Francuska Polinezija

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.015
Press


Francuska Polinezija - Rajski vrt Pacifika



Francuska Polinezija je hipnotišuće lepa da je gotovo teško poverovati da stvarno postoji


1.jpg




INFO
Glavni grad: Papete
Površina: 3.500 km2
Stanovništvo: 259.596
Klima: od novembra do aprila letnji, kišni period
Prosečna temperatura: 26,9oC
Broj ostrva: 118
Valuta: polinežanski franak (1 EUR = 119,332 XPF)
Sezona manga: od oktobra do decembra i od maja do jula
Broj otrovnih zmija i paukova: 0
Broj napravljenih cvetnih tijara dnevno: 300.000
Proizvodi od kokosa godišnje: 9.054 tona



Poznatija po imenu svog glavnog ostrva (Tahiti), Francuska Polinezija je hipnotišuće lepa zemlja koralnih ostrva i čudesno plavih i bistrih laguna. Besramno šik i privlačna, ostvarenje pacifičkog sna, pravi rajski vrt toliko lep da je teško i poverovati da stvarno postoji.
U svakom slučaju, ona je mnogo više od omiljene destinacije bogatih za medeni mesec.Turisti koji traže i nešto više od pinja kolade u senci suncobrana na nestvarnoj plaži, mogu da dožive avanture u arhipelagu koji čini pet grupa ostrva rasprostranjenih po površini veličine Evrope. To je mesto gde se ispunjavaju i najluđi snovi.



5.jpg




U svojoj zimskoj ponudi, agencija „Kon Tiki" ima 14-dnevni aranžman za Francusku Polineziju. Boravi se na Tahitiju, Bora Bori i Morei, a prvi i poslednji dan provodi se u Los Anđelesu. Polazak je 3. februara, a cena aranžmana je 2.820 evra po osobi.


Tahiti
Pomalo ironično, ali najpristupačnije i najpoznatije ostrvo arhipelaga je i mesto na kome se turisti najkraće zadržavaju. Na prvi pogled, zbog nedostatka prelepih peščanih plaža i tirkiznih laguna, deluje kao ružno pače u odnosu na Bora Boru ili Moreu. Međutim, Tahiti ima nepretencioznu lepotu zbog svojih vodopada, senovitih planina i jednako lepih plaža s crnim peskom. Glavni grad Papete ima sasvim dobru kulturnu ponudu - arheološka nalazišta, muzej „Gogen", festivale, ali i dobar noćni život.
3.jpg



Bora Bora
Legendarno ostrvo, ne samo zbog lepote, već i zbog hedonizma i dekadencije, Bora Bora je bajkovita kreacija oštrih vulkanskih vrhova naspram kristalno čiste vode laguna. Jedna od najpoznatijih svetskih destinacija iz snova, privlači baš sve zbog pomalo razmetljive egzotike i postaje nalik Pandorinoj kutiji zabranjenih zadovoljstava. Zbog svega toga, ovde je sve znatno skuplje nego bilo gde u Francuskoj Polineziji, a „biser Pacifika" sve više postaje mesto razvijenog i modernizovanog turizma.


4.jpg



Morea
Ovo je rajsko ostrvo o kome se sanjari tokom tmrunih zimskih dana: planine koje se gotovo vertikalno uzdižu iznad laguna, bujna vegetacija i spori ritam. Kada se umorite od tog „sporog hoda", mogućnosti za avanturu i aktivnosti su brojne. Morea je veoma privlačna umetnicima. Svuda vlada prepoznatljivi tradicionalni polinežanski duh, a lokalno stanovništvo je ponosno na činjenicu da Morea nije komercijalizovana poput Bora Bore.




 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.015
Tahiti - Francuska Polinezija

Tahiti - čarobna stanica prema nekom od rajskih ostrva

Ljepota.ba 11.02.2010 09:48



Kad ne bi znali da smo na Tahitiju, mogli bi biti u bilo kojem francuskom provincijskom gradiću. Iste trgovine, fast food, autocesta, kružni tokovi, maleni francuski auti, baš sve kako treba.

Zračna luka Faa je jedina međunarodna u arhipelagu. Na nju slijeću veliki avioni iz Tokya, Santiaga, Sidneya, Los Angelesa te još nekih mjesta. Odavde većina turista odmah prelazi u male Air Tahiti avione i nastavlja dalje.

