Fiat 500 TwinAir

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Fiat 500 TwinAir


Autor Miklos Lang

Izvor: autoweb.hr

00.jpg


Fiatov mezimac je primio krasan rođendanski dar - s pune tri godine Cinquecento je dovoljno velik za revolucionarnog dvocilindraša s turbopunjačem. Vozili smo ga na užarenom asfaltu torinskih predgrađa, a pored dobre elastičnosti i vrhunske ekonomičnosti TwinAir nas je najviše oduševio svojim retro-zvukom.

Svjetska premijera prvog high-tech dvocilindraša puna je simbolike - Fiatov poklon za treći rođendan modela 500 stiže nakon više od 500.000 prodanih vozila i najštedljiviji je benzinac današnjice. Uz serijski start&stop sustav i tipku za eco-modus prosječno troši 4,2 l supera na 100 km (odnosno decilitar manje s Dualogic poluautomatikom). Dok smo ga vozili sasvim uobičajeno (katkad i s punim gasom), zabilježili smo samo litru do dvije više, i to na automobilima koji tek što su izišli iz tvornice.

01.jpg


02.jpg


03.jpg


04.jpg


Dakle, motor je štedljiv. Fiatovim inženjerima je u prošlosti nerijetko polazilo za rukom konstruirati senzacionalne motore koje tadašnji marketing nije znao valjano prezentirati. Iako se u ranim osamdesetima puno pričalo o fire motorima (Uno/Panda), povodom lansiranja prvog dizelaša s direktnim ubrizgavanjem (Croma) krajem istog desetljeća te potom i prvog Common-Rail naftaša Fiat se nedovoljno glasno hvalio. A to su stvarno bili povijesni trenuci. Kao i lani, kad je na promociji MultiAir benzinaca Torino obznanio da sprema nešto veliko - revolucija je bila u zraku!
O čemu se radi? Kod benzinaca je uobičajeno da se snaga regulira položajem prigušne zaklopke (usisnog leptira) čija je velika mana da nepovoljno utječe na efikasnost motora, stvarajući prepreku i time stalni otpor u usisnom traktu, osim pri punom gasu kada je potpuno otvorena. Fiat je na to kontrirao uklanjanjem te zapreke iz putanje usisa, a ulogu regulatora je dodijelio samim usisnim ventilima. Pomoću elektrohidrauličkih aktuatora njihov hod postaje varijabilan, a na ispušnoj strani je zadržana konvencionalna bregasta. Logičan potez u okolnostima kada treba paziti i na cijenu.

13.jpg


14.jpg


09.jpg


10.jpg


To je dakle sva MultiAir filozofija i prema tom načelu radi i TwinAir. Razvio ga je tim od 200 Fiatovih i dvadesetak Magnetti Marellijevih inženjera, uz trošak od 350 milijuna eura, za samo 24 mjeseca. Vrlo netipično, TwinAir je nastao od bijelog papira odnosno od nule, slično kao i polu-litreni 'twin' sa 13 KS prije više od pola stoljeća, za prvu seriju gracilnog Fiata Nuova 500.

No, tada je trebalo motorizirati ratom još uvijek osiromašenu naciju, a današnji TwinAir s 875 kubika rezultat je primjene koncepta ekstremnog downsizinga i veličanstevno upotpunjuje retromodernističku lifestyle-ambalažu dvojca 500 i 500C. Prvijenac ima 85 KS i od rujna se nudi uz aktualnu paletu motora najmanjeg Fiata. Očekuje se i slabija (65 KS, bez turbopunjača) te snažnija varijanta (105 KS), no Fiat se za sada ne želi izjašnjavati u koje modele će ih ugrađivati, odnosno hoće li ih uopće nuditi uz Cinquecento. Rečeno je samo da će ti motori biti predviđeni i za hibridna okruženja, što otvara mnoge mogućnosti za primjene i u drugim, većim modelima.

05.jpg


06.jpg


07.jpg


08.jpg


Odluka da se cjelokupna zapremina podijeli s dva, a ne s tri ili četiri, pored tehnološkog opravdanja u velikoj mjeri je bila i stvar prestiža. Ipak, probleme koji se nužno javljaju pri ovakvom razmještaju cilindara Fiat je promišljeno analizirao i uspješno eliminirao. Igrajući na sigurni kartu, radilicu je postavio na tri ležaja (za dugovječnost), ugradio je osovinu za uravnoteženje (za miran rad), te je dodao maleni turbopunjač (za elastičnost i hitru reakciju na gas). Određenu tromost povećeg zamašnjaka motor kompenzira školskim primjerom krivulje okretnog momenta (145 Nm pri 1.900 o/min), odličnim performansama (ubrzanje za 0-100 km za 11 sekundi i maksimalnih 173 km/h), kao i već navedenom fenomenalno niskom potrošnjom koja je najracionalniji argument za izbor ovog pogonskog sklopa.
No, prilikom očijukanja s Fiatom 500 TwinAir razum i realne potrebe padaju u drugi plan, i ostaju samo emocije. Većina će ga kupovati iz puke ljubavi, neki i zbog neodoljivo zaraznog zvuka iz ispušnog lonca čime se najbolje oživljavaju uspomene na stari model Nuova 500. Vozačima iz ovih krajeva 500 TwinAir će zvučati kao peglica, ili da budemo precizni, kao 126 BIS. Unatoč tome što je sada motor smješten poprijeko sprijeda a ne uzdužno u repu, te što ga hladi voda a ne zrak, Fiat 500 nas je oduševio načinom na koji razvija snagu i zvukom kojim fantastično utječe na pozitivan dojam vožnje. Ovaj automobilčić je s ovim motorićem zbilja kompletan, a autoradio ćete puno manje slušati.
Za sada znamo da će Fiat 500 TwinAir u Italiji koštati preračunato 95.400 kuna, a prodaja na svim tržištima kreće u rujnu. Očekujemo da će njegova cijena biti slična i na hrvatskom tržištu.

15.jpg


16.jpg
 
Natrag
Top