Francuska ima plan za spas Evrope

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Francuska ima plan za spas Evrope
[/h] Izvor: B92, Beta, Tanjug


Francuska se priprema da na samitu Evropske unije (EU) 28. juna predstavi "pakt stabilnosti" za spasavanje Evrope.


15647128664fc7787d63713601568370_640x360.jpg

(European Union)

Evropska centralna banka (ECB), prema francuskom predlogu, mora da vrši bankarski nadzor u celoj monetarnoj uniji i redovno sprovodi stres testove banaka. Na osnovu rezultata stres testova zvaničnici će odlučivati kojim banakama je potreban dodatni kapital.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Premijer Francuske Žan-Mark Ero se založio da se "ne ide u uprošćene formule" za rešavanje finansijske krize. "Situacija u Evropi je dovoljno kritična da bismo se upuštali u uprošćene formule. Stvari moramo uzeti ozbiljno i hrabro", rekao je Ero i dodao da je ”ugrožena budućnost evrozone”.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Francuski plan predviđa da Evropski stabilizacioni mehanizam (ESM), novi antikrizni fond vredan 500 milijardi evra koji će početi da funkcioniše u julu, može da bude korišćen za direktnu rekapitalizaciju banaka.

Zvaničan Pariz smatra da je negativna reakcija tržišta na 100 milijardi evra za spasavanje španskih banaka, jasan znak da EU mora da usvoji sveobuhvatne antikrizne mere.

Nemačka se u isto vreme protivi da ESM ima pravo da direktno rekapitalizuje banke, smatrajući da su dovoljni već formirani instrumenti u EU.

Francuska smatra da će ovlašćenje ECB za nadzor najvećih banaka biti prvi korak ka formiranju bankarske unije.



[h=2]Monti i Oland složni oko potrebnih mera[/h] Italijanski premijer Mario Monti i francuski predsednik Fransoa Oland usaglasila su stavove o tome da budžetska disciplina ne bi trebalo da ide na štetu privrednog rasta i pozvali na jačanje poverenje na kontinentalnom tržištu.
4935272774fd9326b479dc723090811_640x360.jpg


Italijanski premijer i francuski predsednik složili su se da stremljenje ka jačanju privrednog rasta ne treba da podrazumeva i odustajanje od finansijske discipline.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Povodom krize u Grčkoj, Monti je istakao da se on i Oland zalažu da "Atina ostane u zoni evra i poštuje svoje obaveze". Monti je bio priličan optimista u pogledu opasnosti od izlaska Grčke iz evro zone i dodao da je "Grčka suverena zemlja, i da je narod taj koji odlučuje".
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
"Ali disciplina u javnim finansijama nije dovoljna da se napravi rast, pospeši razvoj i stvore nova radna mesta", rekao je Monti.

"Privredni rast je prvi prioritet, drugi je stabilnost... treći je produbljavanje evropske monetarne unije", rekao je francuski predsednik Oland, kome je to prva poseta Italiji od izbora na predsedničku funkciju.

Monti i Oland razgovarali su i o emitovanju evro-obveznica, zajedničkih hartija od vrednosti koje bi trebalo da smanje dužnički rizik, za šta se zalažu i Francuska i Italija. Toj ideji, međutim, protivi se Nemačka jer, kako tvrde u Berlinu, može da dovede do labavosti fiskalnog sistema.

Premijer Italije Mario Monti podsetio je i da su Italija i Francuska do sada sa 40 odsto zajednički doprinele ukupnim evropskim fondovima za spasavanje.

 
Natrag
Top