Glavni grad otoka i države je Papeete. U gradu i na otoku živi gotovo dvije trećine stanovnika, oko 180.000. Oko otoka vodi cesta u dužini od 115 km. Lokalni stanovnici obožavaju automobile i to velike terence i pickupove tako da su kroz Papeete gužve kao na zelenom valu.
Grad je pravi kolonijalni. Najlijepše zgrade su one francuske uprave i službi. Luka je pravo središte živosti što je i normalno s obzirom da sve potrepštine stižu brodovima. Boravak u Papeeteu se svodi na nekih sat, dva što je sasvim dovoljno za dobiti dojam o mjestu.
Najzanimljivija je tržnica Le Marche koja pruža pravi presjek u tahićansko društvo. Prodaje se nama egzotično povrće i voće iz čitavog otoka. Pored njih je ribarnica puna velikih riba čudnih boja i oblika. Tune su lako prepoznatlive, kao i bonitas, mahe mahe ili sabljarke, ali ribe lokalnih imena paihere, atureiihi, oiri, parai i sličnih su potpuna nepoznanica.
Uz rub grada iza francuskih vojnih baza i aerodroma su nekoliko hotela, Intercontinetal, Sofitel i Le Meridien. U njima uglavnom odsjedaju turisti noć prije puta jer većina aviona napušta Papeete rano u jutro kako bi isti dan stigli na svoje destinacije.
Za vidjeti otok, ako ostanete dan duže, a isplati se potrošiti jedan čitav dan na obilazak otoka, najbolje je unajmiti auto. Mala Fiesta ili neki sličan auto dođe oko stotinu eura na dan. Obalna cesta je zanimljiva. Prema istoku počinje sa lijepim plažama na kojima gotovo da nema nikoga. Za razliku od većine drugih otoka, Tahiti ne štite lagune sa svih strana tako da su pješčane plaže na istoku široke i duge.
Jedini problem je u tome što su crne. Naime otok je vulkanskog porijekla pa su od crnog kamena plaže od crnog pijeska i šljunka. To očito turisti ne vole pa su plaže puste. Uz jednu takvu plažu se nalazi Point Venus, mjesto gdje su prvi evropljani Wallis, Cook te Bligh sa Bountyem pristali uz otok.

Središte otoka je vrtoglavo visoko.

Orehanu, najviši vrh je visok 2241 m, a još je nekoliko vrhova iznad dvije hiljade metara. Između njih su gotovo neprohodni kanjoni, doline sa jezerima, a za kišnih razdoblja mnogobrojni vodopadi i rijeke koje se slijevaju u ocean. Sve to uokvireno tamno zelenom džunglomi pramenovima magle. Vrhovi su gotovo uvijek u oblacima i skoro svaki dan pada kiša, no obala je sunčana. Najveće planinsko jezero skriveno duboko u džungli je Vaihiria, no do njega je moguće doći samo terencima ili quadovima pa su organizirane ture tim vrstama vozila.
Glavni dio otoka se zove Tahiti Nui, a veliki poluotok koji se jedva drži glavnog je Tahiti Iti. Na obroncima Romui (1332 m) koji dominira poluotokom se nalaze farme goveda i plantaže raznog voća i povrća. Vozeći se uskom cestom uz brdo dojam je sličniji Evropi nego Polineziji.
Uz more je ipak drukčije. Na zapadnoj obali se nalazi muzej Gauguineu posvećen životu slavnog slikara na Tahitiju. Nekih posebno dobrih slika nema jer su sve značajnije slike u Parizu. Nesto dalje prema gradu je nalazište najstarijeg mističnog hrama Marae Arahurahu svetište davne Maohi religije. Jedini je restaurirani na otoku pa iako jednostavnih kamenih zidova, smještaj u tropskom vrtu te nekoliko Tikija oko zidova ga čine i najzanimljivijim i najoriginalnijim mjestom na otoku.
Na Tahitiju nema tirkiznih plaža te kupanje nije glavni razlog dolaska. Ovdje se upoznaje otočka kultura, historija, način života. Umjesto na plažu odlazi se na planinarenje i hodanje kroz džungle (komarci su krvoločni). Povratak civilizaciji i povratak u stvarnost jer lako je na Bora Bori zaboraviti da svijet postoji, no dobivši kaznu za parkiranje uz tržnicu nakon svega petnaestak minuta svijet se okrutno vratio nazad.
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.015
Tahiti u kratkim crtama

Tahiti u kratkim crtama

t_1f7fe640d4.jpg

t_6f9a09c794.jpg

t_77364cc3a6.jpg

t_d7c552ab95.jpg

t_a6fe24c95a.jpg


Dragomir Vlajsević – 31.07.2010.

