Eksplozija u fabrici oružja i municije u Čačku Foto

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Serija detonacija potresla Čačak


Eksplozija u fabrici oružja i municije Foto





Izvor: Blic V. Nikitović, Agencije | 27. 12. 2010. - 17:07h
cat_icn_more.png
23:03h

ČAČAK - Serija snažnih eksplozija odjeknula je nakon 16.30 časova iz pravca čačanske kompanije "Sloboda". Načelnik Sektora MUP za vanredne situacije Predrag Marić potvrdio Tanjugu je da se eksplozija dogodila u magacinu fabrike "Sloboda", a prve pretpostavke su da nema povređenih ili poginulih. Ministar odbrane Dragan Šutanovac posetio je večeras fabriku "Sloboda" u Čačku.






Marić je istakao da je magacin izolovan od proizvodnih pogona i da "ne bi trebalo da bude poginulih, osim ukoliko se neko od radnika nije zatekao na licu mesta". To će, rekao je, biti utvrđeno tek kada stručne ekipe budu mogle da uđu u magacin.

Marić je rekao da su "stručne ekipe tog sektora na licu mesta, ali da još ne mogu da priđu objektu" u kome se, po informacijama nadležnih, čuvaju neka ubojna sredstva.

MUP: Gašenje požara kad se smire detonacije

MUP Srbije saopštio je večeras da će pripadnici Sektora za vanredne situacije početi gašenje požara u vojnom delu čačanske fabrike Sloboda odmah pošto se smire detonacije u objektu. Situacija je večeras mirnija, ali se detonacije i dalje čuju, pa se očekuje da će pripadnici Sektora, zbog bezbednosti, tek sutra moći da pristupe gašenju požara.
"Informacije koje imamo dobili smo od radnika koji su uspeli da pobegnu i spasu se od požara i eksplozija", dodao je Marić.

On je istakao da ne postoji opasnost da se požar iz jednog od pogona čačanske fabrike proširi na druge objekte i postrojenja.

"Detonacije povremeno prestanu, pa se opet čuju. Takva situacija može da potraje celu noć, pa zbog toga ni gašenje požara neće početi tako brzo", istakao je Marić.

Deo fabrike, iz grupacije namenske industrije, obišli su večeras i mnogobrojni novinari, koji su se na licu mesta, a i iz informacija nadležnih, uverili da se situacija postepeno smiruje.

Gradonačelnik Čačka Velimir Stanojević istakao je da su prve detonacije bile veoma jake i da su Čačane podsetile na period NATO bombardovanja, kada je gađana ta fabrika.

Predsednik Samostalnog sindikata čačanske fabrike Dragan Jekić izjavio je FoNetu da su radnici na vreme evakuisani. On je rekao da je do eksplozije došlo u pogonu pirotehnike, odakle se i dalje čuju detonacije.

Šutanovac najavio pomoć države

82586_0204-sutanovac_t.jpg

Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je večeras u Čačku da će ministarstvo što pre pronaći način da pomogne fabrici.
"Država će preduzeti sve potrebne mere da zajedno sa lokalnom samoupravom otkloni štetu i obnovi proizvodnju", rekao je on.
Šutanovac je dodao da je objekat izgrađen po svim standardima, što je doprinelo
da se eksplozija ne proširi i na druge delove kompanije.

On je ocenio da materijana šteta, s obzirom i na visok nivo ugovorenih izvoznih poslova, iznosi oko 10 miliona evra, napomenuvši da fabrika ima osiguranje iz koga će se izvršiti naplata.

Generalni direktor kompanije "Sloboda" Zoran Stefanović izjavio je večeras da u požaru u vojnom delu te fabrike nema povređenih, ali da je pričinjena velika materijalna šteta. Prema njegovim rečima, objekat od 2.000 kvadrata u kome je izbio požar u potpunosti je izgoreo.

"Šteta od današnje eksplozije u vojnom delu fabrike Sloboda u Čačku veća je od 10 miliona evra, a proizvodnja je prekinuta", ocenio je Stefanović i poručio da nema opasnosti za građane.


On je rekao da je požar izbio u odeljenju pirotehnike u 16.25, kada se zapalio deo metka koji se naziva traser. On je dodao da se za sada još ne zna uzrok požara.

