Era večnih dečaka

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
MUŠKARAC – “UMANJENO” IZDANJE

Era večnih dečaka


stil01.jpg


Danas je više nego očigledno da čak i najobičniji muškarci prate trendove, što pokazuju i sve prisutniji poremećaji u ishrani. Tokom 90-ih godina prošlog veka od ukupnog broja osoba koje su patile od anoreksije ili bulimije svega 10% su činili muškarci, a danas je taj broj porastao na 25%

U moru trendova koje nam nemilosrdno nameću, fokusirali smo jedan koji je u izvesnoj meri zabrinjavajući, naročito kada je reč o pravim, velikim muškarcima. Muškarci, koji su takođe prinuđeni da prate trendove, našli su se pred teškim zahtevima mode – moraju da se svedu na znatno skromnije proporcije. Čini se da je danas, pod pritiskom modne industrije, poželjan muškarac – umanjen muškarac. Svetlo reflektora sada je upereneno na skoro neprijatno mršave muškarce poput Adrijana Brodija, Rasela Brenda, Roberta Patinsona, Pita Doertija, Aleksa Tarnera...

MUŠKA ANOREKSIJA


stil02.jpg


Mislite li da se naši „obični” muškarci nisu upecali? Naravno da jesu. Danas je više nego očigledno da čak i najobičniji muškarci prate trendove, što pokazuju i sve prisutniji poremećaji u ishrani. Tokom 90-ih godina prošlog veka od ukupnog broja osoba koje su patile od anoreksije ili bulimije svega 10% su činili muškarci, a danas je taj broj porastao na 25%, dok su cifre vezane za žensku populaciju nepromenjene. Sve više mladića je nezadovoljno izgledom svog tela. Takođe je primetan porast muškaraca koji se odlučuju na estetsku hirurgiju. Jedan svež podatak kaže da je prošle godine broj operacija smanjivanja muških grudi povećan za 40%.

Najbolji savet muškarcima jeste da rade na sebi, ali tako da njihova spoljašnjost ne bude odlučujući faktor prilikom odabira posla ili ulaska u vezu, već samo deo celine koja ostavlja jak utisak

OD ATLETE DO MRŠAVKA


Da, muškarci definitivno žele da budu mršaviji. Zapravo, oni danas žele da budu vrlo tanki. Ipak, istorija potvrđuje da to nije uvek bio ideal muške lepote. Idealan muškarac nekad je bio atletski građen, širokih ramena i izraženih mišića. Posedovao je bicepse, tricepse i trbušnjake koji samo što ne pocepaju majicu. Donedavno su mršave osobe bile te koje su se u društvu osećale neprijatno ili se barem pretpostavljalo da svaki muškarac tanušne građe treba da se stidi. Danas je naprosto trendi biti tanak. Mršavo je poželjno – a i sami muškarci to žele. Idu na dijete ne bi li smanjili svoje dimenzije, ili pod nož ne bi li dostigli novi ideal lepote.

DIOR KRIV ZA SVE


stil04.jpg


Revolucija mršavih muškaraca započela je pre 10 godina idealom koji je stvorio modni dizajner Edi Slimejn (Hedi Slimane) za mušku liniju „Diora“. Na njegovim revijama prvi put smo mogli videti manekene bez mišića, obrise i siluete koji su donekle nagoveštavali da se radi o muškarcima. Slimejnova estetika, oslonjena na hirurški precizan i tesan kroj farmerki, u prvi plan izbacila je neprirodno mršave dečake koji su bili slika i prilika njegovog uzora – muzičara Pita Doertija. Ovaj trend uzleteo je neverovatnom brzinom da je čak i Karl Lagerfeld bio toliko impresioniran te je odlučio da se i sam pridruži novom pokretu i znatno smrša. „Jednog jutra sam shvatio da nisam zadovoljan svojim izgledom, iznenada sam poželeo da se oblačim drugačije, želeo sam odeću koju je dizajnirao Slimejn“, izjavio je tim povodom veliki kreator.

Slimejnov uticaj vrlo brzo se proširio izvan sveta visoke mode i okupirao je ulice skoro svih svetskih prestonica. Njih su preplavili tinejdžeri u uskim farmericama i belim majicama, ispod kojih su se nazirale njihove krhke grudi. Slimejn je napustio „Dior“ 2007. godine, ali uticaj koji je ostavio ma modnu marku i danas opstaje. Biti mršav je jednostavno „in“. Mnoge će obradovati i činjenica, ma koliko to možda paradoksalno zvučalo, da kulturni imperativ za ultimativno mršavim telom nije zamenio ideal klasične lepote. Oni postoje uporedo, kao „paralelni svetovi”.