Kad ne biste znali da ste na Tahitiju, pomislili biste da ste u bilo kojem francuskom provincijskom gradiću. Iste prodavnice, restorani brze hrane, autoput, mali francuski automobili, baš sve kako treba. Nije ni čudo da je Tahiti samo usputna stanica prema nekom od rajskih ostrva. Vazdušna luka Faa jedina je međunarodna u ovom arhipelagu. Na nju sleću veliki avioni iz Tokija, Santijaga, Sidneja, Los Anđelesa i još nekih mesta. Odatle većina turista odmah prelazi u male Air Tahiti avione i nastavlja do svog odredišta.
Glavni grad ostrva i države je Papete. U gradu i na ostrvu živi skoro dve trećine stanovnika, njih oko 180.000. Oko ostrva vodi put dug 115 kilometara. Lokalni stanovnici obožavaju automobile, i to velike terence i pikapove, tako da su kroz Papete gužve kao i u bilo kom velikom evropskom gradu. Grad je pravi kolonijalni. Najlepše zgrade su one francuske uprave i službi. Luka je pravi centar zbivanja, što je i normalno s obzirom na to da sve potrepštine stižu brodovima. Boravak u Papeteu svodi se na nekih sat-dva, što je sasvim dovoljno da se stekne osnovni utisak o njemu.
Najzanimljivija je tržnica - Le Marche, koja pruža pravi uvid u život lokalnog stanovništva. Prodaje se nama egzotično povrće i voće s čitavog ostrva. Pored je riblja pijaca, puna velikih riba čudnih boja i oblika. Tune su lako prepoznatlive, kao i bonitas, mahe mahe ili sabljarke, ali ribe lokalnih imena paihere, atureiihi, oiri, parai i slične potpuna su nepoznanica. Uz obod grada iza francuskih vojnih baza i aerodroma nalazi se nekoliko hotela: Intercontinetal, Sofitel i Le Meridien. U njima uglavnom odsedaju turisti noć pre puta, jer većina aviona napušta Papete rano ujutro, kako bi istog dana stigli na svoje destinacije.
Da biste upoznali ovo ostrvo, ako tu ostanete koji dan duže, a isplati se potrošiti čitav jedan dan na obilazak ostrva, najbolje je da unajmite automobil. Iznajmljivanje manjeg automobila košta oko sto evra po danu. Put koji vodi duž obale ovog ostrva je veoma zanimljiv. Prema istoku počinje lepim plažama na kojima skoro da nema nikoga. Za razliku od većine drugih ostrva, Tahiti ne štite lagune sa svih strana, tako da su peščane plaže na istoku široke i duge. Jedini problem je u tome što su crne. Naime, ostrvo je vulkanskog porekla, pa su plaže od crnog peska i šljunka. Turisti to očigledno ne vole, pa su plaže puste. Uz jednu takvu plažu nalazi se Point Venus, mesto gde su prvi Evropljani - Volis, Kuk i Blajt s Bauntijem, pristali na ovo ostrvo.
Centralni deo ostrva je vrtoglavo visok. Orehanu, najviši vrh, visok je 2.241 metara, a još je nekoliko vrhova iznad dve hiljade metara. Između njih su skoro neprohodni kanjoni, doline s jezerima, a za vreme kišnog perioda pojavljuju se mnogobrojni vodopadi i reke koje se slivaju u okean. Sve to uokvireno je tamnozelenom džunglom i pramenovima magle. Vrhovi su skoro uvek u oblacima i skoro svaki dan pada kiša, ali obala je sunčana. Najveće planinsko jezero sakriveno duboko u džungli je Vaihiria, ali do njega je moguće doći samo uz pomoć terenskih vozila, pa su organizirane posebne ture.
Glavni deo ostrva zove se Tahiti Nui, a veliko poluostrvo, koje skoro da je jedva spojeno s glavnim delom, Tahiti Iti. Na obroncima vrha Romui (1.332 metara), koji dominira poluostrvom, nalaze se farme goveda i plantaže raznog voća i povrća. Vozeći se uskim putem uz brdo, imate utisak koji je sličniji Evropi, nego Polineziji. Uz more je ipak drugačije. Na zapadnoj obali nalazi se muzej Pola Gogena (Paul Gauguin), koji je posvećen životu slavnog slikara na Tahitiju. Nekih posebno dobrih slika i nema, jer su sva značajnija dela u Parizu.
Nešto dalje prema gradu je nalazište najstarijeg mističnog hrama Marae Arahurahu, svetilišta davne Maohi religije. Jedini je restaurirani na ostrvu, pa iako jednostavnih kamenih zidova, smeštaj u tropskom vrtu i nekoliko Tikija oko zidova čine ga i najzanimljivijim i najoriginalnijim mestom na ostrvu. Na Tahitiju nema tirkiznih plaža, pa kupanje nije glavni razlog dolaska. Ovde se upoznaje ostrvska kultura, istorija, način života. Umesto na plažu odlazi se na planinarenje i šetnju kroz džunglu.

