Ekonomisti: Otpis velikog dela grčkog duga dobar za Srbiju

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ekonomisti: Otpis velikog dela grčkog duga dobar za Srbiju


Blic

Odluka lidera evrozone da se Grčkoj otpiše veliki deo spoljnog duga može imati pozitivan uticaj na finansijsko tržište Srbije, posredstvom grčkih banka koje posluju u našoj zemlji, ocenili su danas ekonomisti.

145611_0612-grcka-foto--reuter_f.jpg



Savić: Može imati pozitivnog uticaja na stanje u Srbiji

121183_0813-ljubodrag-savic-foto-_hs.jpg


- To u izvesnom smislu "relaksira" stanje u Grčkoj, a imajući u vidu da je ta zemalja u velikoj meri, preko nekih banaka, prisutna na srpskoj ekonomskoj sceni, to će, u određenoj meri, imati pozitivnog uticaja na stanje u Srbiji - ocenio je pofesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić.


On je dodao "da tu činjenicu ne treba mnogo precenjivati, imajući u vidu da je Grčka i dalje u veoma teškoj situaciji, pa ne treba stvariti euforiju, da je kriza što se tiče Grčke, odnosno njenog uticaja ili prelivanja na Srbiju, prošla".


Savić smatra da će i dalje postojati realna opasnost, jer će grčke banke još biti u velikim problemima i to će se odraziti i na poslovanje tih banaka u Srbiji, odnosno na celokupno stanje srpske privrede.

[TABLE="class: antre_c back_c_1"]
[TR]
[TD]Jovanović: Stabilizacija bankarskog sistema i u Srbiji

75042_nikola-jovanovic-uvodnik_hs.jpg


Urednik časopisa "Izazovi EU integracija" Nikola Jovanović ističe da će odluka o otpisu velikiog dela duga Grčkoj omogućiti toj zemlji, u svakom slučaju, da u nekoliko narednih godina "ponovo bude održiva ekonomija i da ima relativno solidne javne finansije."
To će se, prema rečima Jovanovića, s druge strane pozitivno odraziti i na grčki bankarski sistem, s obzirom da su uvek nacionalne banke te koje drže najveći deo javnog duga svoje države.
- S obzirom da je Grčka važan investitor, koja ima oko 15 odsto bankarskog tržišta i u Srbiji, to će posredno značiti i izvesnu stabilizaciju bankarskog sistema i u Srbiji, odnosno dodatnu garanciju za sve one koje imaju štednju, ili posluju sa grčkim bankama u Srbiji - kaže Jovanović.
On je podsetio da je odluka članica evrozone o otpisu oko 50 odsto grčkog duga, koji je trenutno "težak" više od 350 milijardi evra, veliki izuzetak, jer je reč o dogovoru sa privatnim poveriocima, naviše francuskim i nemačkim bankama da se odreknu više od polovine svojih potraživanja prema Grčkoj.

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Mijatović: Ima najava da će grčke banke dobiti pomoć države

134541_boskomijatovic_hs.jpg


Ekonomista Boško Mijatović je izrazio bojazan da bi lako došlo do bankrota banaka u Grčkoj ukoliko bi one bile prepuštene svojoj sudbini, što bi dovelo i do vrlo nepovoljnih posledica po njihove ogranke kod nas, a samim tim i po naše bankarsko tržište.


- Ima najava da će u sklopu plana o rekapitalizaciji bankarskog sistema i grčke banke dobiti podršku podršku svoje države, koja će gledati maksimalno da im pomogne. Već je najavljeno da će bar neke od tih banaka biti delimično nacionalizovane, sa ciljem da se stabilizuju njihove finansije - rekao je Mijatović.



Kanjevac: Otpis dugova Grčkoj ne utiče na nas

Direktor Instituta za tržišna istražianja IZIT Miloje Kanjevac ne veruje, međutim, da će otpis dugova Grčkoj imati bilo kakvog uticaja na Srbiju.


On smatra da su odnosi između grčkih banaka na našem tržištu i njihovih klijenata čisti, jer "ako su davale kredite njihovi korisnici ih otplaćuju."

Kanjevac ukazuje i da "Srbija Grčkoj nije ništa dužna, a suviše je siromašna da bi mogla da joj sada pomaže."
 
Natrag
Top