Ekonomist: Hrvatska i Srbija zajedno u proizvodnji oružja

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Britanski Ekonomist:


Povratak vojne industrije Srbije na svetsku scenu





Tanjug | 10. 01. 2011. - 00:14h

LONDON - Srpska vojna industrija vraća se na svetsku scenu na velika vrata, što je možda veće iznenađenje u poređenju sa uspesima kojima se Srbija ponosi - da ima najbolje tenisere u svetu i da je najveći svetski izvoznik malina, konstatuje britanski list "Ekonomist" u najnovijem broju.
53429_zastava-oruzje01-blic-nebojsa-raus_f.jpg


Severna Afrika je glavna meta srpskog izvoza, a nova godina mogla bi da donese velike dobitke, piše "Ekonomist" i citira ministra odbrane Dragana Šutanovca da je Srbija blizu potpisivanja ugovora vrednog 500 miliona dolara za izgradnju vojne bolnice u najmanje jednoj arapskoj državi.

Šutanovac se, navodi list, takođe nada da će Srbija osvojiti ugovor vredan 400 miliona dolara o modernizaciji 149 tenkova M-84 koji je bivša Jugoslavija izvozila u Kuvajt 1991. godine.


Ukoliko Srbija dobije kuvajtski ugovor, navodi Šutanovac, deo posla će najverovatnije biti podeljen između bosanskih, hrvatskih i slovenačkih kompanija.
List podseća da je pre raspada Jugoslavije devedesetih godina prošlog veka, ta država bila veliki izvoznik oružja, kao i da su u NATO bombardovanju 1999. oštcehene mnoge srpske fabrike oružja.


Izvoz oružja i vojne opreme iz Srbije u 2008. iznosio je 200 miliona dolara, a prošle godine čak dvostruko više, ne računajući ugovor potpisan u novembru o izgradnji tri fabrike oružja u Alžiru, vredan 400 miliona dolara.


Industrija naoružanja u Srbiji, navodi "Ekonomist", takođe postaje sofisticiranija.
Britanski list citira ministra Šutanovca da je do 2007. najveći deo izvoza vojne industrije činila municija. Proteklih nekoliko godina, međutim, srpske kompanije su počele da izvoze modernizovane verzije starijih mobilnih haubica, aviona za obuku, sistema za kontrolu vatre i protivtenkovskih raketnih sistema.


Srpski zvaničnici koji teže novim poslovima obnavljaju kontakte ostvarene u danima Hladnog rata, kada je Jugoslavija bila vodilja Pokreta nesvrstanih, ocenio je urednik lista "Balkan intelidžens" Danijel Santer.


NATO je, kako kaže ministar Šutanovac, dao srpskoj vojnoj industriji zeleno svetlo za izvoz vojskama država članica tog saveza.


Iako predstoji još posla na modernizaciji, ministar Šutanovac ističe da je reč o industriji koja se najbrže razvija posle poljoprivrede.


Oružje ipak nešto više vredi od malina, zaključuje britanski list.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ekonomist: Hrvatska i Srbija zajedno u proizvodnji oružja




Tanjug | 10. 01. 2011. - 11:03h

Hrvatska i Srbija bi mogle zajednički zaradjivati od proizvodnje naoružanja, piše ugledni britanski list "Ekonomist" i podseća da je Jugoslavija bila veliki izvoznik konvencionalnog naoružanja, kao i da su u zadnje vreme obnovljene poslovne veze, pa bi se proizvodnja mogla ponovno pokrenuti.
"Ekonomist", čije pisanje prenose hrvatski elektronski mediji, osvrnuo se na prostor bivše Jugoslavije i ocenio da su zadnjih godina obnovljene mnoge veze i kontakti.
Osim što je podsetio da je Jugoslavija izvozila oružje, list piše da je saradnja među zemljama ponovno uspostavljena na mnogim poljima, medju kojima je i vojna industrija.


Citira se srpski ministar odbrane Dragan Šutanovac koji navodi da će Srbija uskoro potpisati ugovor vredan 500 miliona dolara o gradnji vojne bolnice u jednoj arapskoj zemlji, kao i remont jugoslovenskih tenkova za kuvajtsku vojsku. Poznato je da bi se u tom poslu mogla naći i hrvatska kompanija Djuro Djaković iz Slavonskog Broda.


Radi se o remontu 150 tenkova M-84, koje je Kuvajt kupio 1991.godine. U remontu bi učestvovale sve republike bivše Jugoslavije u kojima su ti tenkovi pravljeni, piše Ekonomist.
 
Natrag
Top