Izvor: Krstarica



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.015
Bora Bora: Ljubav na prvi pogled

6. oktobar 2010.

Bora Bora: Ljubav na prvi pogled


Ukoliko ste u potrazi za najlepšim i najromantičnijim mestom na svetu, na kojem biste proveli godišnji odmor ili medeni mesec, Bora Bora sa svojom lagunom koja podseća na paletu umetnika u plavim i zelenim tonovima, je jednostavno ljubav na prvi pogled.

Izvor: ministudio


602150934cab34d73b97d065060432_extreme.jpg


Bora Bora, ostrvo Francuske Polinezije, nalazi se u Pacifičkom okeanu, na oko 260 km severozapadno od Tahitija (manje od sat vremena leta). Ostrvo je otkriveno 1722. godine, a njen drevni naziv Vavau sugeriše da su prvobitni stanovnici ovog, sedam miliona godina starog ostrva, stigli iz Tonga, arhipelaga u Južnom Pacifiku. Izvorni naziv ovog ostrva je Pora Pora, što znači „prvo rođenje“, jer u lokalnom tahićanskom jeziku ne postoji glas “B”.

Savršeno bele peščane plaže zapljuskuje smaragdno plava voda. Glavno ostrvo i nekoliko manjih ostrva Bora Bore, vulkanskog porekla, potpuno su okruženi koralnim grebenom, gde ribe u svim bojama ukrašavaju koralne vrtove, dočekujući ogromne manta raže. Planina Otemanu, nalik dvorcu, para nebo, a zavodljive tropske padine i doline, prekrivene su cvetovima hibiskusa. Palminim listovima, prekriveni motu bungalovi, okružuju blistavu lagunu poput nežne ogrlice.

Jedno od najromantičnijih mesta u univerzumu, prepuno je luksuznih odmarališta, spa centara i bungalova, koji se nadvijaju nad vodom. Sa potpuno bajkovitim ambijentom i fascinantnim vizurama, sve na Bora Bori je za ocenu 10 na skali romantičnosti.


4791547124cac5fbc1b253813988462_extreme.jpg


Luksuzna odmarališta već 40 godina dočekuju parove iz celog sveta i poseban ugođaj za goste su doveli do savršenstva. Od izlaska do zalaska sunca, svaki centar je dizajnirao svoj set jedinstvenih momenata za svoje goste.

Opijenost od beskrajnog istraživanja i ronjenja, po nestvarno tirkiznim lagunama, uzbudljiva vožnja kanuom, jahanje na talasima, jet ski, posmatranje predivnog zalaska sunca na krstarenju jedrilicom, su samo neke od aktivnosti koje ostrvo pruža posetiocima. Za one sa avanturističkom duhom, interesantno je istraživanje predela pešačenjem ili 4x4 vozilima, sa zabavnim lokalnim vodičima.

Što se shopping-a tiče, mogu se kupiti originalni umetnički predmeti, tahićanski biseri, parfemi i ulja i druge dragocene rukotvorine od drveta.

Proslavljeno knjigama, filmovima i svojom zadivljujućom lepotom, ostrvo je sada preplavljeno turistima. Ali bez obzira na to, trebalo bi ga posetiti.

Letnji meseci, od novembra do aprila, su topli i vlažni sa puno sunčanih dana, dok je ostatak godine malo svežiji i vlažnost vazduha je umerena. Osvežavajući vetrovi duvaju tokom cele godine, pa se jun, jul, avgust i oktobar smatraju idealnim periodom za posetu ostrvu. Mada, iskreno, ne postoji loše vreme za put na ostrvo Bora Bora.

FOUR SEASONS RESORT

Mnogi poznaju ostrvo Bora Bora samo kroz primitivne prikaze na slikama slavnog Francuskog umetnika Gogena – one na kojima se egzotični Polinežani izležavaju na zelenom rajskom ostrvu. Four Seasons Resort Bora Bora otvorio je svoja vrata u septembru 2008., kombinujući romantiku ostrva sa svim blagodetima luksuznog hotela, uz boravak na vodi na potpuno nov način.


