Ejup Ganić se ne tereti za Dobrovoljačku

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Ejup Ganić se ne tereti za Dobrovoljačku




Izvor:
svevesti.com




Tužilaštvo BiH donelo je naredbu o obustavi istrage u slučaju "Dobrovoljačka" protiv ukupno 14 lica, među kojima i Ejupa Ganića i Jovana Divjaka.

Kako je saopšteno, utvrđeno je da u radnjama osumnjičenih lica nisu sadržana obeležja krivičnog dela. Istraga je obustavljena i protiv Hasana Efendića, Jusufa Pušine, Emina Švrakića, Dragana Vikića, Fikreta Muslimovića, Dževada Topića, Jovice Berovića, Rešada Jusupovića, Jusufa Kecmana, Damira Dolana i Ibrahima Hodžića.


222801_a.jpg


Tužilaštvo je saopštilo da je naredba o obustavi istrage protiv osumnjičenih osoba, doneta nakon opsežne istrage na osnovu 352 izjave svedoka, 412 materijalnih dokaza koji uključuju dokumente, video-zapise, presretnute razgovore i druge dokazne materijale.

Navodi se da je dosadašnjom istragom utvrđeno da je tokom napada u Dobrovoljačkoj ulici maja 1992. godine u Sarajevu, ubijeno sedam i ranjeno 14 osoba, nakon što su onesposobljene za borbu.

Pre desetak dana mediji u Banjaluci
su navodili da je tužilaštvo BiH završilo istragu u slučaju ,,Dobrovoljačka" i da neće podići optužnice za ratni zločin.

Portal "Nezavisnih novina" je pisao da je istraga u tom predemtu završena i da je čitav predmet predat u ruke Džuda Romana, međunarodnog tužioca sa Novog Zelanda.

Zločin u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu dogodio se 3. maja 1992. kada su pripadnici Armije RBiH, nakon presretanja kolone pripadnika JNA, koja se povlačila iz grada ubili 42, ranili 73 i zarobili 215 vojnika, oficira i civila.

Nezavisne novine su ocenile da će odustajanje od predmeta "Dobrovoljačka" biti 'čestitka' za 20. rođendan Republike Srpske, novi šamar RS i ponovno vređanje srpskih žrtava.

Tužilaštvo BIH saopštava međutim da se istraga u vezi sa radnjama u "Dobrovoljačkoj" 1992. godine nastavlja zbog postojanja osnovane
sumnje da je počinjeno krivično delo ratnog zločina, jer je na žrtve otvarana vatra nakon što su bile onesposobljene za borbu ili dok su se nalazile u sanitetskom vozilu.

Dalje je navedeno da se nastavlja istraga o odvođenju dela zarobljenih vojnika iz kolone JNA u prostorije FIS-a, Centralnog zatvora i štaba Teritorijalne odbrane gde su, kako se ukazuje, zlostavljani i malteretirani.

"Istraga u vezi sa ovim radnjama se nastavlja sa ciljem utvrđivanja odgovornosti poznatih počinilaca, te identifikovanja ostalih izvršilaca, kao i postojanja eventualne komandne odgovornosti", saopštilo je Tužilaštvo BiH.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Slučaj Dobrovoljačka: Reakcije kontradiktorne





Izvor:
Mondo.rs



Zvaničnici Republike Srpske, predstavnici političkih stranaka i boračkih udruženja složni su u oceni da je apsolutno neprihvatljiva odluka Tužilaštva BiH o obustavi istrage protiv 14 osoba u "slučaju Dobrovoljačka ulica".

v230945p0.jpg


Istovremeno, iz Federacije BiH sasavim suprotni stavovi - i Ganić i drugi odbacuju bilo kakvu odgovornost.

U prvim reagovanjima na odluku tog tužilaštva u Sarajevu, u RS ističu da šokira činjenica da je javnost mogla da vidi materijalne dokaze o ulozi pojedinaca u tom napadu, ali da tužilaštvo to nije videlo - između ostalog i audio zapis komande o napadu na konvoj JNA koja je preneta jedinicama pod kontrolom Sarajeva.

Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je da je obustavljanje istrage protiv Ejupa Ganića, Jovana Divjaka i još 12 bivših vojnih i policijskih funkcionera iz Sarajeva u slučaju "Dobrovoljačka" čisto politikantska odluka Tužilaštva BiH.

"Mislim da RS apsolutno ne može da ima poverenje ni u Sud ni u Tužilaštvo BiH. Ja ću, naravno, nastaviti da se borim protiv tog monstruma, koji postoji kao jedino mesto za optužbe i osudu pripadnika samo jednog naroda", kazao je Dodik u telefonskoj izjavi za Radio-televiziju RS (RT RS) iz Izraela gde boravi u zvaničnoj poseti.

Premijer RS Aleksandr Džombić kaže da je obustavljanjem istrage u predmetu "Dobrovoljačka".
Tužilaštvo BiH pokazalo da apsolutno nema kredibilitet da se bavi ovim pitanjima i da je slučaj samo potvrdio činjenicu da ovakvim radom zajedničke institucije ograničavaju perspektivu BiH kao države.

