Član
Učlanjen(a)
08.11.2009
Poruka
9
Zdravo,

trazila sam na forumu dali bi mogao netko dati par recepti za torte sa "fondantom" ili "Flowerpastu krema od putra tj. cvijece-ruze itd" Koje tjesto vi koristite?
Jako mi se svidjaju te torte uglavnom se mogu napraviti za krstenje, rodjendane i tako pa bih voljela ako moze netko napisati par recepti za takve torte posto mi je to jako tesko naci na netu slabo se daju i dijele ti recepti. Mozda se drze u tajni ;)

sam recept za fondant i Buttercream imam vec, medjutim bi me zanimalo kako vi pravite ? Bilo bi dobro kad bih mogla ovdje da dobijem par recepata, sa slikicom.

Ovo je jedna od torti sto sam mislila da napravim u iduce vrijeme.


Hvala puno na svakom odgovoru

Pozdrav
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Fondan-Masa za oblaganje i ukrašavanje torti

Fondan masa je dobra za oblikovanje raznih figurica koje služe za ukrašavanje torti. Lično, nemam neka iskustva s tim niti ih volim, pošto te torte, osim što izgledaju lepo na oko, najčešće nemaju neki poseban ukus.
Ali, da Vam pomognem, za početak, našla sam Vam recept za domaći fondan, a ubaciću i još koji recept.

Fondan-Masa za oblaganje i ukrašavanje torti

fondan-masa2.jpg

Sastojci:

  • 50 gr. putera
  • 500 gr. secera u prahu
  • 3 kasike soka od limuna
  • 2 kasike vode + 1 kasika vode
  • boje po zelji
Priprema:
Puter,limunov sok i 2 kasike vode istopit na laganoj temperaturi (nesmije prokuhat).
Kad se puter otopio dodat polovicu pripremljenog secera pa izmjesat drvenom kasikom.
Kad ste dobili finu masu,pojacajte temperaturu i pustite da zavrije.
Mjesajte i dalje i kuhajte od prilike 1 minutu.
Maknite sa peci pa dodajte drugu polovicu secera i nastavite sa mjesanjem dok se masa ne stegne.
Kad se sve odvojilo od posude prebacite u neku drugu posudu i poklopite.
Pustite da se ohladi ali ne skroz toliko da masa bude mlaka.
U tom trenutku ce bit tvrda masa ali nebrinite,dodajte kasiku vode u tu masu pa rukama mjesite(lijepit ce se za ruke ali nista strasno.
Sto pospite sa malo secera u prahu pa masu istresite na sto i fino oblikujte.
Mozete dodat boje po vasoj zelji i razvijajte preko celofana.
Mozete oblagat torte ili iskruzivati kalupima i ukrasavat tortu.

Izvor: Tortekolaci.com




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Plazma torta sa fondanom

Plazma torta sa fondanom

vukova-rodendanska-torta1.jpg

Potreban materijal:
600gr mlevene plazme
100gr mlevenih oraha
200gr čokolade
200gr šećera u prahu
250gr margarina
2 jaja
200ml gaziranog soka sa ukusom narandže


Priprema:

Jaja, margarin i šećer izmiksati. Dodati plazmu, orahe i 100gr rendane čokolade. Sipati sok i dobro promešati da se sve sjedini. Staviti plazmu na poslužavnik i oblikovati tortu. U originalnom receptu stoji da se preko stavlja glazura od čokolade (100gr istopljene čokolade i 2 kašike ulja) i da se ukrašava šlagom.
Ja sam taj deo izbacila, pošto sam preko torte stavljala fondan, isto po Minjinom receptu, i ukrašavala je Minjinim gelom za pisanje po fondanu.
Napomena:pre stavljanja fondana na tortu, poželjno je premazati je buter kremom da bi fondan lepo “legao” na tortu, i krem možete naći kod Minje.

Izvor: Moje grne




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Fondan mase

Evo još nekoliko recepta za različite vrste fondana:

Fondan recept sa kokos mašću

Sastojci:

100g Šećera u prahu
25g Kokosove masti
2 kašičice Soka od limuna
2 kašičice Vruće vode

Priprema:

Mast zaliti vodom i sokom i staviti da se otopi na tihoj vatri.U smesu dodati 50gr šećera i kuvati 4-5 min. uz stalno mešanje. Sud sa masom prebaciti u drugi veći s hladnom vodom i uz mešanje dodati ostalih 50 gr. šećera. Šećernu masu ohladiti (da bude mlaka), prebaciti na dasku posutu šećerom u prahu i mesiti testo dok ne postane hladno. Boji se prehrambenom bojom bolje dok je masa mlaka ali može i kada se osuši, čuva se u frižideru zavijena u plastičnu foliju i može da stoji par dana, pre upotrebe treba je ostaviti na sobnoj temperaturi barem pola sata.