1023535004cac1f4a59c44373951002_extreme.jpg


Sa 121 sobom i apartmanom - uključujući sedam vila uz obalu - Four Seasons Resort Bora Bora se nalazi u zapanjujuće prelepom ambijentu. Smešten na zadivljujućih 22 hektara, rezort ispunjava ogroman niz potreba i priredjuje različite zabavne programe. Možete uživati u svežim plodovima mora na terasi u restoranu Arii Moana, koji se nalazi uz more ili privatnoj večeri na plaži uz zalazak sunca, uz polinežansku muziku. Sumrak je pravo vreme za ispijanje Bora Bora koktela u Sunset restoranu i baru.

Four Seasons Resort Bora Bora je kulturni raj, mešavina spokoja južnog Pacifika i snažne polinežanske umetnosti plesa, pesme, kuhinje, tkanina, pomorstva i sporta. Resort kombinuje najviše standarde usluga sa prirodnom neusiljenošću i ljupkim gostoprimstvom polinežanske kulture, kao posledicu odlične veze sa ostrvskom zajednicom.

Arhitektura ovog facinantnog rezorta je plod jedinstvene saradnje, koja objedunjuje kosmopolitski šarm pariskog arhitekte Didier Leforta i moderne elegancije BAMO, dizajnerske firme iz San Franciska, sa polinežanskom autentičnošću, poznatog južnopacifičkog arhitekte Pierre-Jean Picarta.

Rezort se sastoji od 100 bungalova, koji se nadvijaju nad vodom i sedam vila na plaži – jedinstvenog dizajna sa krovovima od palminog lišća, koje su ukrašene autentičnim umetničkim radovima.


13713442194cac23b2d7b92386156194_extreme.jpg


Četiri restorana, koji nude ogroman izbor kreativnih kulinarskih iskustava, od polinežanskih i francuskih, do tradicionalnih jela, dopunjeni su posebnim restoranima, od privatnih trpezarija na obali okeana do Tahićanske gozbe na otvorenom, spemljene u tradicionalnim “a’hi ma’a” zemljanim posudama.

Spa Four Seasons Resort Bora Bora je proglašen za ”najbolji spa u Australiji i južnom Pacifiku”, a zauzima i 5. mesto na svetskoj listi “The World’s Top 25”. Tretmani su mešavina tradicije Polinezije sa naukom, kako bi se povećale terapijske vrednosti i relaksacija. Lokalni sastojci kao što su cenjene monoi, domaća vanila, kahaia cvet i prah crnih bisera, koriste se u različitim tretmanima.

Four Seasons Resort Bora Bora stvara pravi dom daleko od kuće, za one koji znaju i cene najbolje. Gosti mogu utonuti u duboku tišinu ovog ostrva, uroniti u običaje i tradiciju lokalne kulture ili krenuti na jednu od mnogih avantura.

Datum otvaranja: Septembar 2008.
Površina: 220,000 m2
Ukupan broj soba: 107
Bungalova: 100
Vila: 7
Broj rezidencijalnih jedinica: 15
Restorani: 4 restorana
Prostorije za odmor: SPA, tenis, bazenii, prostorije za fitnes
Konferencijske prostorije: ukupna površina 294 m2
Arhitekte: Didier Lefort i Pierre-Jean Picart
Dizajn enterijera: BAMO



 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Ostrvo Bora Bora - Jos jedan raj na zemlji

Ostrvo Bora Bora - Jos jedan raj na zemlji


Zaista pravo parce raja u Pacifiku sa prelepom prirodom i predivnim plazama. Ostrvo uglavnom zavisi od turizma, a najvise ga posecuju americki i japanski turisti. Ostrvo Bora Bora je poznato po ronjenju u koralnim grebenima, kao i drugim vodenim aktivnostima. Ostrvo Bora Bora ce vas naterati da jos jednom omrznete zimu!

ostrvo-bora-bora-1.jpg

ostrvo-bora-bora-2.jpg

ostrvo-bora-bora-3.jpg

ostrvo-bora-bora-4.jpg

ostrvo-bora-bora-5.jpg

ostrvo-bora-bora-6.jpg

ostrvo-bora-bora-7.jpg

ostrvo-bora-bora-9.jpg











izvor: funtasticus.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.015
Zanimljivosti o Tahitiju

Zanimljivosti o Tahitiju

Radio 021 13.05.2011 16:19

204377.jpg

Tahiti i ostrva koja ga okružuju su sasvim posebna grupa ostrva. Dajemo vam 20 zanimljivih činjenica. Na antičkom Tahitiju, streljaštvo je bilo sveti sport i praktikovali su ga samo ljudi visoke klase. Iako je bilo zastupljeno, luk i strela nikada nisu korišćeni u ratovanju.