"Da toliko dokaza, snimaka, izjava svedoka nije bilo dovoljno za optužnicu - neshvatljivo je svakom razumnom čoveku", ističe Džombić.

Po njemu, obustavljanje istrage protiv Ejupa Ganića, Jovana Divjaka i ostalih osumnjičenih u slučaju "Dobrovoljačka" sramno je i ponižavajuće za porodice poginulih vojnika, ali i sve koji se zalažu za pravičnost i načelo da počinjeni zločin ne može ostati nekažnjen.

I ministar pravde RS Džerard Selman kaže da je odavno trebalo shvatiti da pravo i pravda "ne stanuju" u pravosudnim institucijama na nivou BiH i da je očigledno da je odluka Tužilaštva BiH o obustavljanju istrage u slučaju "Dobrovoljačka" donesena pod političkim pritiskom određenih struktura iz Sarajeva.

"U Republici Srpskoj nećemo prihvatiti ovakav način rada pravosudnih institucija na nivou BiH. Bez obzira što je donesena naredba o obustavljanju istrage u slučaju 'Dobrovoljačke', Srpska će ponovo Tužilaštvu BiH, na osnovu informacija kojima raspolaže, dostaviti dokumentaciju o ovom slučaju od kojeg sigurno nećemo odustati", naglasio je Selman.

I ministar rada i boračko-invalidske zaštite Petar Đokić smatra da je odluka Tužilaštva BiH da obustavi istragu u slučaju "Doborovoljačka" protiv 14 lica, uključujući Ejupa Ganića, Jovana Divjaka i Zaima Backovića, zaprepašćujuća i da je reč o diskriminciji Srba.


"Dokazano je da je u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu nad Srbima počinjen težak ratni zločin 1992. godine. Ponovo je reč o diskriminciji Srba od pravosudnih institucija na nivou BiH", kaže Đokić i naglašava da je strani tužilac u predmetu "Dobrovoljačka" doneo odluku "po zadatku".

Direktor Centra RS za istraživanje ratnih zločina Janko Velimirović ističe da je Tužilaštvo BiH ovom odlukom dokazalo da je pristrasno i neobjektivno, te da je ovakvim stavom prejudiciralo odgovornost osumnjičenih u slučaju "Dobrovoljačka", ne dozvolivši Sudu BiH da procesuiranjem utvrdi odgovornost ili nevinost ovih lica.

On je poručio da bi Tužilaštvo za ratne zločine Srbije trebalo da nastavi proces koji je započelo u vezi sa slučajem "Dobrovoljačka", da bi tako na neki način bila ispravljena nepravda koju čini Tužilaštvo BiH.

I predsednik Boračke organizacije RS Pantelija Ćurguz ponovo naglašava da postoje neoborivi dokazi o direktnoj umešanosti tadašnjeg političkog i vojnog rukovodstva BiH u zločine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

"Napad na kolonu JNA je sistematičan i dobro isplaniran. Da je optužnica podignuta u slučaju Dobrovoljačka, propao bi celokupan projekat po kome su Srbi agresori u BiH", rekao je Ćurguz.

Istovremeno, iz Federacije BiH sastavim suprotni stavovi - i Ganić i drugi odbacuju bilo kakvu odgovornost.

“Od samog početka istrage očekivao se ovaj rezultat jer je međunarodna zajednica bila faktor u Dobrovoljačkoj, sve dogovore smo vršili uz pomoć međunarodne zajednice", izjavio je Ejup Ganić za kojeg je u predmetu 'Ganić i drugi', Tužilaštvo BiH danas donelo naredbu o obustavi istrage.

Po njegovim rečima, Dobrovoljačka ostaje važan istorijski datum za Bosnu i Hercegovinu i za Srbiju, a istoričari će verovatno zaključiti da je to bio dan "d" kada je Bosna spašena, a što se tiče Srbije – kako je kazao - to je verovatno dan kada je propao projekt "velike Sbije".

“S druge strane, mora se priznati da je Beograd uspeo da u ovih 20 godina nametne međunarodnoj zajednici Dobrovoljačku kao projekt, na kojem su angažovani najviši i najkompetentniji tužioci iz međunarodne zajednice, od Haga pa do raznih međunarodnih tužilaštava, da istražuju Dobrovoljačku”, zaključio je on.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Dodik protiv tužilaštva BiH




Izvor:
rts.rs



Posle odluke o obustavljanju istrage protiv 14 osoba u predmetu "Dobrovoljačka", predsednik RS Milorad Dodik najavio prekid saradnje sa tužilašvom BiH. Odluka tužilaštva nedopustiva i ispolitizirana, ocenjuje Dodik. Srpsko tužilaštvo za ratne zločine nastavlja istragu.
Odluku tužilaštva Bosne i Hercegovine da obustavi istragu protiv bivšeg člana Predsedništva BiH Ejupa Ganića, Jovana Divjaka i još 12 osumnjičenih za ratni zločin nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu oštro osuđuje javnost u Srbiji i Republici Srpskoj.


