Ekskluzivno: Moda za dame koje žele da šetaju mirne savesti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Ekskluzivno: Moda za dame koje žele da šetaju mirne savesti

Blic žena



Javna je tajna da velike kompanije koriste jeftinu radnu snagu u zemljama trećeg sveta, i da za rad „na crno“ upošljavaju i decu. Takva praksa naročito je prisutna u tekstilnoj idustriji, ali poslednjih godina sve je više kreatora koji se okreću tzv. ekološkoj i fer modi, odbijajući da učestvuju u lancu zloputrebe maloletnika za rad. Među njima je i četvoro mladih bečkih kreatora, okupljenih oko brenda „Boginja sreće“ (Göttin des Glücks – GDG), prve modne marke u Austriji koja ispunjava ekološke standarde, ali i kriterijume tzv. fer trgovine.


9016_GDG_women_3_kul.jpg
9015_GDG_women_2_kul.jpg
9017_GDG_women_5_kul.jpg


Iza naziva brenda „Boginja sreće“ skriva se dizajnerski tim koji čine Monika Blendl, Liza Mur, Igor Šapić i Desislava Stojčev, poreklom iz Sofije, Zagreba, Badena i Beča. Od 2006. godine ova modna kuća sarađuje sa organizacijom EZA Fair Trade (Razvojna saradnja sa zemljama trećeg sveta) koja se zalaže za transparentnu trgovinu i ispunjavanje visokih socijalnih i ekoloških standarda.
Kako nam je objasnila Liza Mur, jedna od kreatorki GDG-marke i PR menadžer, oni u radu koriste isključivo bio-pamuk iz Indije koji ima Fair Trade sertifikat.

9012_liza-005_if.jpg


Mladoj bečkoj dizajnerki Lizi Mur važno je da kolekcije koje pravi ispunjavaju sve ekološke standarde


– Ovakvim pristupom firma GDG garantuje korektan pristup proizvođačima, počev od polja pamuka, preko tkaonica, pletionica, farbaonica do konfekcije. Kao krajnji proizvod nastaje „zelena moda“ – odevni predmeti različitih stilova za svaku priliku, ali i za „mirnu savest“ – ističe mlada dizajnerka.
– Pamuk koji u radu koristimo je potpuno biološki, ne sadrži nikakve hemikalije. Takođe, nama je jako važno da se ljudima koji rade u lancu proivodnje ovog materijala postupa fer, da im pruža mogućnost da budu plaćeni za svoj rad, i da se ne ekploatišu deca.
Sam materijal, samo zato što je ekološki, ne razlikuje se u svojim svojstvima prilikom rada, kaže Liza. Oni proizvode odeću od mekog pamučnog žerseja nežnih krojeva, na koju stavljaju zanimljive i optimistične poruke kao što su „Hvala, osećam se dobro“.
– Žersej nas u neku ruku ograničava u radu, jer ne možemo da izrađujemo sve vrste pamučne odeće, npr. odelo ili večernju garderobu. S druge strane, prednost je u tome što od nas zahteva da budemo što kreativniji, i da više razmišljamo na koji način bi mogli još da koristimo žersej.


Kreatori modne marke GDG su još po nečemu jedinstveni. Oni svojim modelima pokazuju respekt za telesnu raznolikost ljudi koji imaju konfekcijsku veličinu iznad broja 36.
– Imamo kolekciju koja obuhvata veličinu od 36 do 50. To dosta poskupljuje poizvodnju, ali želeli smo da izađemo u susret kupcima koji su želeli da nose na modele, a nisu manekenske građe– naglašava Liza.

Odevni predmeti „Boginje sreće“ prodaju se osim u Beču u buticima u čitavoj Austriji, Nemačkoj i Švajcarskoj a preduzeće se bavi i dizajnom nameštaja.

9018_GDG_women_6_kul.jpg
9014_GDG_women_1_kul.jpg
9013_GDG_sports_1_kul.jpg
 
Natrag
Top