- Običaj je da nosite tijaru (nacionalni beli cvet) iza levog uveta ako ste zauzeti, a iza desnog ako ste slobodni.

- Moorea je ostrvo poznato kao Ostrvo ljubavi a Bora Bora kao Romantično ostrvo.

- Moorea je naziv preuzet iz porodice poglavica, a znači "žuti gušter".

- Na Austral ostrvu se uzgajaju brojne biljke jer je zemljište izuzezno plodno. Zbog toga što jedu hranu bogatu fluoridom, stanovništvo ima izrazito bele zube.

- Više od polovine populacije je starosti ispod 20 godina.

- Tahiti i Her ostrva pokrivaju površinu od više od 3.2 miliona kvadratnih kilometara u Pacifiku i sastoji se od 5 velikih arhipelaga sa 118 ostrva ukupno.

- Tahićani su veoma miran narod ali stidljiv. Ako im se prvi put predstavite i uputite jednostavno "ia ora na" što znači "zdravo", biće veoma gostoljubivi.

- Obožavani crni biseri se mogu pronaći samo na Tuamotu ostrvu u Francuskoj polineziji.

- Kinezi kojih ima oko 10 odsto imaju monopol nad maloprodajom, tako da kada Tahićani krenu u kupovinu, kažu da idu u "la Chine" ili "kod Kineza".

- Slovo B ne postoji u njihovom jeziku. Bora Bora je zapravo Pora Pora što znači prvorođeni, ali svi čuju Bora Bora kada ih izgovaraju.

2.jpg

- Muzej bisera je jedini muzej u svetu posvećen samo biserima. U njemu je prikazana tradicija sakupljanja bisera kao i njihovo mesto u kulturi, umetnosti, mitologiji, religiji.

- Tradicionalno pecanje kamenjem je i dalje popularno za vreme nekih festivala. Na desetine kanua formira polukrug a muškarci gađaju vodu kamenjem usled čega ribe preplašene beže u plitku vodu, a muškarci iskaču iz kanua, lupaju šakama po vodi i teraju ribe na obalu.

- Ostrvo Motu Tapu je najslikanije ostrvo u južnom Pacifiku i nalazi se nekoliko stotina metara od glavnog ostrva Bora Bore i smatra se najlepšim mestom za odmor.

- Reč "tatoo" potiče sa Tahitija. Prema legendi, Tohu, bog tetoviranja farba ribe u prelepe boje. U polinežanskoj kulturi tetovaže se oduvek smatraju ulepšavanjem, a nekada se ceremonijalno tetoviralo kada se uđe u period adolescencije.

- Prevod naziva Papeete, kako se zove glavni grad Tahitija, znači kanta za vodu.

3.jpg

- U prosečnom hotelu u Las Vegasu postoji više soba nego na svih 118 ostrva u Fancuskoj polineziji.

- Ovde ne postoje otrovne zmije ni insekti.

- Kućice koje stoje ispred domova i liče na poštansku sandučad su zapravo za francuski hleb. Ovde se svež hleb dostavlja dva puta dnevno, ali zato moraju ići u poštu ako žele da prime poštu.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.015
Ovo je najbolje ostrvo na svetu

Ovo je najbolje ostrvo na svetu

Romantično ostrvo Bora Bora proglašeno je ostrvom broj 1 u svetu. Pogledajte i zašto....

1.jpg

Ko ne bi ovde proveo bar nekoliko dana?!

Ostrvo Bora Bora smešten je između Perua i Australije. Od Perua je udaljen 8.197 kilometara, a od Australije 5.981 kilometara. Uprkos udaljenosti od kopna vrlo je popularna turistička destinacija.

2.jpg

Da li ste videli bistriju vodu, svetliji pesak?

Ovo ostrvo dugačko je svega 10 kilometara, a široko tek nešto više od tri kilometra.

Brojne lagune ovog ostrva retko će koga ostaviti ravnodušnim, baš kao i dva vulkana koji su glavna turistička atrakcija. Za one malo odvažnije pruža se i mogućnost hranjena morskih pasa pod vodom. U kavezu, naravno.

3.jpg

A tek enterijer "bungalova": 1.000 dolara za jednu noć!

Glavni grad ostrva je Vaitape, a glavna privredna grana na ostrvu je turizam, službeni jezici su francuski i tahićanski, ali i većina stanovnika govori i engleski.

