Evropski komesar za zabranu upotrebe plastičnih kesa u EU
Beta | 08. 04. 2011. - 23:08h | Foto: AFP
ATINA - Evropski komesar za životnu sredinu Janez Potočnik objavio je rat plastičnom otpadu koji, kako smatra, guši Mediteran i pozvao na mobilizaciju u Evropi protiv takvog zagađenja mora.
"Otpad u moru predstavlja ogroman problem i rešen sam da se tome suprotstavim. Treba da kažemo ne plastičnom čudovištu", rekao je danas Potočnik na zajedničkoj konferenciji za štampu u Atini sa predstavinicima ekologa i proizvođača plastike.
Potočnik je bio zajedno sa evropskom komesarkom za ribolov Grkinjom Marijom Damanaki sa kojom je rekao da će sarađivati na tom pitanju.
Potočnik je rekao da proizvodi od plastike predstavljaju 83 odsto ukupnog otpada. On je naglasio da prema procenama "oko 500 tona plastike i 250 milijardi plastičnih mikro čestica plivaju po površini Mediterana".
Otpad na moru utiče na "biodiverzitet, na ljudsko zdravlje i ekosisteme i na turizam, pomorstvo i ribolov", podvukao je Potočnik.
Oko 80 odsto otpada dolazi sa kopna, a ostatak je otpad koji potiče sa trgovačkih ili ribarskih brodova, dodao je on i naglasio da je dobro upravljanje otpadom imperativ da bi se zaštitilo more.
"Želimo da razvijemo efikasne odgovore.. treba da razmotrimo sve opcije, uključujući i evropsku zabranu plastičnih kesa", rekao je Potočnik.
Evropska komesarka za ribolov Damanaki je ocenila velikom "nesrećom" to što u Grčkoj nema ograničenja za upotreba plastičnih kesa.
Predstavnik grčke i evropske Federacije plastične industrije Jonis Kaselinis se usprotivio mogućnosti zabrane upotrebe plastičnih kesa i itakao da one manje utiču na proizvodnju gasova sa efektom staklene bašte nego kese od papira ili platna.