Externi HDD problem ?

Član
Učlanjen(a)
11.11.2009
Poruka
506
Pozdrav

Imam problem sa prebacivanjem podataka sa kompa na externi hard disk.
Imam slobodno još 80 GB prostora a izbacuje mi poruku da nemam dovoljno prostora na disku.

Dakle sad da budem malo precizniji.Ne mogu prebacivati neke fajlove recimo koji su u komadu 3 ili 4 GB npr.film dok manje fajlove mogu.

Recimo igrica kad je u više rar datoteka ide bez problema ali kad je film u jednom komadu ne mogu.

Nisam formatirao HDD kad sam ga kupio i to mi je jedna velika greška ali ne mogu sad formatirati jer kud bi sa 400 GB podataka.

Postoji li neki Joker za rješenje ovoga problema ili ne ?


Hvala
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
***Externi hard ti je formatiran u FAT32 system i samim tim je ograniceno kopiranje na 4GB.Potrebno je hard konvertovati-"ne formatirati"-u NTFS system,kako bi mogao da kopiras fajl veci od 4GB.
Za tvoju informaciju:neki kucni DVD playeri "ne vide" NTFS system,pa proveri ovo ako materijal sa harda koristis na ovakve uredjaje.

***Prvi nacin je konvertovanje iz CMD-(command prompt)-popularnog: "crnog komandnog prozora"
Otvori-Start-Run-ukucaj: Cmd stisni Enter
u cmd prozoru ukucaj: convert X: /fs:ntfs (X:je slovo externog harda-(stavi slovo koje je kod tebe)
posle toga-Enter
***Drugi nacin je koriscenje programa "Partition wizard" ili neki slican koji isto obavlja konvertovanje iz FAT32 u NTFS system.
Pre a i posle konvertovanja uzmi neki alat pa defragmentuj ceo externi hard.

***Ako sve prodje kako treba,ovakvim postupkom se ne gube podaci sa diska.Kako je sam hard prikljucen na USB,vodi racuna da se u toku procesa komp ne restartuje ili iskljuci.
Naravno,ja sam ti samo dao savete za resenje problema.Imaj na umu da sve radis na sopstvenu odgovornost,pozz
 
Član
Učlanjen(a)
11.11.2009
Poruka
506
Hvala prijatelj.v pokušat ću taj prvi način,samo reci mi mogu li nešto pokvariti tim postupkom ?
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Ako mislis na hardwer,nema tu sta da se "pokvari". Prvi metod FAT32-NTFS konvertovanje preporucuje direktno Microsoft.U drugi postupak ukljucen je program kompanije koja iskljucivo pravi HDD alate, tako da u ovo ne treba sumnjati.
Sto se tice samih podataka sa diska,pored svih preventiva,uvek postoji ono: "ali"...
Odluku o tome da li ces raditi ovo konvertovanje, moras sam da doneses,pozz
 
Član
Učlanjen(a)
11.11.2009
Poruka
506
prijatelj v. ako formatiram eksterni hard disk hoće li doći do automatske zamjene u NTSF format,jer ima namjeru prebaciti sve podatke sa eksternog harda na laptop, formatirati ga pa ponovo vratiti podatke na eksterni.
 
Učlanjen(a)
20.01.2011
Poruka
2.253
Kako ti uopće radi ako ga nisi formirao za prvu upotrebu u NTFS formatu, zavisi koliki ti je Healthy sistem ostavljen na hardu,najbolje ti je prebaciti podatke na hard kod nekog tko ima mjesta na hardu i onda lijepo formirati hard i formatirati drugčije to ne budeš riješio.
 
Član
Učlanjen(a)
11.11.2009
Poruka
506
Nemam pojma kako radi,nisam uopće znao da treba formatirati hard.Radi on i sad bez problema samo je problem u prebacivanju većih datoteka u jednom komadu kako sam naveo.To baš imam namjeru uraditi prebaciti na drugi hard-format i povratak na eksterni hard.
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Pa radi ti u FAT32 system...
Prebaci podatke,desni klik na externi hard-Format...
Po defaultu je-File system-na NTFS,ako nije,u padajuci meni to podesi,kao na slici:

Format%20Harda.jpg


U-Volume label-upisi oznaku-(slovo)-tog harda.Isto tako,po defaultu je cekirano-Quick format.Moja preporuka je da ovo odcekiras-(da ne ide brzi format).Nije lose da na kompu ne radis nista dok se formatiranje ne zavrsi.Sve ovo se moze uraditi iz Control panel-Disk Management,ili nekim programom za formatiranje.Ovo je najjednostavnija varijanta,a sam kvalitet je potpuno isti.

Otvori posle Disk Management i proveri da li je format uradjen kako si podesio.Kada ponovo prebacis podatke,obavezno defragmentuj externi hard,pozz
 
Natrag
Top