Freelance grafički dizajn

Učlanjen(a)
06.09.2012
Poruka
3
Zanima me da li neko ima iskustvo na temu freelancing-a, konkretno kako početi?
Više imam afiniteta za crtanje i ilustracije ili obradu fotografija i slično nego za web dizajn.

Umetnički posao mi nikad nije doneo novac u kuću, a onaj drugi mi se zadnjih meseci sveo na socijalnu pomoć, pa bih krenula da radim nešto na svoju ruku, jer mi roditelji dobijaju stomačne probleme kada pomenem pare. Nisam dizajner po struci, znam da koristim Fotošop i GIMP, engleski, da nađem tutorijal, ili bilo šta drugo po netu, ali eto, nisam dizajner pa ne znam kako najbolje da se predstavim da me ljudi shvate ozbiljno, šta treba sve da stavim u portfolio, kako da ispregovaram za posao, da li ću moći da uradim ono što mi se traži dovoljno kvalitetno i u zadatom roku... Sati ispred kompa nisu baš radno iskustvo, a generalna proba ne postoji, pa me zanima ako se neko bavi time da me malo usmeri iz prve ruke. Prosto da ne gubim vreme previše, jasno mi je da treba sve da naučim i da pratim, ali kojim redom i kako to da unovčim? Da bar neki novac izvlačim dok učim da pojačam računar i imam za osnovne stvari.

Hvala! :D
 
Učlanjen(a)
27.12.2014
Poruka
1
Evo pošto imam iskustva mogu ti reći ovo predstavljanje ti i nije od neke velike pomoći kao početniku na bilo kojoj od npr ovih freelance stranica https://www.odesk.com/ ,https://www.elance.com/ ,https://www.freelancer.com/ reci iskreno koliko znaš i zacijeni to koliko možeš jer se takmičiš sa pakistancima ,indijcima i sl. koji rade za neke smješne sume.Kako bude prolazilo vrijeme i stekneš više znanja a i poslova iza sebe doće i veći novac.Meni od početka omiljeni je odesk radim audio editovanje najviše a pomalo i video.A pored toga sa nekim klijentima sam nastavio raditi van ovih stranica .Tako da znaš trebaće ti dosta vremena da to krene , apliciraj na sve što misliš da možeš uradit,predstavi se jasno kratko ne razvlači i to je to.

Pozz
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2011
Poruka
87
Ništa ti nije gubljenje vrijeme. Nekad za glupu stvar izgubiš dane, al vijeruj kasnije isplati će ti se!
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2009
Poruka
205
Ništa nije gubljenje vremena, samo je pitanje koliko tog vremena imaš (najbolje bi bilo da si znao pre 5 godina pa da si tada krenuo u Web dizajn i programiranje, ali ko u ovoj zemlji zna šta će biti sutra...).


Evo ja se ubio da neki padajući meni (na kome jQuery skripta onemogući 'default' ponašanje linkova pa na klik učitava sadržaj 'glavne sekcije' iz HTML strane sa linka u sekciju na toj glavnoj strani (nisam hteo trenutno da se bakćem ni sa php niti sa SSI, ali nebitno, pošto tip rešenja za dinamički sadržaj ne utiče na problem koji sam imao, a ovo rešenje je dobro što je ponašanje 'klasično' ako je isključen JS, mada se nadam da ću imati vremena da to odradim sa php kad budem radio redizajn), i sad odjednom se ispostavilo da treba da uradim da se to lepo vidi kako treba u IE8.

I nema šta nisam radio sa modernizr, i neće pa neće... ispostavi se da CDN verzija koju sam koristio ne rade ono što mi treba, a pre sam probao sa custom-build verzijom sa sajta koju izgleda nisam uradio kako treba (posle sam uradio po 'default' i nema problema, čudi me da nemaju na sajtu opciju da skinem neku "normalnu" verziju nego moram da se bakćem sa tim opcijama), i sve proradi u IE8 kako treba, ali istestiram sa nekim programom i za IE7, kad ono...

Izgubio sam više od sat vremena, da bi se ispostavilo da je problem "inline-block" kod menija, koga IE7 ne podržava, a dovoljno je bilo staviti za LI elemente u glavnoj listi: "*display: inline; zoom: 1;" (atribut sa zvezdicom moderni browser-i ignorišu).

Sledeći problem je bio što elementi u padajućoj listi imaju prostor između kao neku marginu odozgo i odozdo (samo kod IE7), i jedino rešenje za IE7 je bilo da zadam "height" za LI elemente u padajućoj listi (opet sa zvezdicom, npr. "*height: 40px;"), što je rešilo problem.

I kad sam se već namučio, proverim za IE6, ono strana izgleda kao da ništa nisam ni radio, tako da sam digao ruke, ko još koristi IE6 bolje i da ne otvara.



Sa ovakvim "sitnicama" možeš razbijati glavu po nekoliko sati ako nemaš dovoljno iskustva, tj. ako ne radiš sa ovim stvarima svaki dan. A da bi imao iskustva, potrebno je da prođe vreme.


Naravno, odnekle treba početi, što pre počneš, pre ćeš imati iskustvo, ali tehnologija takvom brzinom napreduje da se najbže uči na konkretnim zadacima i u dobrom timu, a freelancing je odličan za one koji već imaju solidno znanje i neke reference.

Ponekad nije loše odraditi nešto i besplatno ako je baš malo posla, dobiješ i koju referencu pa kasnije lakše dobiješ nove poslove.
 
Natrag
Top