Excel problem-redni brojevi

Član
Učlanjen(a)
06.01.2012
Poruka
122
Poznato mi je kako napisati formulu za automatski ispis rednih brojeva u kolonu A kada nešto upisem u kolonu B,
ali neznam kako rijesiti problem kada neki OPIS u koloni B izbrisem da mi opet u koloni A redne brojeve poreda po redu (jedan do drugog). Npr. U koloni B sam ispisao OPISE od B1 do B10, a u koloni A mi je ispisalo redne brojeve 1,2,.....10.
Sada kada npr. obrisem OPIS u B5, kako da mi u koloni A opet ispise (redom) brojeve od 1 do 9? Moze li se to rijesiti formulom ili treba preko VBA? Valjda sam bio jasan.

Hvala na odgovorima.
 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2012
Poruka
122
Prije svega hvala oboma.

Evo pokusat cu ponovo:
1. U A1 upisem formulu =IF(B1="";"";ROW())
2. Formulu iz A1 kopiram do A10
3. Kada u B1 upisem SIMO, tada će u A1 automatski upisati broj 1
4. Kada u B2 upisem MARKO u A2 ce upisati br. 2 i td (upisujem do B10, a u koloni A će biti upisani brojevi od 1 do 10)


E sada kada izbrišem tekst iz npr celije B5, celija A5 ce ostati prazna,
a ja hocu da mi automatski izbriše red 5 i da mi brojevi u celijama A1 do A9
budu ispisani po redu (bez praznih redova).

Zaista objasnjenje ne moze biti jednostavnije.

Lijep pozdrav i hvala.

p.s: moze ono preko selektovanja kolone A i alatke SORT..., ali trazim automatiku.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
simo, nije mi jasno zašto si toliko zapeo za excel, a vidim da želiš raditi sa podacima dinamične prirode.
za to bi ti po mom mišljenju bilo bolje kreirati bazu podataka i aplikaciju koja bi se oslanjala na tu bazu i onda briši, dodaji, menjaj podatke kako god hoćeš bez razmišljanja da će ti ostati neka čelija prazna, broj preskočen itd.

pozdrav!
 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2012
Poruka
122
Zaista se zahvaljujem na ovim vasim misljenjima, ali od excela mi nista više ne treba, čak mi ni excel u mome zanimanju ne treba, ali excel jednostavno volim i njegovu moć otkrivam i učim na raznim forumima, a ono sto naučim poklanjam onima kojima je to potrebno.
Jednostavno kada me neko pita za rješenje, ako znam ja mu kazem, a ako neznam, pitam druge pa mu opet kazem. Volim Excel i Word i volim da pomazem.
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
simo, ni na kraj pameti mi nije bilo da te odgovaram od excel-a, ako ti je toliko prirastao srcu samo napred!
pokušao sam ti samo sugerirati da je dinamičke podatke elegantnije i jednostavnije obrađivati preko baze podataka, no ako voliš excel nemam ništa protiv, može i on dobro odraditi posao!

pozdrav!
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
malo sam se zabavio i evo ti kod makroa koji bi trebao obaviti on što si hteo

- u A stupcu su redni brojevi, u B stupcu npr. imena, ako obrišeš neko ime i pokreneš makro, sva imena ispod obrisanog će se "podići" za jedno mesto na gore i bit će izbrisan zadnji redni broj!

nadam se da je to to!

evo kod:

Sub red_br()

Range("B1").Select

Do While ActiveCell.Offset(0, 0).Value <> "" Or ActiveCell.Offset(1, 0).Value <> ""
If ActiveCell.Offset(0, 0).Value = "" Then
ActiveCell.Offset(0, 0).Value = ActiveCell.Offset(1, 0).Value
ActiveCell.Offset(1, 0).Delete
End If
ActiveCell.Offset(1, 0).Select
Loop

ActiveCell.Offset(0, -1).Delete

End Sub

pozdrav!
 
Natrag
Top