Eliksir mladosti koji to nije

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Eliksir mladosti koji to nije


Lek "genotropin" je hit u Holivudu: topi mast na bokovima, povećava mišićnu masu, zateže bore... Međutim, može i da ubije, ali to ne znaju svi. Ili ne žele da znaju.


v160009p0.jpg


Reč je o leku koji sadrži hormon rasta, a namenjen je lečenju razvojnih poremećaja. Međutim, u poslednje vreme mnogi ga koriste i za podmlađivanje, piše "Dejli mejl".

Stručnjaci upozoravaju da posledice zbog neadekvatne upotrebe ovog leka mogu biti katastrofalne: bolovi u mišićima i zglobovima, dijabetes, čak i rak.

"To je igranje sa tempiranom bombom", kažu stručnjaci i savetuju da se lek nikako ne uzima bez recepta, posebno ne preko Interenta.

Jedna žena u Britaniji, na primer, ispričala je za "Dejli mejl" da je taj lek kupovala msecima preko Inteneta i plaćala ga skoro 700 evra!

"Pre dve godine na skijanju sam povredila rame. Nikako mi nije bilo bolje pa su mi prijatelji preporučili lek sa hormonom rasta. Posle samo tri meseca bolovi su prestali! Takođe, koža je postala čvršća, zategnuta, kosa jača i sjajnija, ten mi se popravio..."

Međutim, lekari kažu da je ova žene imala sreće. "'Genotropin' se ne sme uzimati bez konsultovanja sa lekarom. Prepisuje se samo osobama koje boluju od deficita hormona rasta", kaže profesor Džon Monson iz londonske Klinike za endokrinologiju.

"Kada zdrave osobe uzimaju ovaj lek to je isto kao kada bi svakoga dan popili bocu šampanjca i osećali se divno. Naravno da se dobro osećaju, ali to ne znači da su zdraviji zbog toga."

Lek se prodaje i u Srbiji, a može se kupiti samo uz lekarski recept. Jedna ampula košta 16.000 dinara, kažu u Centru za informacije o lekovima "Apoteke Beograd"


Izvor: Mondo
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Eliksir mladosti vodi u smrt!

Eliksir mladosti vodi u smrt!


Lek „somatropin" najnoviji je hit na holivudskom tržištu jer - podmlađuje! Međutim, stručnjaci upozoravaju da bi posledice po one koji ga koriste mogle da budu od bolova u mišićima i zglobovima, preko dijabetesa do raka.



Novi hit na holivudskom, ali i britanskom crnom tržištu je lek koji u sebi sadrži hormon rasta, koji navodno magično deluje u borbi protiv zakona prirode i starenja. Lek „somatropin" (prodaje se pod nazivom „genotropin") koji u sebi sadrži hormon rasta, u medicini se upotrebljava samo kod onih pacijenata kojima taj hormon nedostaje, piše „Dejli mejl". Međutim, iako je namenjen za lečenje razvojnih poremećaja, lek „somatropin" primamljivo se predstavlja kao najbolje oružje protiv starenja, u najmanju ruku kao eliksir mladosti.

Oni koji ga obožavaju tvrde kako može da reši apsolutno sve probleme - od smanjenja masti do povećanja mišićne mase i obnavljanja mišićnog tkiva i ćelija kože, posebno lica, čime im daje elastičnost i time ih čini duže mladima. Međutim, kritičari tvrde kako se u potrazi za lepotom oni koji su skloni eksperimentima igraju tempiranom bombom i nagađaju kakve bi posledice mogle da budu, a prognoze se kreću od bolova u mišićima i zglobovima, preko dijabetesa do raka. Stručnjaci upozoravaju da nedopuštenom korišćenju sve više pribegavaju i zdrave osobe, a posebno holivudske zvezde i svi oni koji se bave poslom u kome je bitno što duže ostati mlad i lep. Navodno je nedavno pronađen i u hotelskoj sobi problematične muzičarke Kortni Lav.


kortnilav.jpg


Britanka koja je želela da ostane anonimna, tamošnjim medijima otkrila je kako svakog meseca čudesni eliksir mladosti plaća gotovo 700 evra, a naručuje ga preko interneta. Iako je svesna mogućih štetnih posledica uzimanja tog leka, kaže kako je jednostavno oduševljena njegovim delovanjem.

- To je čudesan lek. Pre nekoliko godina povredila sam rame na skijanju. Ni posle dve godine mi nije bilo bolje, pa sam na preporuku prijatelja probala lek s hormonom rasta. Posle tri meseca više nisam imala bolove. Plus, oči su mi bile veće, koža čvršća i zategnutija, kosa gušća, a i popravio mi se ten, izgledala sam manje umorno i zdravije - rekla je oduševljena Britanka.

eternal-youth.jpg


Međutim, ako je tako fantastičan, zašto nije legalno dostupan?
- U Britaniji se „somatropin" izdaje na recept i to samo osobama kod kojih je dijagnostikovan deficit hormona rasta - objašnjava profesor Džon Monson iz londonske klinike za endokrinologiju i dodaje da lek ne sme da se prepisuje zdravim ljudima.

- To je kao da neko svaki dan popije bocu šampanjca i kaže da se oseća sjajno. Ne sumnjam da se tako oseća, ali to ne znači da je to što čini dobro - kaže ovaj profesor.



Izvor: Press online
 
Natrag
Top