Firme spremne za zabranu pušenja

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Firme spremne za zabranu pušenja

Ako se novi zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu zaista bude poštovao, od 11. novembra, kada je predviđeno da stupi na snagu, nepušačima u Srbiji će posle decenija torture konačno svanuti. Naime, pušači će biti proterani iz radnog prostora, obrazovnih i ustanova kulture, sportskih i tržnih centara, delimično i iz restorana...

76830_0803-pusenje-foto-beta_f.jpg


Novi zakon usvojen je 5. maja ove godine, stupio je na snagu 15. maja, nakon čega je ostavljen prelazni period za prilagođavanje. Prema rečima dr Srmene Krstev, predsednice Republičke stručne komisije za prevenciju pušenja Ministarstva zdravlja, predviđena je potpuna zabrana pušenja na svim radnim i javnim mestima, uključujući i hodnike, liftove, čekaonice... Zakon predviđa i izuzetke, pa je na određenim radnim mestima, kao što su banke, na primer, dozvoljeno obezbediti posebnu prostoriju za pušenje koja mora biti obeležena i sa posebnom ventilacijom.

- Takav prostor za pušače neće smeti da postoji u objektima državne i lokalne samouprave, u zdravstvenim ustanovama, školama, gde neće smeti da se puši ni u dvorištima. Potpuna zabrana važiće i za sportske i tržne centre, sve objekte za proizvodnju, kontrolu i promet lekova, za smeštaj i promet namirnica, u objektima društvene ishrane kao što su studentske menze, u medijima... - navodi dr Srmena Krstev.


Posebna priča su ugostitelji. Poučeni velikim problemima u Hrvatskoj, srpski kreatori novog zakona su se potrudili da i njima izađu u susret. Tako će objekti manji od 80 kvadrata moći da se opredele da li će biti pušački ili nepušački, dok će oni veći morati bar polovinu prostora da dodele nepušačima. I u hotelima mora biti naznačeno koje su sobe za pušače. Novina je da će pušenje biti zabranjeno u tržnim centrima, uključujući i kafiće u njima.

- Ne očekujemo ozbiljne probleme od 11. novembra. Mislim da će biti dovoljno da se kazni nekoliko firmi i ostalima će to biti upozorenje - kaže dr Srmena Krstev.
U firmama kažu da su u potpunosti spremni za primenu novih zakonskih rešenja i da je pušenje u većini objekata već zabranjeno.

- U našim prodajnim objektima je pušenje već sada u potpunosti zabranjeno. Drugim rečima, naši radnici ako žele da zapale cigaretu mogu to učiniti samo napolju, dok u poslovnim prostorijama postoji posebna kancelarija u kojoj je dozvoljeno pušenje. U svakom slučaju, ako i to bude zabranjeno, i to ćemo ispoštovati - priča Vesna Žabić, portparolka „Delta Maksija“.

Kazne
Novi zakon uvodi odgovornost poslodavca koji je dužan da se pobrine za njegovo sprovođenje. Pojedinac koji puši na radnom mestu platiće 5.000 dinara, njegov neposredni rukovodilac 30.000 do 50.000 dinara, a firma između pola miliona i milion dinara. Inspektori će dokazivati da je neko pušio ne samo ako ga zateknu sa cigarom u ustima već i na osnovu dima u vazduhu, pepeljare, opušaka, mirisa....

Pušenje ozbiljno ugrožava zdravlje
Bolesti koje izaziva pušenje su brojne. Tu su rak pluća, rak usne, rak jezika, rak glasnih žica... Pušači rizikuju da obole i od raka jednjaka, želuca, grlića materice, bešike... Pušači češće boluju od akutnih i hroničnih bolesti disajnih organa. Pušenje izaziva srčani i moždani udar, bolesti krvnih sudova kao što su pušačka noga i impotencija.



J. Ilić, I. Mišković | 25. 09. 2010.
 
Član
Učlanjen(a)
12.08.2009
Poruka
455
Trebalo bi da dignu cene cigaretama 10X i to bi nas nateralo da ostavimo taj otrov. Neka narodu daju malo vise para, da se zabavi necim drugim i neka nam svojom nesposobnoscu ne zagorcavaju zivot pa ce nam biti lakse da ostavimo cigarete.
 
Natrag
Top