni naše srce nije tamo — pa ni naše uho! Naprotiv, kao što se neki bogom zanesen i u sebe utonuo čovek, u čijim ušima tek što je odjeknulo zvono označujući podne sa svojih dvanaest teških udaraca, najednom budi i pita se “šta je to zapravo izbilo?” tako i mi ponekad naknadno trljamo uši i u čudu se, pometeni, pitamo “šta smo to zapravo doživeli? Još više: ko smo mi zapravo?” i naknadno, kako rekosmo, odbrojavamo svih dvanaest drhtavih udaraca našeg doživljaja, našeg života, našeg bića — i pri tom, avaj, grešimo u brojanju… Upravo nužno ostajemo sebi strani, ne razumemo sebe, moramo u sebi videti nekog drugog, za nas za večita vremena važi stav “Svako je sebi najudaljeniji”** — za sebe mi nismo nikakvi “saznavaoci”…


Jedino luda jedino pesnik

Iz bistrog zraka
kada utješna rosa
na zemlju već pada,
nevidljivo i nečujno,
- laku obuću jer nosi
ta rosa, tješiteljska, poput blagih utjeha-
sjećaš li se onda, sjećaš, plameno srce,
kako si negda žedno bilo
nebesnih suza i rosnih kapi,
kako si žedjalo, umorno i sprženo,
dok su po žutim stazama travnim
opaki zraci sunca u sutonu
vitlali oko tebe kroz crno drveće,
jarki zraci, zaslepljujući, zlokobni.
- Ti ženik istine? – rugali su se.
Ne! Ti si samo pjesnik,
zverka, lukava, grabljiva, pritvorna,
osudjena da vara,
da vara učeno i hotice,
pohlepna plijena, Jedino
maskirana različno,
u sebe samu,
maskirana u vlastiti plijen.
To da je – ženik istine?…
Luda jedino! Pjesnik!
Samo šareno pričalo,
pod maskama lude o svemu i svačemu,
lepršajući po varljivim parovima riječi,
po dugama-varkama
izmedju lažnih nebesa,
sunjajući se i švrljajuci naokolo -
jedino luda! pjesnik jedino!
I to je – ženik istine?…
Ne miran, ukočen, gladak, hladan,
u kip pretvoren,
u sveti stub,
ne smješten pred hramove,
vrata nekog boga:
ne! nego dušman takvih kipova vrline,
divljini, zavičaju, bliži nego hramovima,
pun mačje obijesti
kroz svaki prozor iskačući
hop! u svakakvi udes;
svaku prašumu nanjušivši
da bi u prašumama
medju šarolikum zvijerima grabljivim
ti poput grijeha zdrav, lijep i šaren vitlao,
sladostrasnih usana,
opijen rugom, paklom krvožedno,
loveci plijen, krišom, trčao obmanjujući…
Ili orlu sličan koji dugo
dugo nepomično u bezdane gleda,
u svoje bezdane…
- Oh, kako se oni sunovraćuju tu,
naniže, sve dublje,
u sve dublje dubine obrušavaju! -
I zatim se,
naglo,
okomito strmoglavi,
strelovito sjuri medju jagnjad,
svirepo ih željan,
sav obuzet gladju
I mahnit za dušama jagnjećim,
srdit i jarostan prema svemu
što izgleda samo dobrostivo,
poput ovce kudravo,
blesasto, blagonaklono od jagnjećeg mlijeka…
Eto takve su,
orlovske, panterske,
pjesnikove čeznje, takve su
tvoje čeznje ispod hiljadu maski,
ti ludo! Pjesniče!…
Ti koji si čovjeka gledao
kao boga i kao jagnje, -
rastrgnut boga u čovjeku,
kao i ovce u čovjeku
i smijati se raztržući -
to je, to je tvoja blazenost,
blaženost orla i pantera,
blaženost pjesnika i lude!…
U bistrom zraku
kada se srp mjesečev
zelen medju purpurnom rumeni
i zavidan već prikrada -
i, dušmanin danu,
svakim svojim korakom potajno
kosi vreže ruža,
sve dok ne padnu nazad,
blijede, u sjenu noći:
tako padoh i ja sam negdje,
iz ludila moga za istinom,
iz bezumnih mojih čeznji za velikim danom,
umoran od dana, bolan od svjetla,
- padoh dolje, u suton, u sjenku,
istinom Jednom
spaljen i žedan nje
- sjećaš li se još, sjećaš, plameno srce,
kako si nekad žedno bilo? -
Baš ja izgnan da budem
od svake istine!
Luda sam i niŠta drugo!
PJESNIK jedino!
???
Nećeš jos dugo biti žedno, plameno srce!
Obećanje je u zraku, šapuću mi ga nepoznata usta:
- velika svježini dolazi …
U podne je moje sunce peklo nada mnom:
pozdravljam vas što dolazite,
vi – iznenadni vjetrovi,
vi – svježi duhovi popodneva!
Nailazi zrak tudj i čist.
Ne mjerka li me,
zavodnički,
prijeteći pogled noci?
Ostani jako, srce moje neustrašivo!
I ne pitaj: zašto?


 
Natrag
Top