Evropsko znanje kao domaće

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
ODBOR ZA PROSVJETU RAZMATRA PREDLOG ZAKONA O PRIZNAVANjU INOSTRANIH KVALIFIKACIJA

Evropsko znanje kao domaće




Izvor: Dan 14-02-2011

~Automatsko priznavanje regulisanih profesija predviđa da se dokaz o formalnom obrazovanju državljana država članica Evropske unije priznaje kao da je stečen u Crnoj Gori.


Skupštinski Odbor za prosvjetu, nauku i kulturu danas će razmatrati Predlog zakona o priznavanju inostranih kvalifikacija za obavljanje regulisane profesije. U obrazloženju predloga, koji je Vlada Skupštini dostavila, ističe se da je propis sačinjen zbog toga što su "rješenja sadržanih u zakonima o priznavanju i vrednovanju obrazovnih isprava i nacionalnim stručnim kvalifikacijama bila nepotpuna". Kako je saopšteno iz Ministarstva prosvjete i sporta, Predlog zakona uređuje i automatsko priznavanje regulisanih profesija, što znači da se dokaz o formalnom obrazovanju državljana država članica Evropske unije priznaje se kao da je stečen u Crnoj Gori.
- Sistem priznavanja inostranih obrazovnih isprava u Crnoj Gori nije bio zaokružen. Takođe, nije bila obezbijeđna ni kontrola kvaliteta stečenih inostranih isprava. Donošenjem ovog zakona će se urediti priznavanje inostranih kvalifikacija za obavljanje regulisanih profesija u Crnoj Gori i na taj način biće omogućeno da se lica koja su svoje obrazovanje stekla u inostranstvu zaposle u Crnoj Gori pod istim uslovima kao i crnogorski državljani. Time će doći do podsticanja zapošljavanja, povećanja mobilnosti na tržištu rada i razvoja tr*žišta rada - navodi se u obrazloženju Vlade.
Predlog zakona je, kako tvrde, u potpunosti "usaglašen sa evropskim smjernicama".

- Prema Zakonu o priznavanju inostranih obrazovnih isprava ono se dosad odnosilo isključivo na dokaze o završetku formalnog obrazovanja. Tako se u ovom postupku ne vrši priznavanje profesionalne osposobljenosti nakon završenog formalnog obrazovanja, kao ni moguće stručno, odnosno radno iskustvo. U postupku priznavanja inostranih isprava više se ne vrši "nostrifikacijaĆ, nego se formalno potvrđuje vrijednost, odnosno nivo stečenog obrazovanja. Dakle, priznaje se određeni nivo obrazovanja, bez detaljnog upoređivanja obrazovnih programa i mogućnosti određivanja obaveze polaganja dopunskih ispita. Tako, rješenje o formalnom priznavanju inostrane obrazovne isprave koja dokazuje da je lice steklo određeni nivo obrazovanja, ne daje pravo i na zapošljavanje u regulisanoj profesiji u Crnoj Gori, već to zavisi od dodatnih uslova utvrđenih posebnim propisima koji regulišu tu oblast - navodi se u obrazloženju.

Iz Ministarstva prosvjete, koje je izredilo predlog, napominju da u cilju osiguranja kvaliteta u obavljanju određenih profesija, zakonski se regulišu procedure za priznavanje inostranih kvalifikacija za obavljanje regulisane profesije u Crnoj Gori.

- U okviru predloženih odredbi zakona, akcenat se stavlja posebno na potrebu davanja informacija i saradnju u postupku priznavanja inostranih kvalifikacija za obavljanje regulisane profesije, vođenje propisanih evidencija, bazu podataka, kao i nadzor nad zakonitošću rada sprovodilaca postupka - dodaje se u obrazloženju.

T. R.


Vlada utvrđuje listu profesija


U obrazloženju se navodi da je Ministarstvo nadležno za postupak priznavanja inostranih kvalifikacija, u skladu sa listom regulisanih profesija koju će utvrditi Vlada.
- Nadležno Vladino tijelo utvrđuje listu na predlog organa državne uprave nadležnog za oblast u kojoj se stiče - stoji u obrazloženju.
Ministarstvo donosi rješenje o priznavanju i kada kandidat dostavi dokaz o uspješno obavljenom periodu prilagođavanja ili provjeri osposobljenosti u profesiji.
 
Natrag
Top