Radnici bežali kroz žičanu ogradu

Radnici druge smene u vojnom delu fabrike "Sloboda" pobegli su kada je u objektu izbio požar i kroz žičanu ogradu otišli ka polju Jezina, rečeno je večeras
agenciji Beta.

Direktor "Slobode" je rekao i da je u trenutku izbijanja požara u fabrici bilo 60 radnika druge smene koji su uspeli da pobegnu iz kruga fabrike, i da su kasnije autobusima vraćeni u grad.

Sada su ispred fabrike samo još jedna kola hitne pomoći, a građani su se razišli. Na licu mesta su ostali gradski zvaničnici, policajci, vatrogasci i novinari.

Dopisnik "Blica" je ranije javio da iz pravca "Slobode" i dalje odjekuju detonacije, praćene plamenom, a vije se gust, crni dim. Od siline detonacija na okolnim kućama su popucala stakla na prozorima.

Podsetimo, u Fabrici "Sloboda" u Čačku, u eksploziji koja se dogodila 22. januara 2003. godine, povređeno je troje radnika.

Hitna pomoć reagovala zbog šoka i stresa

2042_hitnapomocpolicijabeograddudovicic_t.jpg

Ekipe čačanske Hitne pomoći ukazale su večeras do 19.30 časova pomoć desetorici radnika fabrike "Sloboda" uglavnom zbog stresa, rečeno je Tanjugu u Dispečerskoj službi te zdravstvene ustanove.
Uspaničeni radnici su, odmah nakon prve eksplozije, iz kruga fabrike pobegli ka polju Jezdina i deo njih doživeo je šok, stres, imali su problema sa visokim pritiskom.
U Dispečerskoj službi rečeno je da je u krug fabrike došlo desetak ekipa Hitne pomoći, da je nekoliko ekipa još na licu mesta i da je pomoć radnicima ukazivana u prostorijama Hitne pomoći, ali i na licu mesta.
Direktor Opšte bolnice u Čačku dr Miloje Vukotić rekao je da u toj bolnici za sada nije zbrinut nijedan radnik "Slobode", ali da je bolnica i dalje u pripravnosti.

Direktor Doma zdravlja Vlade Veličković rekao je novinarima da je ispred fabrike od početka incidenta bilo devet ekipa hitne pomoći, ali da one nisu intervenisale.

Od 1995. godine 14 nesreća u fabrikama

2041_pozarreuters-reuter_t.jpg

Od 1995. godine do danas u fabrikama i magacinima oružja u Srbiji dogodilo se ukupno 14 nesreća, u kojima je poginuo 31 radnik, a više od 50 je povređeno.
U fabrici "Grmeč" u Zemunu nesreća se dogodila 23. juna 1995, poginulo je 11 radnika, a deset je povređeno.

Godinu dana kasnije, 21. juna 1996, u fabrici "Prva Iskra" u Bariču poginulo je dvoje, a deceniju kasnije eksplozija je odnela još tri života, dok je troje povređeno. U eksploziji u fabrici "Milan Blagojević" u Lučanima 3. decembra 1997. poginulo je troje radnika, a dvoje je povređeno. Posle četiri godine, 25. decembra 2001, dogodila se eksplozija u "Trajalu" u Kruševcu, u kojoj je povređeno petoro radnika. U istoj fabrici eksplozija se ponovila 25. jula 2002. Nije bilo povređenih.
U čačanskoj "Sloboda", u eksploziji koja se dogodila 22. januara 2003. troje radnika je povređeno, a iste godine, u novembru, nesreća se dogodila u
fabrici "Zdravlje" u Leskovcu, kada je poginuo jedan radnik, a pet meseci kasnije eksplozija je odjeknula u pančevačkoj "Utvi". Povređena su dva radnika.
U eksploziji u "Impol Sevalu" u Sevojnu 7. juna 2004. godine povređeno je petoro radnika, dva meseca kasnije, 18. avgusta u fabrici "Matroz" u Sremskoj Mitrovici poginulo je dvoje, a povređen jedan radnik, a u Rafineriji nafte u Novom Sadu samo šest dana kasnije poginulo je dvoje.
U eksploziji u vojnom magacinu 19. oktobra 2006. godine Kasarne "7. jul" u Paraćinu povređene su 22 osobe. U četiri snažne eksplozije u barutnom odeljenju "Namenske" u Užicu, 4. septembra 2009. godine poginulo je sedmoro radnika, a 13 je povređeno.
 
Natrag
Top