Elvis J. Kurtovich & His Meteors

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
ELVIS J KURTOVICH
& HIS METEORS
(Sarajevo)

ejk.jpg

Uz Zabranjeno pušenje, ovaj sastav predstavlja rodonačelnike new primitivs pokreta. Mirko Srdić, alias Elvis J. Kurtovich (rođen 1962. u Sarajevu) smislio je naziv pokreta i bio jedan od najplodnijih autora. On je 1981. godine osnovao grupu u kojoj su još bili Davor Sučić Sula i klavijaturista Dražen Janković (brat Neleta Karajlića). Pristupili su im gitarista Dražen Riči, bubnjar Radomir Gavrilović Hare i pevač Goran Petranović Rizo.

Mirko Srdić je kao višestruko netalentovan čovek koji nije umeo da svira i peva bio okosnica grupe, jer je odlično smišljao pesme i marifetluke. Sa džiberski dugim zulufima i debelim naočarima, izlazio je na binu sa bendom, bio je u drugom planu, u rukama je držao atrofiranu akustičnu gitaru koja nije bila ozvučena i usrdno je udarao po njoj tokom nastupa. Uprkos tome, zaslužan je za većinu novoprimitivnih hitova iz prve faze Elvisa i Zabranjenog pušenja. Kao i svaki ambiciozan i ciničan klinac smislio je još 1981. godine uvrnute rock opere "Kemo" ili "Kemmy" (parodija na "Tommy" sastava The Who) i "Olimpijska pepeljuga" (1984.). Elementi rock opere "Kemo" našli su se na njihovoj debi ploči "Mitovi i legende o kralju Elvisu" u pesmama "Ćiza Wizard" i "Kad se babo pjan vrati kući" gde se odvija prepoznatljiva radnja Babo se pijan vratio kući, dao malom Kemi da potegne loze, on je cugnuo više i ostao gluv, nem i slep, ali je postao rekorder u uličnoj igri krajcarice ili ćize. Naravno pesma "Ćiza Wizard" je obrada "Pinball wizard" sastava The Who. I ostatak materijala sa debija se nedozvoljeno naslanja na standarde svetskog rocka, na primer, "Baš-čarši hanumen" ("Honky Tonk Woman"), a LP je koncepcijski ispresecan dijalogom između Elvisa i "legendarnog producenta i lovca na talente" gospodina Malkolma Muharema, inače njihovog menadžera Gorana Marica U to vreme sa njima su još bili basista Nermin Dedić Fićo i klavijaturista Zoran Degan Poka, a na snimanju je gostovala Margita Stefanović (EKV).

Drugi LP "Da bog da crk'o rok'n'rol" objavljuju 1985. godine u produkciji Borisa Belea i uz pomoć klavijaturiste Boruta Činča iz Buldožera. Naslovna pesma je još jedna obrada i to "It's Only Rock'n'Roll" Stonesa, a tu su i Elvisove "Ljubav je jaka", "Sva su raja", "Sur-fing At Bembasha". U proleće 1985. godine grupu napušta Riči koji sa Zlatkom Arslanagićem osniva Crvenu jabuku, a Srdić pauzira baveći se pisanjem i studijama građevine. Tokom 1987.. godine u splitskoj "Omladinskoj iskri" objavljuje novoprimitivni roman "Autobiografija". Na scenu se vraćaju 1988. godine kada izlazi LP "The Wonderful World Of Private Business". Ploču rade u postavi: Elvis, bubnjar Sergej Kreso Garo, klavijaturista Jura Paunović, basista Zvonimir Matić Kriza, gitarista Šaša Strunjaš i pevač Goran Petranović. Nele Karajlić gostuje u pesmi "E.J.K., raping", a Dražen Janković je pevao prateće vokale. LP su producirali Zoran Redžić (Bijelo dugme) i Mustafa Čengić (ex Zabranjeno pušenje). Ploča na uobičajeno ironičan način govori o sve popularnijem privatluku u tadašnjoj Jugoslaviji. Na omotu je nacrtan Elvis, naslonjen na novi "BMW" ispred svog kafića "Sve bilo je muzika" u aveniji "Tereze Kesovije", Ispod "Lacosta" majice viri mu dlakavi stomak, oko vrata su zlatni lanci a tu su i obavezne bele čarapice LP donosi uspešnu "Hajle Selasije", inspirisanu pokretom nesvrstanih i seriju malih sarajevskih priča o propalim heavy metalcima, homoseksulacima, pijancima i lošim brakovima.

Posle te ploče, grupa prestaje sa radom. Tokom rata Mirko Srdić je ostao u Sarajevu, a 1995. godine je prešao u Zagreb gde se priključio obnovljenoj Top listi nadrealista koja uz uobičajene skečeve izvodi pesme Elvisa, Zabranjenog pušenja i razne standarde. Pod imenom Zabranjeno pušenje, Sejo Sexon i Elvis snimili su u Amsterdamu CD "Fildžan viška" (Dallas Records 1997.). Pratili su ih članovi sarajevske grupe Overdream, nastanjeni u Parizu. Klavijaturista Zoran Degan Poka, autor većine pesama sa trećeg albuma, poginuo je na mostarskom ratištu. Kompilacije "Hitovi 83-88" i "Najgori hitovi" donose izbor pesama sa sva tri albuma. Goran Petranović je, što je malo poznato, autor nekih kompozicija grupe Divlje jagode, na primer "Motori". Imao je epizodnu ulogu u filmu "Lepa sela lepo gore" Srđana Dragojevića i u TV seriji "Složna braća".

Diskografija

Albumi:
"Mitovi i legende o kralju Elvisu" (RTV U 1984.)
"Da bog da crk'o rok'n'rol" (RTV U 1985.)
"The Wonderful World Of Private Business" (RTV U 1988.)
"Hitovi '83-'88" (Nimfa Sound 1996. kompilacija)

Izvor: Džuboks






 
Poslednja izmena od urednika:

7AF

Član
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruka
664
Ne mogu da verujem da si pokrenula temu o Elvisu.
Najjači album "Mitovi i legende o kralju Elvisu"


 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Ja inače nisam neki ljubitelj tzv. sarajevske pop/rock škole.
Od svih sarajevskih bendova, osim "Pušenja" i Elvisa, ništa mi nije ostalo u nekom dugom sećanju. Naravno, ako izuzmemo "Dugme", period do dolaska Tife.
A Elvis mi je uvek bio simpatična budalica. I znala sam da će se naći bar neko kome će se dopasti to što sam postavila.
Drago mi je da jeste. :)
 

7AF

Član
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruka
664
Imam ja stotine LP iz naših vremena i medju njima imam i Elvisa. Negde sam napisao da imam i ploču "Beogradsko proleće '71!, gde grupu Time najavljuju kao malo poznati sastav. U svakom slučaju, hvala ti na ovoj temi.

 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top