Član
Učlanjen(a)
05.02.2010
Poruka
5
Super tema :) Ja imam dromofobiju, ili ti fobiju od prelazenja ulice (tacnije samo tamo gde nema semafora i pesackih prelaza), i imam fobiju od struje, ali to nisam nasla u spisku....Generalno gledano, skoro sve fobije su povezane sa strahom od smrti...
 
Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
Evo mojih fobija

entomofobija-insekata broj 1!!!!!!

kinofobija-pasa,imam traumu iz djetinjstva,dobermen mi je mogao otkinuti ruku

akrofobija-visine,i nisam mogla naći,ali ja se bojim crne magije i zlih ljudi.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2009
Poruka
13
Ja imam fobiju koje ovde nema- od bogomoljki.
Ali to prevazilazi svaku granicu. Tako da cu verovatno da se posavetujem sa nekim strucnim licem
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Super tema :) Ja imam dromofobiju, ili ti fobiju od prelazenja ulice (tacnije samo tamo gde nema semafora i pesackih prelaza), i imam fobiju od struje, ali to nisam nasla u spisku....Generalno gledano, skoro sve fobije su povezane sa strahom od smrti...
Tako je.
Zanimljivo mi je citajuci vas da su se skoro svi izjasnili kako nemaju ni jednu od ovih gorepomenutih fobija wacko2:dntknw:
Zanimljivo je i to da ljudi mesaju strah sa fobijom, panikom itd itd...
Evo zanimljivog linka koji lepo sve to definishe i objashnjava.
Strahovi
Sad cu izvuci neke sa spiska koji svako od nas u nekoj meri ima.
aglofobija bola
akrofobija visine
antropofobija ljudi
astrafobija grmljavine,munja
autofobija samoce(drugi naziv je i monofobija)
blenofobija od neugodnih tecnosti,sluzi
brontofobija nevremena
karcinofobija raka(bolesti)
ksenofobija stranaca
nekrofobija bolesti uopste
niktofobija mraka
ofidiofobija zmija
pirofobija vatre
tafofobija pomisli da ce se biti ziv sahranjen
tanatofobija smrti
fazmofobija duhova
apeirofobija- od beskonaènosti
baizofobija- od pada
balistrofobija - projektila
glosofobija - od javnog nastupa (govora)
itd itd...
Pa? I dalje niko nishta ? :dntknw:wacko2:agree:
Strah od nepoznatog i strah za egzistencijom su protkani kroz sve ove fobije :)
Sve ono shto nam je nepoznato i za shta mislimo da nas ugrozava... ma znate i sami ... :roll:
 
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
18
Sistemska desenzitacija e edna od naj~esto primenuvanite i istra`uvanite tehniki. Avtor e Volpe nameneta za tretman na fobii prvenstveno monosimptomatski. Tehnikata e eksperimentalno utvrdena i se sostoi od tri komponenti.
• Uve`buvawe na muskulna relaksacija, se usvojuva ve[tina za opu[tawe do nivo na procenka-dlaboka muskulna relaksacija.
• Utvrduvawe na hierarhija na situacii koi predizvikuvaat fobi~na anksioznost, poa\aj]i od onie koi najmalku predizvikuvaat.
• Izlo`uvawe na klientot na anksiozni situacii fizi~ki ili imaginativno poa\aj]I postepeno od onie koi klientot gi procenuva kako najmalku voznemiruva~ki. Do stepen dodeka klientot namesto so anksioznost nau~i da reagira so telesna opu[tensot.
Glavniot del od terapijata se odnesuva na subjektivnata emocionalna reakcija na klientot , a pomalku na nadvore[noto odnesuvawe. Promenata na emocionalnata reakcija, ]e dovede do promena i vo odnesuvaweto vo realni situacii.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Top 25 najbizarnijih fobija

Top 25 najbizarnijih fobija

S media 12.11.2010 17:00



PAUCI, visine ili skučeni prostori često su razlog vrištanja od straha i neugode, ali šta kad netko iskoči iz kože zbog cveća ili dece? Za neke ljude, sve spomenuto može biti predmet fobije, a sledeći popis donosi dvadeset i pet najbizarnijih.

1. Nomatophobia - strah od imena i reči
2.
Sesquipedalophobia - strah od dugih reči (sesquipedalophobia?)
3. Barophobia
- strah od gravitacije
4. Phobophobia
- strah od fobije
5. Arachibutyrophobia
- strah od mogućnosti lepljenja putera od kikirikija za svod usne šupljine
6. Venustraphobia
- strah od lepih žena
7. Deipnophobia
- strah od razgovora za večerom
8. Nomophobia
- strah od gubitka telefonskih kontakata
9. Syngenesophobia
- strah od apsolutno svih rođaka
10. Ephebiphobia
- strah od tinejdžera
11. Pedophobia
- strah od dece
12. Ablutophobia
- strah od kupanja i pranja
13. Ergophobia
- strah od postojanja i funkcionisanja
14. Panphobia
- strah od svega
15. Mageirocophobia
- strah od kuvanja
16. Sitophobia
- strah od jedenja
17. Rhypophobia
- strah od vršenja velike nužde
18. Aerophobia
- strah od vetra i letenja
19. Anthophobia
- strah od cveća
20. Heliphobia
- strah od sunčevog svetla
21. Asymmetriphobia
- strah od asimetričnih objekata
22. Cardiophobia
- strah od srca
23. Domatophobia
- strah od nalaženja u kući
24. Aurophobia
- strah od zlata
25. Hexakosioihexekontahexaphobia
- strah od broja 666



 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Hm... vidim da su neki spomenuli da imaju neku od navedenih fobija. No, jesu li to fobije ili strahovi? Jer razlika postoji. I bitna je.
Strahove možemo ponašajno prevladati. Onaj tko se boji javnih nastupa će ipak govoriti pred drugima (uz sve simptome koje prate taj strah), onaj tko se boji visine će ipak prijeći most jer mora na posao ili kamo god, onaj tko se boji mraka isto tako. No, ljudi kojima strahovi prelaze u fobije to neće učiniti jer takve situacije za njih predstavljaju životnu opasnost.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Nemam fobija u pravom značenju te riječi, samo strahova, za koje mislim da su opravdani. To su strahovi od insekata ( pogotovo pauka ), od gmizavaca, grmljavine. Ništa posebno. U zadnje vrijeme od visine, jer imam vrtoglavicu, a ranije mi to nije bio problem.
 
Član
Učlanjen(a)
18.04.2011
Poruka
366
strah od smrti..mozda zato sto sam veliki hedonista,volim zivot;)..kazu da je to strah poeta:)
 
Natrag
Top