Fondan od meda


Sastojci:
250 gr vode
250 gr svetlog meda
250 gr margarina
30 gr želatina
50 ml hladne vode
3 kg šećera u prahu
1 kašika soka od limuna

Priprema:

Želatin preliti hladnom vodom i ostaviti da nabubri dok kuvate vodu, med i margarin pa ga dodati u prokuvanu smesu.
Dobijenu masu dobro izmešati i postepeno sipati u 3 kg secera u prahu. Dodati limunov sok i mešati dok ne dobijete malo ređu ali kompaktnu masu.
Ostaviti smesu da se prohladi onda je stavite u frizider na sat-dva da se dobro rashladi, što duže ostane u frižideru biće lakša za oblikovanje.U tako rashlađenu masu dodajte boje i mesite je dodavanjem šećera u prahu dok ne prestane da se lepi.Ova masa odlična je za reljefe koji se prave na kalup i prekrivanje torti figure se teže prave.

Marshmallow fondan recept


Sastojci:
250 gr marshmallow-a
500 gr šećera u prahu
1,5 kašika vode
malo šećera u prahu za rad
Priprema:
marshmallow se prelije sa 1, 5 kasikom vode pa stavite u mikrotalasnu, u rernu ili otopite na pari bez vode na tihoj vatri da omekša dovoljno da može da se mesi.Stavite pola količine sećera a ostatak postepeno dodajete lagano mešajući masu .Masa je dobra kada možete da je valjate u rukame kao loptu a se ne lepi za dlanove.Ako je smesa retka dodajte šećer ako je tvrda ponovo je malo je ugrejete i dodate malo vode.Laka je za rad ne razvlači se, ne puca ne suši se brzo ali ni predugo.

Masa za ukrase od ratluka


Sastojci:

10 dkg ratluka
10 dkg mleka u prahu
10 dkg šećera u prahu
malo vode
jestive boje

Priprema:

Ratluk dobro zgnječite i dodate šećer i mleko u prahu.Mesite testo uz dodatak vode toliko da se pretvori u masu.Podlogu pospete šećerom u prahu i umesite masu u testo , testo možete bojiti prehrambenim bojama.

Masa za ukrase od ratluka i gustina


Sastojci:

1kg ratluka
1kg gustina
kašičica masti

Priprema:
Ratluk dobro izmesite pa postepeno dodajete gustin da se sve dobro sjedini, masa može da stoji te ne morate je odmah koristiti, boji se prehrambenom bojom.Odlična je za manje figurice ali ne i za oblaganje torte teško se nanosi.

Masa za ukrase od Octa


Sastojci:
90 gr šečera u prahu
10 gr želatine
5 gr vode
5 gr bijelog octa
10 gr gustina
Priprema:
Sve sastojke izmešate i napravite glatku smesu koja ne sme da se lepi za dlanove, ako je lepljiva dodajte po potrebi još šečera u prahu.Boji se prehrambenim bojama u prahu ili tečnim, jako brzo se suši te je najbolje da je napravite kada imate nameru odmah da je upotrebite.Od ove smese mogu da se prave ukrasi ili da se oblaže torta.

Šećerna masa za dekoracije


Sastojci:
1 kesica želatina
4 velike kašike hladne vode
30 g margarina
120 ml.šećernog sirupa
800-900 g šećera u prahu
prehrambena boja

Priprema:

Želatin rastopite u vodi i zagrejete na tihoj vatri tek da se smlači. Dodate margarin i mešajte na istoj vatri dok se ne rastopi. Zatim dodate šećerni sirup.Polovinu prah šećera stavite u duboku posudu, i dodate zagrejanu smesu.Mešajte i dodajte šećer po potrebi dok smesa ne postane malo tvrđa, izvadite je iz posude i mesite dok ne postane sasvim glatka.Dok mesite na radnoj ploči možete dodati šećera po potrebi dok smesa ne prestane da se lepi.Boji se prehrambenim bojama u prahu ili tečnim.Masa je odlična jer može da stoji mesec dana, čuva se u najlon kesi na sobnoj temperaturi.Ukoliko oblažete tortu ovom masom premažite je margarinom, šlag i pavlaka tope masu.

Šećerna masa


Sastojci:
1 kesica želatina
60 ml vode
550 g šećera u prahu

Priprema:

Želatin prelijete sa 60 ml vode i ostavite da nabubri, oko 5 min. je sasvim dovoljno.Napravite za to vreme šećerni sirup sa 100 gr šećera u prahu i jednom šoljicom vode, šećer se kuva sa vodom dok ne postane tečan i žućkast.Kada želatin nabubri dodajte šećerni sirup i sve se zagrevajte uz neprestano mešanje dok se ne otopi želatin.U vangli mikerom sjedinite preostali šećer u prahu i smesu koju ste skuvali dok ne dobijete glatku masu.Ova masa može dosta dugo da stoji i do 3 meseca, zavije se u plastičnu foliju, zatvori u hermetičku kutijicu i stavi u frižider.Masa se boji prehrambenim bojama u tečnosti ili prahu, lako se oblikuje i može da služi i za prekrivanje torti i za pravljenje figura.

