Fiskalne kase i problemi sa njima i u vezi njih

Član
Učlanjen(a)
02.03.2010
Poruka
2
Posto cesto postoje raznovrsni problemi sa fiskalnim kasama razlicitih proizvodjaca nije lose da ovde razmenjujemo misljenja i pomazemo jedni drugima!
 
Član
Učlanjen(a)
17.09.2009
Poruka
116
jedino sam našla ovu temu što se tiče fiskalne kase i rada sa njima ...evo i u BiH uvode fiskalizaciju koja će mnoge male firme da dovede do propadanja..htjela sam malo da se raspitam o tim kasama i radu sa njima ..pošto su stvarno skupe htjela sam da pitam sve one koji imaju malo više iskustva koji su proizvođači najpovoljniji i koje su se najboje pokazale....jedna firma mi nudi kasu (100 artikala) oko 600km a program za nju 400 km ..da li je to stvarno tako skupo i kod ostalih i da li se ti programi mogu gdje naći
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Teško da ti neko može pomoći oko fiskalnih kasa. Ti si vjerovatno iz Federacije BiH jer mi u Republici Srpskoj ih imamo već više od godinu dana a u Srbiji su uvedane mnogo ranije. Za kase koje su u upotrebi u Republici Srpskoj ne treba nikakav program nego artikle unosiš sam ili ih po tvom nalogu unosi onaj koji ti održava kasu. Održavanje kase je obavezno i plaća se oko 11 evra svaki mjesec, održavali oni nešto oko tih kasa ili ne. Pored toga obavezno je i plaćanje telekomu za broj koji kasu povezuje sa Poreskom upravom. To košta čini mi se oko 2 evra svaki mjesec. Kase u suštini ničemu ne služe osim izdavanju računa a to se ranije radilo paragon blokom koji je trgovac ispisivao ručno. To je po mom mišljenju samo još jedan "harač" koji se uvodi pod firmom zavođenja financijske discipline a stvarna svrha mu je da napuni džepove onima kojima je odobrena prodaja i servisiranje kasa kao i Telekomu. Prodaju i servisiranje kasa i izbor firmi koje će to raditi, u slučaju Republike Srpske je odobravalo ministarstvo financija. Pošto je po broju stanovnika Republika Srpska kao pola Beograda tako se i svaki trač brzo pročuje. Ubrzo je postalo jasno ko su vlasnici firmi kojima je dodjeljeno pravo za prodaju i servisiranje i u kakvim su rodbinskim vezama sa pojedinim visoko pozicioniranim likovima iz političkog života.

Ako moraš pored kase kupovati i poseban softver za kasu mislim da se ne radi o istom tipu kasa. Softver je potreban i u Republici Srpskoj ali za veće firme, supermarkete i slično. Za male preduzetnike je dovoljno unijeti podatke o ciojeni i količini u već postojeći softver koji se nalazi u kasi.
 
Natrag
Top