Evanđelja uprisutnjuju Isusa - postavimo mu i mi pitanje

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Evanđelja dva tisućljeća kasnije

Danas je, prema Katoličkom liturgijskom kalendaru, Petnaesta nedjelja kroz godinu, i u svim katoličkim crkvama u čitavom svijetu, Božja riječ se naviješta i razmatra s tri ista biblijska teksta. Prvo čitanje je iz Staog zavjeta, drugo je iz Djela apostolskih ili poslanica ili iz Otkrivenja, i na kraju je naviještanje iz jednog od četiri Evanđelja. Danas (10.7.2022.), petnaeste crkvene nedjelje kroz godinu, slušamo ovo:

1.
ČITANJE Pnz 30, 10-14

2. ČITANJE Kol 1, 15-20

EVANĐELJE Lk 10, 25-37

U ono vrijeme: Neki zakonoznanac usta i, da Isusa iskuša, upita: »Učitelju, što mi je činiti da život vječni baštinim?« A on mu reče: »U Zakonu što piše? Kako čitaš?« Odgovori mu onaj: Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svoga, i svom dušom svojom, i svom snagom svojom, i svim umom svojim; i svoga bližnjega kao sebe samoga!« Reče mu na to Isus: »Pravo si odgovorio. To čini i živjet ćeš

Ali hoteći se opravdati, reče on Isusu: »A tko je moj bližnji?« Isus prihvati i reče:

»Čovjek neki silazio iz Jeruzalema u Jerihon. Upao među razbojnike koji ga svukoše i izraniše pa odoše ostavivši ga polumrtva. Slučajno je onim putem silazio neki svećenik, vidje ga i zaobiđe. A tako i levit: prolazeći onuda, vidje ga i zaobiđe. Neki Samarijanac putujući dođe do njega, vidje ga, sažali se pa mu pristupi i povije rane zalivši ih uljem i vinom. Zatim ga posadi na svoje živinče, odvede ga u gostinjac i pobrinu se za nj. Sutradan izvadi dva denara, dade ih gostioničaru i reče: ’Pobrini se za njega. Ako što više potrošiš, isplatit ću ti kad se budem vraćao.’«

»Što ti se čini, koji je od ove trojice bio bližnji onomu koji je upao među razbojnike?« On odgovori: »Onaj koji mu iskaza milosrđe.« Nato mu reče Isus: »Idi pa i ti čini tako

------------------------

Pitanje svih pitanja, za nas koji se priznajemo vjernicima, mora biti baš ovo pitanje koje je "neki zakonoznanac" prije dvije tisuće godina postavio Isusu - "Učitelju, što mi je činiti da život vječni baštinim?" Na kraju gornjeg evanđeoskog teksta od Isusa točno saznajemo što nam je činiti da baštinimo život vječni, a to je - budi drugome bližnji i čini mu milosrđe, točno onako kako je Samarijanac učinio kad je naišao na čovjeka koji bi bez nekog bližnjeg vjerojatno i umro.

Dvije tisuće godina kasnije, od gore Isusu postavljenog pitanja, postavimo i mi danas pitanje Isusu: Isuse, jesam li bližnji, i činim li milosrđe trudnoj ženi ako se borim za njezino 'pravo' da ubije svoje dijete, ili joj činim milosrđe ako joj kažem - to u tebi je Bog stvorio na svoju sliku, ne ubijaj ljudsko biće, ne budi Kristoubojica.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top