SNAŽAN MUŠKARAC – UPORIŠTE I SIGURNOST


stil05.jpg


Neki modni kreatori i dalje su opčinjeni i inspirisani mišićavim muškim telima. Brendovi kao što su Versace, Cavalli, Dolce & Gabbana, ali i veliki deo domaće muške populacije, preferiraju mišiće. Možda najbolji primer za ovu tvrdnju predstavlja časopis „Men’s Health“ koji održava impresivan tiraž i kada svi ostali posrću. Mnogi misle da je ključ uspeha u savršeno toniranim muškim telima koja krase njegove naslovne strane.

Najuspešniji muški model na svetu trenutno je Dejvid Gandi, „zastrašujuće“ mišićav momak iz Eseksa koji je pažnju na sebe skrenuo pojavljivanjem u reklami za parfem „Light Blue“ kuće Dolce & Gabbana 2007. Definitivno se nije nadao tolikom uspehu. „Niko nije hteo da me angažuje. Ni moja mama nije razumela kako jedan tako zgodan momak ne može da nađe posao. Stvar je bila u tome da niko nije želeo ’velike’ muškarce, sve je bilo podređeno mršavom, skoro bolesnom izgledu. Ljudi su me dosta čudno gledali kada sam se pojavljivao na kastinzima“, izjavio je Gandi jednom prilikom. Međutim, činilo se da ipak postoje ljudi koji su mogli da objasne ovaj fenomen. Modni skauti, marketing stručnjaci i modni urednici složili su se da su krupne muške figure ideal kojem mnogi streme u vreme recesije i političke nestabilnosti. To su vremena kada instinktivno više pažnje poklanjamo muškarcima koji izgledaju kao da su sposobni da se brinu sami o sebi. U poslednje vreme sve veći broj ljudi rešio je da posluje sigurno, bez rizika. Svi su se vratili osnovnim vrednostima, tako da je na red ponovo došao i osnovni ideal lepote – snažno muško telo koje u nesigurnim vremenima može da pruži uporište i sigurnost.
Trend „tvigi” muškarca uzleteo je neverovatnom brzinom da je čak i Karl Lagerfeld bio toliko impresioniran te je odlučio da se i sam pridruži novom pokretu i znatno smrša. „Jednog jutra sam shvatio da nisam zadovoljan svojim izgledom, iznenada sam poželeo da se oblačim drugačije, želeo sam odeću koju je dizajnirao Slimejn“, izjavio je tim povodom veliki kreator

ŠTA KAŽU ŽENE?


stil03.jpg


Žene su vekovima na udaru pritiska pod čijim uticajem su spremne da menjaju svoju spoljašnjost, da se goje i mršave ne bi li se prilagodile modnim diktatima i onome šta je trenutno poželjno u očima muškaraca. Emancipacija je uzela maha, ali sada ona muška. Čini se da se stvari izjednačavaju. Oba pola sada su pod velikim uticajem medija i mišljenja većine. Dok šetaju ulicom i sede u kafićima, muškarci su jednako „plen” društva koje ih odmerava, procenjuje svaki detalj na njima. „Jači” pol sada je u prilici da otkrije kako izgleda biti preterano svestan sebe, svojih mana i nedostataka.

Žene vole lepa muška tela, ali uvek postoji neko „ali”. Uslov je da je to lepo telo deo veće celine koja ih u potpunosti zadovoljava. Ono što je još važnije, lepo telo nikad neće prevagnuti nad lepim licem, smislom za humor ili pažnjom. Zašto onda muškarci toliko pažnje posvećuju svom fizičkom izgledu? Zašto ga konstantno oblikuju, zašto drže dijete, ako ne postoji presija od strane žena? Odgovor je delimično u opštoj društvenoj opsednutosti mladošću. Treba što duže ostati mladolik, bio muško ili žensko. Izrazito mršava tela delom predstavljaju taj dečački ideal i prototip mladosti.
Danas su muška tela sve više komercijalizovana. Reklame danas koriste muška tela na isti način na koji su to radile sa ženskim. Svuda se mogu videti bilbordi sa obnaženim sportistima. Njihova tela kao da koketiraju sa javnošću, potpuno menjajući način na koji doživljavamo muško telo. Iako će danas muškarci možda lakše moći da razumeju žene i probleme sa kojima se one svakog dana susreću, i oni mogu upasti u fazu preziranja sopstvene ličnosti zbog nemogućnosti da se prilagode novim trendovima. Najbolji savet muškarcima jeste da rade na sebi, ali tako da njihova spoljašnjost ne bude odlučujući faktor prilikom odabira posla ili ulaska u vezu, već samo deo celine koja ostavlja jak utisak.

Izvor: AKTER



 
Natrag
Top