4.jpg

Druženje s morskim stanarima

Kada govorimo o Bora Bori odmah nam na pamet padaju bungalovi na vodi okruženi prekrasnim modrim morem. To zaista i jeste tako, ali da biste jednu noć proveli u
jednom od tih bungalova potrebno je da izdvojite čak 1.000 dolara samo za tu jednu noć.


Prava poslastica ovog ostrva je jelo poisson cru što je zapravo sirova tuna, kao i mahi-mahi riba sa sokom limete i kokosovim mlekom.


Ne čudi što je romantično ostrvce Bora Bora proglašeno za broj 1 u svetu, a tako su odlučili urednici U.S. News & World Reporta.


Izvor: Dnevnik.hr




 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.015
Rajsko ostrvo Marlon Branda otvoreno za turiste

Kada je Marlon Brando upoznao svoju buduću suprugu Taritu Teripaia, ona je bila 19-godišnja plesačica s ostrva Tetiaora u Francuskoj Polineziji. Brando je Polineziju obožavao još od kada je kao tinejdžer čitao "Nacionalnu geografiju", a na ostrvo je prvi put došao 1962. zbog snimanja filma "Pobuna na brodu Baunti". Danju je glumio Fletčera, poručnika koji želi da ostane da živi s domorocima, a noću je igrao sličnu ulogu, zavodeći 18 godina mlađu Taritu.

92217755579743268288.jpg


63597064262748827757.jpg


46665110198673213074.jpg


44600089327178372303.jpg


25856327391284430006.jpg


51999411160903877513.jpg


85485468075913033439.jpg


21984054327325942659.jpg

Brando sa svojom Tahićankom

Očaran ostrvom, Brando je odlučio da ga kupi, a s Taritom se i oženio i dobili su dvoje dece. Ostrvo je bilo njegovo privatno utočište, daleko od reflektora Holivuda, a deset godina posle glumčeve smrti, 1. jula, za javnost je otvoren luksuzni rizort koji nosi njegovo ime.

Ovo izolovano ostrvce nalazi se 50 kilometara severno od Tahitija, a ime ostrva je polinezijska reč koja znači "na udaljenosti". Unutrašnja laguna široka je sedam kilometara, a iz vazduha izgleda kao ogromna kada okružena s 13 koralnih ostrvaca.

Bele peščane plaže, palme i more koje se preliva u svim nijansama tirkizne boje dom su brojnih morskih kornjača i egzotičnih ptica, a jedini zvuk koji čujete je kada kokos padne s drveta. Brando je ostrvo zamislio kao održivo, ekološko područje, a san mu je bio na njemu sagradi hotel, osnuje umetničku koloniju i uzgajalište rakova. Taj san su ostvarila njegova deca i porodični prijatelj, hotelijer Ričard Bejli, a prema nekim procenama u rizort je uloženo 50 miliona evra.

Luksuzno odmaralište sastoji se od 35 vila sagrađenih u polinezijskom stilu, s mnogo drveta i prirodnih materijala, od kojih svaka ima privatnu plažu i bazen. Gostima su na raspolaganju i fitnes centar, knjižara, prodavnica bisera, organski voćnjak i povrtnjak, i naravno spa centar. Osim tradicionalnih polinezijskih jela u dva restorana nudi se i francuska kuhinja i sveže ulovljene ribe i rakovi.

A smeštaj ovde, možete pretpostaviti, nikako nije jeftin - cene se kreću od 2.460 dolara na noć za jednosobni bungalov do 7.350 dolara za trosobnu vilu.

"Voleo bih da ostrvo ostane mesto koje će Tahićane zauvek podsećati na to ko su i šta su bili stotinama godina ranije", izjavio je jednom

Brando. U skladu s tim, rizort je sagrađen prema najvišim standardima očuvanja životne sredine - električna energija se dobija kombinacijom solarnih panela i generatora koje pokreće kokosovo ulje, a za rashlađivanje prostorija koristi se voda iz morskih dubina.

Među brojnim aktivnostima izdvajaju se ronjenje, vožnja kajakom i kanuom, tenis, vožnja bicikla i vožnja na dasci za jedrenje uz pomoć vesla, a posetioci mogu da posmatraju i kako se gnezde morske kornjače.

Ostrvo je dostupno čarter linijom "Er Tetiaroa", koja dvaput dnevno leti iz Papetea, glavnog grada Polinezije gde je smešten i međunarodni aerodrom, a let traje 15 minuta. Do Papetea možete stići direktnom linijom iz Los Anđelesa ili preko Honolulua. Najbolje vreme za putovanje je od maja do oktobra, kada su temperature niže i manje je kiše. Zvanični jezici su francuski i tahićanski, iako u turističkim područjima govore i engleski, a valuta je polinezijski franak.

