Ekološka taksa i na fen i mikser

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ekološka taksa i na fen i mikser

Izvor: Novosti

Beograd -- Takse na kupovinu automobila samo su jedan od izvora kojima se puni ekološka kasa. Plaćaju proizvođači i uvoznici električnih uređaja, baterija, guma...

2cnxrw0.jpg


U Fondu za zaštitu životne sredine uskoro očekuju nove prihode na ime ekološke takse koja će biti uračunata u cenu novih putničkih vozila.
Bojan Đurić, državni sekretar u Ministarstvu životne sredine, kaže da je "precizirano da se za jednu tonu plaća 12.000 dinara. Sav novac od ove takse ići će isključivo za reciklažu otpadnih vozila".
Po Đurićevim rečima, ovo je pravi potez države, jer u suprotnom postoji bojazan da bi Srbija postala zatrpana ovim otpadom, s obzirom na to da se procenjuje da ćemo u narednih nekoliko godina imati više od milion otpadnih vozila.

Za nešto više od godinu dana otkako je uvedena ekološka taksa na proizvode koji posle upotrebe postaju otpad, samo na elektronske i električne uređaje proizvođači i uvoznici u državnu kasu uplatili su blizu 10 miliona evra. Sav novac, prema navodima, otišao je strogo namenski - za podsticaj reciklažne industrije u Srbiji.

"Od maja prošle godine zakonska je obaveza proizvođača i uvoznika da plaćaju ekološku taksu na određene proizvode koje iznose na tržište. To su gume, odnosno pneumatici, električni i elektronski uređaji u koji se ubrajaju veliki i mali kućni aparati, zatim informatička oprema, televizori, akumulatori, kućne baterije, motorna ulja i proizvodi od azbesta", precizira on.

Tako, na primer, proizvođači ili uvoznici velikih aparata za domaćinstvo, kao što su frižideri, mašine za veš, sudove... plaćaju na ime ekološke takse Fondu za zaštitu životne sredine 30 dinara po kilogramu, a malih (fenovi za kosu, električni brijači, noževi, pegle, mikseri, tosteri i sl.) - 60 dinara po kilogramu. Za gume ovaj namet je poprilično veliki - 17.000 dinara po toni, dok je za motorna ulja 80 dinara.

"Uvođenje ekološke takse nije izazvalo veliki udar na džep potrošača. Primera radi, cena jednog fena je 1.300 dinara. Ako se uzme da je težina fena 420 grama, a visina takse na male kućne aparate 60 dinara to znači da je zbog ekološke takse kupac fena morao da izdvoji samo 25 dinara više", tvrdi Đurić.

Kupci vozila decenijama unazad prilikom svake registracije vozila plaćaju ekološku taksu. Ona košta nekoliko stotina dinara. Ono što se ubere od nje, ide u budžet lokalne samouprave. "Ne treba mešati ove dve takse, različite su im namene, idu u različite budžete, a i način obračuna prilikom njihovog utvrđivanja je sasvim različit", pojašnjava Đurić.
 
Natrag
Top