Fejsbuk svađa završila krvavo

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Incidenti u realnosti zbog besnih poruka na mreži


Fejsbuk svađa završila krvavo





Ekipa “Blica” | 11. 02. 2011. - 00:02h | Foto: M.Šurjanac

Mladen B. i Dejan S. prepirali su se nekoliko dana preko Fejsbuka, a onda je njihova svađa dobila epilog. Mladen B. je metalnim bokserom u glavu udario vršnjaka Dejana S. juče oko 12 sati ispred Trgovačke škole u Hilandarskoj ulici u Beogradu. Društvena mreža Fejsbuk sve češće se u Srbiji koristi kao mesto gde se ugovaraju tuče, ali i otmice ili neka druga kriminalna dela.
115754_1601--hilandarska-foto-m-surjanac_f.jpg

Dvojica dečaka potukla se ispred beogradske Trgovačke škole

Policija je brzo stigla na mesto događaja i privela Mladena B, a povređeni je kolima Hitne pomoći prevezen u Urgentni centar. Tuči je prethodila višednevna prepirka preko Fejsbuka, a razlog svađe bila je devojka. Putem interneta razmenili su niz uvredljivih reči, a onda su se obračunali ispred škole. U jednom trenutku Mladen B. je izvadio bokser iz džepa i svom snagom zamahnuo ka Dejanu, povredivši mu levo oko. Prisutni su odmah obavestili policiju, a ubrzo se pojavilo i obezbeđenje škole, koje se sve vreme nalazilo u zgradi i nisu ni znali za dramu koja se dešavala napolju.

- Nažalost, internet je postao mesto druženja mladih i zamenio je sedenje ispred zgrade, okupljanja u školskim dvorištima, kao što je nekad bilo. Samim tim, u tom virtuelnom svetu tinejdžeri ispituju sve granice, izazivaju, provociraju, svađaju se i izgovaraju niz reči koje uživo nikad ne bi rekli jedno drugom. To je zato što su oni na taj način skriveni iza monitora i tastature, mogu da kažu šta god požele i tog trenutka nema posledica, nemaju osobu sa druge strane sa osećanjima, reakcijama. Najčešće na internetu oni preuzimaju uloge drugih, ponašaju se suprotno od onoga u stvarnosti i zbog toga se dešavaju ovakvi incidenti - objašnjava Nataša Stojanović, pedagog u Gimnaziji “Sveti Sava”.

Krajem maja i sredinom juna prošle godine desila su se dva teška zločina koja su svoj početak imala na Fejsbuku. Prvo su četvorica otmičara kidnapovala osamnaestogodišnjeg Miloša Jakovljevića u Novom Beogradu i to nakon što ga je devojka jednog od kidnapera namamila preko Fejsbuka. Ona je preko lažnog profila, predstavljajući se kao “Lepa Sandra”, stupila u kontakt sa otetim osamnaestogodišnjakom. Posle nekoliko razmenjenih poruka, predložila mu je da se upoznaju, a viđenje je zatim dogovoreno kod Fontane u Novom Beogradu. Tada su na scenu stupila trojica otmičara, koji su mladića strpali u automobil i odvezli u Sremske Karlovce gde su ga zatvorili u podrum jedne napuštene kuće dubok 150 metara. Mladić je tu držan sedam dana, a za to vreme su ga čuvala dvojica otmičara. Treći je zajedno sa devojkom koja je bila mamac pozivali njegove roditelje i tražili otkup od 150.000 evra. Brzom intervencijom policije otmičari su uhapšeni. Kako je istraga pokazala, otetog Jakovljevića su “tipovala” dvojica koja su se sa njim družila. Oni su znali da je njegov otac privatni preduzetnik koji ima solidne prihode.

- U ovakvim slučajevima je najbitnija preventiva, razgovor sa decom i kontrola toga što rade na internetu. Nažalost, ovakvih i sličnih slučaja biće sve više jer se virtuelna komunikacija, pa samim tim i njene zloupotrebe, ne može zaustaviti - dodaje Stojanovićeva.

U avgustu prošle godine B. J. (17) iz Jabuke kod Pančeva ubio je Dejana S. (17) posle bezazlene svađe na Fejsbuku. Zločin se dogodio kada su se dvojica mladića posle prozivki na društvenoj mreži slučajno srela u centru Jabuke i potukla se. B. J. je nasred ulice izvadio nož i izbo vršnjaka u glavu, grudi i stomak. Dejan S. je zbog teških povreda na licu mesta ostao mrtav, dok je B. J. 27. januara ove godine u Višem sudu u Pančevu osuđen na četiri godine zatvora.

Nešto blaži oblik nasilja preko Fejsbuka desio se u Novom Sadu, gde je D. B. (17) iznuđivao novac od svog druga, preteći mu porukama preko Fejsbuka i mobilnog telefona. Pre toga mu je pozajmio novac pod kamatu.
 
Natrag
Top