Mirisno ulje kao suvenir


Ako vam se posreći u životu i uspete da odete na ovo ostrvo, nemojte ostavljati napojnice jer one nisu uobičajene u polinezijskoj kulturi, a cenkanje se smatra nepristojnim.

Među najpopularnijim suvenirima su tahićanski crni biseri, tropski sapuni, mirisno monoi ulje koje se dobija natapanjem cveta gardenije u kokosovom ulju, tahićanska vanila, cvetne ogrlice i pareo živopisnih boja poput onih kakve nose Tahićanke koje je ovekovečio Pol Gogen na istoimenoj slici.

Izvor: Vestionline
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.531
Bora Bora - idealno mesto za medeni mesec
Iako kod nas praksa medenog meseca nije toliko popularna kao što je u SAD, i to je polako počelo da se menja, pa mnogi mladenci nakon venčanja odlaze na zajedničko putovanje.

IZVOR: B92



Naravno, mogućnosti jedno, a želje drugo, pa retko ko može da priušti putovanje u daleke, egzotične destinacije. Ali, ako spadate u onu grupu srećnika koji nemaju većih finansijskih problema, ovo mesto će biti idealno za vaš medeni mesec.

U samom srcu Tihog okeana smestio se usamljeni koralni arhipelag čija je površina veća od Evrope.

Ovaj raj na zemlji ima najlepše peščane plaže s najlepšim belim peskom i najtirkiznijom bojom mora na svetu. Među tom scenografijom nalazi se jedno od najekskluzivnijih i najboljih odmorišta - Bora Bora.

Bora Bora je pravi melem za oči i sva čula. Skrivene uvale, predivne plaže i sanjiva ostrva potpuno su drugačiji svet od onog koji mi poznajemo.

Ostrvo Bora Bora vulkanskog je podrijetla, pa se danas u njegovom središtu nalaze ostaci tog nekada masivnog vulkana.




Prvi su ga nastanili Polinežani u 4. veku, a nakon otkrića 1777. godine, Džejms Kukorganizuje prva putovanja Evropljana u ovaj deo sveta.

Danas na ostrvu živi oko 4 hiljade stanovnika, a ono je pretvoreno u turističko odredište koje najviše posećuju američki, japanski i nemački turisti.

Ostrvo je prepuno hotela od kojih je teško izdvojiti najbolji i najljepši, ali jedan se posebno ističe. Intercontinental Bora Bora Resort smešten je na predivnoj peščanoj plaži s pogledom na planinu Otemanu.

Sastoji se od 80 luksuznih vila na moru, dva restorana, a čak ima i kapelicu za venčanja koja se nalazi na moru sa staklenim podom. Ovo odmaralište nedavno je osvojilo nagradu za ekološku osvešćenost jer je ovde sve podređeno očuvanju okoline, pa je tako, na primer, prvo u svetu koje u potpunosti koristi ekološkisistem za hlađenje prostorija.

191772492455d8d63c38d23088649603_v4%20big.jpg


Osim izležavanja u super luksuznim vilama, izbor aktivnosti zaista veliki i raznolik.

Najbolje bi bilo angažovati jednu od turističkih agencija na ostrvu i uzeti paket koji uključuje safari terensko vozilo jer ćete tako otkriti i istražiti divlju unutrašnjost ostrva, svete hramove, ali i tragove američkog prisustva iz perioda Drugog svetskog rata.

U paket je uključeno i degustiranje tropskog voća na jednoj od tradicionalnih ostrvskih plantaža gde će vlasnici sa vama rado podeliti svoje znanje o flori i fauni ostrva, lokalnim običajima ali i njegovoj istoriji.

Osim safari ture, agencije nude i posete farmama bisera gde vas upoznaju s tajnom polinezijskih crnih bisera, ali i pokazuju umeće oblikovanja nakita od ovih najdragocenijih plodova mora.

Trčanje, biciklizam ili vožnja skuterom samo su neke od aktivnosti na ovom ostrvu, a ako ste željni avanture i adrenalina, svakako skoknite do lagune gde će vam vodič „pozvati“ morske pse, pa ćete moći licem u lice da se susretnete s najkrvoločnijim morskim stanovnicima, a ujedno i uživate u šarenilu raznobojnih korala i šarenih tropskih ribica.
 
Natrag
Top