Francuski stručnjaci prave "lične karte" dvoraca u Srbiji

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Francuski stručnjaci prave "lične karte" dvoraca u Srbiji

136513_dok-ne-36-dvorci-srbije-09122022-002-001_s.jpg


Stručnjaci francuskog Centra za nacionalne spomenike Bernar Le Magoaru i Loran Alberti borave u Srbiji kako bi predlozima pomogli u restauraciji i pronalaženju namena za dvorce, a u prvoj fazi će pripremiti "lične karte" za 11 dvoraca i letnjikovaca.

"Pokušali smo da razumemo problematiku svih spomenika koje smo obišli. Prikupili smo brojne podatke, treba da sagledamo stanje i damo odgovarajuće predloge za mogućnosti restauracije i dalje namene", rekao je Alberti Tanjugu u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture Srbije.

Le Magoaru i Alberti su posetili Srbiju najpre u novembru ove godine i ponovo tokom ove nedelje, kada su obišli 11 dvoraca, nastojeći da sagledaju situaciju, uz posebno uvažavanje kulturološke složenosti balkanskog područja, kako bi uz njihovu pomoć ekspertski timovi pripremili ličnu kartu prvih 11 spomenika kulture.

"Ne postoji idelna namena. Da bi se definisala treba uzeti u obzir stanje na terenu i potrebe na lokalnom nivou. Bitno je da stanovništvo prihvati kao svoje te spomenike. Nama je bilo bitno da obiđemo spomenike da bi shvatili situaciju i u kom pravcu se želi njihov dalji razvoj", rekao je Alberti.

Francuski eskperti stručnu pomoć pružaju u okviru pre dve godine započetog projekta "Dvorci Srbije - zaštita kulturnog nasleđa" koji treba da sagleda kao jedinstvenu celinu novovekovna dvorska zdanja i omogući celovit, sistematski pristup rešavanju brojnih pitanja.

Le Magoaru i Alberti su sa srpskim kolegama arhitektama konzervatorima i drugim stručnjacima obišli Konak kneginje Ljubice, Konak kneza Miloša, letnjikovac Vilu Obrenovića u Smederevu i Dvorski kompleks na Dedinju, kao i tvrđave Smederevo i Kalemegdan.

Posetili su i dvorac Nojhauzen u opštini Nova Crnja, Fantast kod Bečeja, Karačonji u Novom Bečeju, Dunđerski u Čelarevu, Špicer u Beočinu, Kaštel u Temerinu, Lazarević i Vlajkovac u Vršcu, Belimarković u Vrnjačkoj banji i Karađorđev dom u Rači.

136516_dok-ne-36-dvorci-srbije-09122022-007-001_orig.jpg


Naglasivši da je "svaki spomenik priča za sebe", Alberti je rekao da će se doći do nekih rešenja kada se usaglase njihove istorijske i arhitektonske potrebe, u skladu sa smernicama Zavoda za zaštitu spomenika Srbije.

Direktorka Zavoda Dubravka Đukanović rekla je da je prvih 11 dvoraca obuhvaćenih projektom selektovano po različitim kriterijumima, od toga u kakvom su vlasničkom odnosu, preko njihovog fizičkog stanja, do odnosa lokalne zajednice prema njima.

Đuknović je rekla da očekuje da će francuski stručnjaci, čiji Centar ima izuzetno dobra iskustva, "pomoći metodologiji definisanja šta je moguća namena i na koji način upravljati tim dvorcima".

"Stanje je raznoliko. Od objekata koji su u veoma dobrom stanju, koji imaju svoju namenu kao školski i ugostiteljiski objekti, do onih koji su devastirani. Uzroci su raznorazni. Decenijama nije postojao sistemski odnos prema ovoj grupi spomenika", naglasila je Đukanović.

Prema njenim rečima, koliko će se u okviru projekta naći u sledećoj grupi spomenika zavisiće od različitih faktora.

Pomoćnica u Ministarstvu kulture za kulturno nasleđe i digitalizaciju Danijela Vanušić je istakla da za dve godine projekta "Dvorci Srbije - zaštita kulturnog nasleđa" postignuti "zadovoljavajući rezultati", a da je prvi cilj bio da se podigne svest opšte, široke javnosti o značaju ovog kulturnog nasleđa za nas.

"Lokalne samouprave počele su to spomeničko nasleđe na svojim teritorijama da posmatraju kao budući izvor razvoja za svoj kraj. Naravno, i lokalno stanovništvo je sve više počelo da prepoznaje ovo spomeničko nasleđe, tako da ima sve manje vandalizama što je važno", rekla je Vanušić i dodala da su francuskim stručnjacima predstavnici lokalne samouprave izneli svoje viđenje buduće namene i revitalizacije ovog spomeničkog nasleđa.

"Na konkursu Ministarstva kulture javio se veliki broj projekata za finansiranje revitalizacije i obnove. Ove godine je 20 miliona dinara izdvojeno za radove i izradu projektno-tehničke dokumentacije", rekla je Vanušić.

Prema njenim rečima, dosta zavisi od inicijatove i preduzimljivosti lokalne samouprave, a kao primer je navela opštinu Rača koja se za Karađorđev dom javila na dva konkursa za sređivanje krova i snimanje postojećeg stanja, dok se u opštini Nova Crnja trude da vrate u ugostiteljsku funkciju dvorac Nojhauzen.

(EuroNews)
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Ako me sećanje služi Pet Shop Boys tako nekako su pravili muzički video za svoju pesmu ide ono hard bit sa vampirom ali to je bilo u Dubrovniku ako se nevaram. Eh to je bio vampirić.......
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Bilo je tako nešto, mada ne bih rekla da je Dubrovnik, mislim da je negde kod Zagreba. U svakom slučaju, znam na šta misliš. Spot za "It's a sin", jel' tako?

A ovi Francuzi su, koliko sam čula, obišli neke dvorce po Vojvodini i nekoliko tvrđava na Dunavu pa, videćemo šta će biti.
Bila sam pre par godina u Fantastu. Tuga jedna u kakvom je stanju, a kao, on spada u one koji se ipak kako-tako održavaju.
Inače, porodica Karačonji koja se gore pominje je imala nekoliko dvoraca po Vojvodini, mislim da sam svojevremeno pisala o nekom u Sremskoj Kamenici koji je u užasnom stanju. Bilo bi lepo da se to sredi, pa otvori za javnost, kao slavni dvorci pored Loare u Francuskoj. Oni ta lepa mesta bolje održavaju.

P.S.
Nisam u pravu, pesma je "Heart", a dvorac se zove Mokrice i nalazi se u Sloveniji :)

 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Da da to je to bilo je davno a ova priča o dvorcima me je setila na Pet Shop Boys a nije mi se tražilo čisto onako podsetilo me.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
18.06.2009
Poruka
2.425
Izmedu prvog i drugog svetskog rata u Srbiji i Makedoniji sve zeljeznicke stanice i pripratne objekte kao magacini su izgradili upravo francuzi. Interesantno je kako su izvedeni krovovi, pravi kao "puska" kao da su juce izgradeni, a ne pre 100 godina :). Temelji su od kamena, a teze je razbiti malter nego sam kamen, sta su stavljali za vezivanje kamena bog zna. Zato i danas stoje jer bi zub vremena unistio objekt.
Verovatno da u izgradnji ovih dvoraca imaju svoj doprinos i znaju koja je bila njihova namena.
 
Natrag
Top