Emocionalno prejedanje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Emocionalno prejedanje
Emocionalno prejedanje je pojava da se emocije kompenzuju hranom ili nekom specifičnom namirnicom.

emocionalno.jpg


Kada osoba jede izvan obroka, ne zato što je stvarno gladna, nego da pokrije frustracije kao što su strah, zebnja, briga, stres, ljubomora, kada ustaje noću i jede - pretvara se u zavisnika od hrane.
Jedna je od podvarijanti emocionalnog prejedanja je preterana ljubav prema odredjenim namirnicama, npr. čokoladi, sladoledu, hlebu kikirikiju....

Uzroci emocionalnog prejedanja

1. Strah - nesigurnost, strah od ljudi, strah od seksa, strah od trudnoće, strah od ispita, briga, anksioznost, strah od braka itd. (Zašto se jede u avionu - zbog jakog straha od leta!)
2. Ljutnja - na bračnog partnera, ljutnja zbog nepravde, ljutnja zbog prevare na poslu... Kad god ste ljuti na sebe ili nekog drugog ili na neku situaciju, prihvati ćete radije hranu nego suočavanje sa izvorom ljutnje koju treba riešiti.
3. Napetost - stres zbog nagle promene, frustracija zbog neispunjenih obveza, razočaranje u poslovnog partnera, ljubomora na bračnog partnera, gubitak posla, beznadje, bezizlaznost situacije zbog uvjerenja da se ništa ne može promeniti.
4. Stid- samooptuživanje zbog fizičkog izgleda, zbog pogrešaka na poslu, zbog nedoličnog ponašanja, zbog ljubomornih scena itd. Najveći broj debelih osoba stidi se svoje prekomjerne težine, a utjehu nalazi u hrani.
emocionalno2.jpg


Kako prepoznati emocionalno prejedanje?

Svesni ste da jedete izvan obroka, gurate u sebe kalorije kada uopšte niste gladni, svesni ste da to ne valja i da će biti posledica, ali ipak to radite. Niste nikad pokušali precizno i pošteno (prema sebi) utvrditi zašto to radite i kada. Ako se upustite u analizu, morate doći do onog trenutka kada ste krenuli prema frižideru. Šta ste tada mislili? Kome se svetite i zašto? Hoće li vaša debljina pomoći nekome (vama) ili je to samo skakanje iz problema u problem? To se otprilike odigrava u mnogim glavama, a kompenzacija za takve frustracije je hrana. Kad se stvori začarani krug, sve ide samo od sebe, a čovek mehanički obavlja radnje kao robot. Tako nastaje emocionalno prejedanje! Tiho, neprimetno, i to može trajati godinama.

Kako rešiti problem?

Otkrivanjem (u sebi) razloga preterivanja i prekidanjem zatvorenog kruga. Okrenite glavu od hrane i frižidera, od stola i tanjira i bavite se drugim stvarima - hrana nije centar sveta!Pronađite nešto što vas potpuno okupira, promenite mesto boravka makar na kratko, upoznajte druge ljude! Počnite da se hranite zdravo, jedite u odredjeno vreme. Kada krenete ka frižideru, zapitajte se da li ste zaista gladni ili žedni.Ukoliko to ne uspevate da postignete sami, potražite stručnu pomoć psihoterapeuta.

Šta govore rezultati istraživanja?

Istraživanje učestalosti ove pojave u Finskoj pokazalo je prevagu ženskog pola nad muškim, a utvrđeno je da postoji veza između višeg indeksa tjelesne mase i emocionalnih poremećaja u prehrani posebno u periodu od 14. do 31. godine.

emocionalno3.jpg


Zbog čega se uzimaju baš namirnice bogate ugljenim hidratima i mastima, a ne neke druge?
Napetost rađa žudnju za mastima pa se ne bez razloga u takvim slučajevima često konzumira cela čokolada, koja sadrži preko 50% masnoće. Kod stresnih situacija obično se uzimaju jako slatke stvari. Napetost izaziva porast hormona kortizola u krvi i neurotransmitera koji izazivaju apetit. Među njima se ističe "neuropeptid Y" koji otvara i zatvara potrebu za ugljenim hidratima. Medjutim, postoji i drugi vid žudnje za hranom, a to je onaj fizički. Naprosto, može nam nedostajati neki od vitamina, minerala ili kvalitetni protein. Osoba koja obavlja stresan posao koji ne može podneti, poseže za čipsom i konzumira ga u enormnim količinama. Hleb i krompir oslobadjaju endorfine, supstance koje utiču na dobro raspoloženje ali i izazivaju zavisnost. Pred neki važan sastanak, mnogi potežu čašicu alkohola kako bi se opustili. Mehanizam je uvek isti – potiskivanje jakih emocija (straha).

Mini test: Da li ste zavisnik?

Nasuprot jasnim znacima koje daje alkoholizam ili narkomanija, postoje i drugi vidovi zavisnosti koje su mnogo suptilnije nego što to mi mislimo i otuda ih teško primećujemo. Pa tako govori se o zavisnosti od ljubavi, zavisnosti od kupovine i o zavisnosti od hrane..
Ključan aspekt zavisnosti je – nemanje kontrole. Ali budući da su efekti svake zavisnosti destruktivni, treba se iskreno preispitati jer se na taj način, ma kako to bilo neprijatno, zapravo sebi čini ogromna usluga. Slede neka pitanja koja se mogu da ukažu na zavisnost od hrane.

1.I sasvim malo povećanje kilaže čini da se osećete neprivlačno. Kada gledate sebe u ogledalu vidite samo svoje mane, a ne i lepe osobine. 2.Mnogo više jedete iz želje za zadovoljstvom ili zbog osećaja usamljenosti i depresivnosti, nego zbog osećaja gladi. 3.Opsednuti ste dijetama, raznim trikovima i brzim rešenjima za postizanjem „idealne“ figure
4.Vaša težina utiče na vaš život – možda čak izbegavate izlaske u društvo zbog svog izgleda.
5.Smenjujete cikluse opsesivnog brojanja kalorija i masti koje ste uneli izgladnjujući se,da bi ste se zatim prejeli!
6.U vašem jelovniku prevladava hrana bogata šećerom ugljenim hidratima 7. Često jedete sami, uz osećaj krivice i postidite se ako vas neko vidi. 8. Nakon kratkotrajnog zadovoljstva hranom, javlja se osećaj krivice i/ili druge negativne emocije. Tada pokušavate da izbacite hranu bilo povraćanjem ili laksativima.

kafica.byethost13.com

 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
opet glava luda treba da reši problem...
a u glavi je često linija manjeg otpora dominanta pa onda svašta kompenzujemo,menjamo,pravimo kompromise zarad onog što nam stvarno stvara problem...problem ne rešavamo ali se sa stvorenom slikom zadovoljavamo
 
Natrag
Top