FIAT 500 Abarth Mali djavo

Član
Učlanjen(a)
07.01.2010
Poruka
417
Test
RSSFIAT 500 Abarth

Mali đavo

Nema ni rogove, ni rep, ali opasno navodi na greh... Ko je to? Đavo... Ma ne, to je FIAT 500 Abarth!
Carlo Abarth dokazao je da je moguće napraviti automobil koji je istovremeno i mali, i zao
Kada sam prvi put seo u FIAT 500 ili novog Fiću, priznajem, nisam bio impresioniran. Sve je bilo tu, ali kao da je nešto nedostajalo. To mišljenje zadržao sam sve do "slučajnog" susreta sa modelom 500 Abarth u Barceloni...

Kažem "slučajnog" jer mi je bio potreban automobil kojim ću se koristiti tokom prisustva testiranjima F1 pre početka sezone. Iskusni PR FIAT-a iz Beograda, kontaktirao je svoje kolege u Španiji, tako da me je tamo sačekala "namunjena" verzija modela 500. U prvom trenutku, pomislio sam da je šala kada mi je saopšteno da ću dobiti verziju Abarth. A posle, pomislih: "Pa, što da ne? Ipak, u pitanju je F1! Možda se i Alonso zainteresuje, jer i on sada vozi praktično za istu kuću?!"



Unutar Abartha, čini se kao da "progovara" duh 60-ih godina, ali jednim novim, savremenijim rečnikom


Ispostavilo se da PR-ovi FIAT-a nisu pogrešili, jer iako se ova verzija pojavila još pre dve godine, na parkingu staze Catalunya pobudila je dosta interesovanja. Mali, “mišićav i grlat”, ali i respektabilno snažan automobil, u perla-beloj boji sa crvenim aplikacijama i čuvenim znakom škorpiona, nije prošao nezapaženo. Uostalom, ova sub-marka FIAT-a uvek je svojim kreacijama budila pažnju...

Duh 60-ih govori
Gledano i spolja i iznutra, čini mi se kao da "progovara" duh 60-ih godina prošlog veka, ali jednim novim, savremenijim rečnikom. Sve podseća na ono kako je bilo nekada, mada nije to - to. Novo je i drugačije... i svakako bolje i sasvim u skladu sa akutelnim trendovima...




Masivni branici sa prorezima koji ga čine 20 mm dužim od standardne verzije modela 500, spojleri, udvojen završetak izduvnog sistema, točkovi od 17 cola i široke gume, pa i sama kombinacija boja i šara, nesumnjivo upućuju na to da je reč o automobilu koji je povezan sa sportom. Još kada čovek uhvati podeblji upravljač presvučen kožom, pa oseti istim materijalom obloženu ručicu menjača i umereno tvrdo sedište sa izraženim bočnim osloncima, pa vidi pokazivač pristiska u turbini uz instrumente ispred sebe i aluminijumske nožne komande, a pored svega toga, voli automobilski sport, onda zna da je na pravom mestu.

Štepovi od crvenog konca i crna koža, odlično se slažu sa dvobojnim enterijerom
Ipak, i u shvatanju Abartha, ponešto se promenilo. Vozila koja danas prave više su prilagođena redovnom saobraćaju nego li trkačkim stazama, a ono što pružaju, predstavlja interesantnu kombinaciju sporta i komfora, spartanskog i luksuznog.

Lepota greha
Četvorocilindarski motor, sa četiri ventila po cilindru, iz 1.368 ccm radne zapremine, uz pomoć turbo punjača, dostiže 135 KS, pri 5.500 obrtaja u minuti. To je dovoljno da 500 Abarth "stotku" dohvati za 7,9 sekundi, što je sasvim dinamično, zar ne? Maksimalni obrtni moment od 206 Nm postiže u modu "Sport", i to pri 3.000 o/min...

Upravo je mod "Sport" ona prava, magična reč, kojom se jedan relativno miran FIAT 500 transformiše u “malog đavola”. On postaje pravi, goropadni i prgavi, punokrvni Abarth. Motor počinje da reži, turbina zviždi, a gume škripe. Ipak, automobil u krivinama ostaje dugo prilično neutralan i upravljiv, odnosno, u dobrom kontaktu sa podlogom. Tek kada vozač istinski pretera, ovaj “Fića” počinje sa podupravljanjem, sa kojim se, istina, nije problem izboriti.

motor,
performanse,
vozne karakteristike,
izgled
cena,
petostepeni menjač,
servo-asistencija

TTC (Torque Transfer Control) sistem omogućava da se snaga optimalno prenosi na točkove, ali i da Abarth u krivinama ostane miran i poslušan
Tome je, svakako, zalužan nešto tvrđi trim oslanjanja, koji može biti vraćen na "prihvatljivo" korišćenjem moda "Normal", kao i pneumatici Pirelli P Zero Nero 205/40 R17... Ali, kome treba "Normal", kada postoji i režim rada "nenormal", odnosno, program "Sport". Ovo je, ipak, sportski automobil koji vozača prosto navodi da u svaku narednu krivinu uđe sve brže i brže, kao i da koči što kasnije, jer odlične kočnice to dopuštaju. Sa njim je "greh" (onaj saobraćajni) realnost!