Ticino masa za oblaganje torti


Sastojci
5 dkg biljne masti
1/2 kg šećera u prahu
3 kašika soka od limuna
2 kašike vode
1 kafena kašičica vode

Priprema:

Mast, limunov sok i dve kaške vode istopite na laganoj vatri da ne provri
250 gr šećera ne skidajući sa vatre, posetepeno dodajete u smesu uz brzo mešanje da se ne naprave grudvice.Trebalo bi da dobijete gustu masu, pojačajte vatru i pustite da se zakuva oko 1 min. uz stalno mešanje.
Pomerite sa vatre i preostalu količinu šećera opet postepeno dodajte uz stalno mešanje, formiraće se izuzetno gusta masa dok se ne pretvori u kompaktnu smesu “loptu” treba mešati sve dok ne pokupi svu masnoću iz posude.
Ostavite u vangli da se ohladi, kada smesa postane mlaka dodajte šoljicu vode i mesite rukama, pospite radnu ploču šećerom u prahu i dodajte šećer dok mesite sve dok masa ne prestane da se lepi i dok ne dobijete elastično testo. Masa treba da odstoji barem 1 dan pre nego što počnete da radite sa njom, zamotajte je u plastičnu foliju i stavite u zatvorenu plastičnu posudu.
Što duže bude staji lepša je i lakša za oblikovanje.
Boji se prehrambenim bojama.

Gum pasta sa tragakantom


Sastojci:
450gr šećera u prahu
1 supena kašika tragakanta
1 supena kašika glukoze

4 supene kašike vruće vode

Priprema:
Odvoiti 1 kafenu šolju šećera od 450gr i u nju dodati tragakant dobro promešati i ostaviti da odstoji dok pripremate drugi deo sastojaka.

Vodu i glukozu rastopiti, u šećer i tragakant dodati rastopljenu glukozu i vodu, dobro umesiti i dodavati ostatak šećera, masu treba mesiti dok ne dobije čvrstinu kao plastelin.
Spremljenu masu zaviti u plastičnu foliju i staviti u frižider minimum jednu noć ili 10h.
Što duže odstoji u frižideru masa će biti bolja i lakša za oblikovanje.
Masu bojiti prehrambenim bojama u praju ili tečnim, može se oblagati torta sa njom ali koristi se uglavnom za pravljenje figura, cvetova i sl.

Gum pasta bez tragakanta


Sastojci:
1 kesica želatina
1 dl vode
malo biljne masti veličine oraha
500 gr šećera u prahu (obavezno ga prosejte)


Priprema:
Želatin preliti hladnom vodom i ostaviti da odstoji dok ne nabubri, taman dok pripremate ostale sastojke. Prosejte prah šećer i stavite u dublju posudu, želatin prespite u šerpicu i uz mešanje ga zagrevajte dok se ne otopi, ali ne sme da provri. Otopljen želatin sipajte polako u vanglu sa šećerom, sipajte u sredinu šećera i mutite mikserom, polako dodajte biljnu mast i mutite dok ne dobijete belu penastu masu,sličnu kremu ili šamu.

Masu prespite u posudu koju možete hermetički da zatvorite i ostavite minimum 10h u frižideru.Kada odstoji radnu površinu pospite gustinom i mesite dok ne prestane da se lepi za ruke. Masa moze da stoji u frizideru dosta dugo.i do par nedelja, boji se prehrambenim bojama u prahu ili tečnim.Odlična je za izradu sitnih detalja na figuricama i cvetova.

Izvor: Fondanart




 
Član
Učlanjen(a)
01.10.2010
Poruka
1
Dragi moji, da li možete da mi kažete gde u Beogradu mogu naci biljnu mast. Vidim da je potrebna za gum pastu i ticino masu.
Takođe mi treba i za buttercream, jer želim da napravim potpuno belu kremu. Naime, praviću Hello Kitty u FBCT tehnici i mislim da nece biti tako lepa ako ne bude skroz bela. Ako se koristi samo puter krem bude žućkast.
Unapred hvala!!
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Ranije ih je bilo u svakoj većoj prodavnici, tipa "Maxi". Probajte u nekom od hipermarketa. Dugo je nisam kupovala pa nisam ni gledala ima li je, ali to je jedino što mogu da Vam preporučim.
 
Natrag
Top