Eutanazija!!!

Dozvoliti eutanaziju?

  • Da

    Votes: 5 62,5%
  • Ne

    Votes: 2 25,0%
  • Nisam siguran/na

    Votes: 1 12,5%

  • Total voters
    8
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Eutanazija je ubistvo iz samislosti, bila ona pasivna kao propustanje neke radnje ili aktivna kao cinjenje, uvek se sastoji u ispunjenju
poslednje zelje osobe koja je na teskim mukama. U mnogim zemljama je ovo delo inkriminisano ali u vecini je u obliku privilegovanog dela.

Naravno eutanaziju mozemo posmatrati iz vise uglova medicinskog, etickog,krivicno-pravnog, religijskog i mnogih drugih. Ja bih se ovde zadrzala samo na delu medicine, etike i krivicno pravnom. Medicina-veliki broj lekara smatra da je izvrsenje eutanazije humani postupak kojim bi se skratile bespotrebne muke oboleleog kako bi mu se skratila agonija... Etika-razlicitost shvatanja, moralna obaveza, sama eticka opredeljenja, ocuvanje ljudskog zivota... Pravo koje u ovakvom slucaju ima najtezi zadatak da objedini sva razmatranja ostalih nauka,pokusavajuci da donese najbolju odluku koja ce odrzati pravni poredak sigurnim i uspeti da spreci zloupotrebu eutanazije ili zabraniti sam akt slobodne volje koji bi u nekim slucajevima bio opravdan...

Jako je diskutabilno da li treba dozvoliti li ne eutanaziju, ona opet predstavlja ubistvo uz dozvolu,ali sa druge strane vraca pravo na razmatranje eticke strane... Sud u zemljama gde je zabranjena skoro uvek donosi neke silmbolicne kazne,skracujuci ih putem olaksavajucih okolnosti, i najverovatnije eutanzija nastavlja da egzistira kao inkrinisano delo samo zato sto se plase da bi moglo doci do njene zloupotrebe...

Dozvoliti eutanaziju ili ne?
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Ne mislim da je tesko pitanje. Ja sam ZA. Naravno, trebalo bi odrediti pravila ko i kako moze da zahteva i sprovodi neciju eutanaziju.
A mislim da je prvo i osnovno, da oako neko kaze "ne spasavajte me", to tako i bude. Nisam za to da se nekome po svaku cenu "produzava zivot", pa cak i ako umire u najuzasnijim mukama. Mislim da u takvim slucajevima, eutanazija moza biti humana. Kao sto se cini kad su zivotinje u pitanju.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Po mom mišljenju dozvolila bih eutanaziju iz razloga,evo da se sama postavim na mesto bolesnika koji zna da će umreti samo je pitanje dana,a raspadam se od bolova,kako je teško meni tako i mojim bližnjima.....ja bih lično sama zatražila inekciju da se više ne patim ako mi već pomoći nema.
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
1. Osećaj bola je vrlo subjektivan i ne može se odrediti po nekoj skali. U Britaniji je jedan lik tražio eutanaziju zbog emocionog bola - njegovi argumenti: usamljenost, siromaštvo, besperspektivnost itd.

2. Ukoliko bi se uvelo u bolnice dozvola da se vrši eutanazija, ko bi na sebe preuzeo odgovornost da ubije nekoga?

3. U kapitalizmu se sve gleda kroz brojke i novac, preskupo je držati nekoga na aparatima - isključimo ih i uštedimo.

4. Uvek postoji šansa za oporavak, bar teoretska.

5.Hitler je u 2. sv. ratu (po njegovim rečima) samo pomagao jevrejima da se reše života - vlastitog.

6. Lekari su sproveli jedan test pre nekoliko godina, svakom teškom pacijentu su dali jednu bočicu leka za koji su rekli da je smrtonosan. Pacijenti su sami mogli odlučiti hoće li ga popiti i umreti, niko nije uzeo lek na kraju, iako su svi pre testa bili za eutanaziju. Oni ne žele smrt već prestanak bola.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top