Manje elektronike, molim
Jedino na šta ne mogu da se naviknem jeste servo-upravljač! Bez obzira na izbor režima "Normal" ili "Sport", asistencija je za moj ukus prevelika. Naprosto mi nedostaje više povratnih informacija sa puta. Znam da je to učinjeno "za dobro vozača", ali bi proizvođači nekada mogli da malo manje čine u tom pravcu, te da ne guraju elektroniku u toj meri u prvi plan. Uostalom, kod ovog 500 Abarth je i komanda gasa drive-by-wire, odnosno, ne postoji neka mehanička veza, već se sve odvija putem "potenciometra"...

Još samo da u automobile počnu da instaliraju nepouzdane operativne sisteme kao što su u personalnim računarima, pa će situacija postati besmislena, tipa: "Zaglupio mi se Abarth jer nisam uradio update softwarea... Nemam plug-in za novi mod... Treba da instaliram bolji program za rad brisača... Zakucao mi se menjač zbog pada napona..."

Motor od 1,4 litra uz pomoć turbo punjača ostvaruje 135 KS, što je dovoljno da 500 Abarth "stotku" dohvati za 7,9 s

Abarth 500 1.4 T-Jet 16V
Motor
Tip/broj cilindara benzinski, redni/4
Radna zapremina ccm 1368
Broj ventila/tip ubrizgavanja 16/multipoint
maks. snaga kW/KS/o/min 135/99/5500
obrtni moment Nm/o/min 206/3000
Karoserija
tip/broj sedišta/vrata hečbek/5/3
D x Š x V mm 3657x1627x1488
međuosovinski razmak mm 2300
masa vozila/nosivost kg 1110/315
zapremina prtljažnika l 185/610
Ogibljenje
napred McPherson, spiralne opruge, amortizeri, popr. stabilizator
pozadi torziona osovina, spiralne opruge, amortizeri
Kočnice
napred/pozadi samovent. diskovi/diskovi
Pneumatici
dimenzije 195/45 R16
Prenos snage
pogon na prednje točkove
tip menjača/stepeni prenosa manuelni/5
Performanse
ubrzanje 0-100 km/h, s 7,9
maksimalna brzina km/h 205
prosečna potrošnja l/100 km 6,5
emisija CO2 g/km 155
Cena (u EU) € od 18.500

Već znam kuda to sve vodi! Umrežiće nam vozila u sistem koji će nadzirati policija, pa će vas rođeni automobil "cinkariti" kada prekoračite brzinu ili napravite sličan "greh". Od toga je samo gora situacija u kojoj bi brzina kretanja vozila u pojednim zonama bila elektronski ograničena i nadzirana od strane nekog centralnog računara! Hm, možda sam previše paranoičan... Ili pak nisam, to ćemo tek videti?! No, nije FIAT jedini koji gura elektroniku, već to rade i ostali, pa se zato vratimo Abarthu...

Bilo bi dobro...
FIAT 500 Abarth je pravi mali đavo, koji u svom znaku zapravo ima škorpiona. No, nema veze šta je u znaku ili "podznaku"... On vas prosto navodi na greh! Dovoljno je samo da se oglasi i izazovu je teško odoleti. I mada, realno, automobil ima tek 135 KS, u kombinaciji sa masom od 1.185 kg, tj. odnosnom KS/kg od 8,7 zabavan je za vožnju.

Žar za posedovanjem možda može prigušiti cena, koja u Španiji iznosi 20.172 evra ili činjenica da je menjač samo petostepeni manuelni. A dobro bi bilo da je tu i šesti stepen prenosa, koji bi vožnju na auto-putu učinio komfornijom.

Konačno, već sam rekao da su se vremena promenila, pa tako i Abarthova vozila nude solidnu udobnost i na dužim putovanjima.

Režim "Sport" jeste taj gde se jedan, relativno miran FIAT 500, transformiše u "malog đavola" i postaje goropadni i prgavi, punokrvni Abarth

Uz pneumatike Pirelli PZero Nero 205/40 R17, kao i tvrđe trimovano oslanjanje, te precizniji upravljač, vozač lako stiče samopouzdanje
Dakle, ne tražim veći prtljažnik, ni pristupačniju zadnju klupu sa više prostora, niti više pregrada za odlaganje sitnica, a istini za volju, kasetu ispred suvozača i nema, već samo apelujem da se motor malo rastereti! Pre svega, broja obrtaja, a time će se ujedno rasteretiti i novčanik njegovog vlasnika, jer FIAT 500 u ovoj verziji voli da na “pumpi” popije i prosečno nešto više od 12,5 litara na 100 kilometara, ako je vozač bio “grešan”...

Zaključak
Nakon višedenevne vožnje, shvatio sam da sam previše grešan čovek, tačnije vozač. Sa mukom sam se obuzdavao da Abartha vozim mirno i pristojno. Mada, čini mi se da se i situacija u Španiji malo promenila. I njima se dogodilo nešto "strašno", verovatno u vidu primene nekog novog, strožijeg, ZOBS-a, jer je većina učesnika u saobraćaju delovala prilično "pitomo". Ni nalik onim, nekada, temperamentnim vozačima, koji se bore za poziciju do poslednjeg metra! Ne, nisu to oni ili je neko iz njih isterao đavola...

A taj đavo kao je ušao u mene, ubodom škorpiona... I šta ja sad tu mogu, osim da se okanem Abartha! Barem za neko vreme, do naredne prilike...

Izvor: Vrele Gume
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top