dodik_b_01.jpg


Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik kaže da je to čisto politikantska odluka.
Dodik je za RTS rekao da Republika Srpska ne može da ima poverenje u Sud i tužilaštvo Bosne i Hercegovine i da će nastaviti da se bori protiv institucija koje "služe za osudu samo jednog naroda".
Prema njegovim rečima, nemoguće je nastaviti saradnju, jer tužilaštvo i Sud BiH nemaju ustavnu osnovu, već su, kako je rekao, nametnuti, a samim tim i nelegitimni.
"Mi ćemo nastaviti da osporavamo njihov legitimitet kroz strukturalni dijalog koji smo otvorili sa Evropskom unijom i videćemo na koji način ćemo iz svega toga izaći. U svakom slučaju, mi ne želimo da vidimo takav sud i tužilaštvo na nivou Bosne i Hercegovine", naglasio je Dodik.
U srpskom tužilaštvu za ratne zločine kažu da istrage u vezi sa "Dobrovoljačkom" nastavljaju, bez obzira na poteze tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić kaže da odluka tužilaštva BiH u slučaju "Dobrovoljačka" pokazuje da se pravda selektivno primenjuje i ističe da to ne doprinosi pomirenju u regionu.

Srpsko tužilaštvo nastavlja istragu

Ističući da srpsko tužilaštvo nastavlja istragu, Vekarić je napomenuo da je "sada mnogo jasnije zašto je tužilaštvo BiH odbijalo da potpiše Sporazum o međusobnom ustupanju dokaza, kojim bi se svi dokazi jedne i druge strane objedinili i brže rasvetlili počinjeni zločini".
"Bosanska strana je pokazala da nije imala želju da nam da svoje dokaze za 'Dobrovoljačku', ali srpsko tužilaštvo za ratne zločine nastavlja svoju istragu", rekao je Vekarić.
Vekarić je rekao da se iz saopštenja tužilaštva BiH dobija odgovor ko nije počinio zločin u Dobrovoljačkoj, ali ne i ko jeste. Sada se, kako je naveo, traga za nekim drugim nepoznatim licima, a postoje eventualni počinioci koji su mrtvi.
Tužilaštvo BiH saopštilo je juče da je obustavilo istragu protiv Ejupa Ganića i još trinaestorice osumnjičenih u slučaju Dobrovoljačke ulice u Sarajevu jer, kako je utvrđeno, u radnjama osumnjičenih nisu sadržana obeležja krivičnog dela.
Istraga je obustavljena i protiv Jovana Divjaka, Hasana Efendića, Zaima Backovića, Jusufa Pušine, Emina Švrakića, Dragana Vikića, Fikreta Muslimovića, Dževada Topića, Jovice Berovića, Rešada Jusupovića, Jusufa Kecmana, Damira Dolana i Ibrahima Hodžića.
Tokom napada u Dobrovoljačkoj ulici maja 1992. godine ubijeno je sedam i ranjeno 14 osoba, nakon što su onesposobljene za borbu.
Istraga u vezi sa ovim radnjama biće nastavljena zbog postojanja osnovane sumnje da je počinjeno krivično delo ratnog zločina, jer je na žrtve otvarana vatra nakon što su bile onesposobljene za borbu ili dok su se nalazile u sanitetskom vozilu.
U skladu sa Zakonom o krivičnom postupku BiH, na ovu odluku o obustavi istrage postupajućeg tužioca može se uložiti pritužba Kancelariji glavnog tužioca, a MUP RS najavio je da će odmah po prijemu zvaničnog obaveštenja o obustavljanju istrage uložiti prigovor.

 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Gledali smo ih kako pucaju u glavu oficirima JNA, a sada su slobodni




Izvor:
Blic.rs



Banjaluka - Skandalozna odluka Tužilaštva BiH da oslobodi istrage Ejupa Ganića, Jovana Divjaka, Zaima Backovića i još 11 lica za slučaj Dobrovoljačke nije iznenađenje za one koji su preživeli napad na kolonu JNA koja se 1992. godine povlačila iz Sarajeva.

206972_1007-dobrovoljacka--foto-ap-amel-emric_f.jpg


- Neće oni svojima da sude - kratko su komentarisali. Neki od preživelih svojim su očima videli optužene da ubijaju.

- Oslobodili su Zaima Backovića, ratnog oficira Armije BiH, za koga mogu da posvedočim da je ubio pukovnika Mihajlovića, a mene šutnuo nogom u leđa. Otisak njegove patike na majici nosio sam sve do Novog Sada - kaže za „Blic“ Nikola Ostojić (65), koji je pre 20 godina bio zarobljen u Dobrovoljačkoj.
Na dan kada je odsečeni deo kolone JNA u Dobrovoljačkoj zarobljen, Ostojić je bio novinar izveštač na zadatku, poslat iz Beograda da prati razvoj događaja u Sarajevu.

- Sećam se veoma dobro njegovog lika u trenerci i patikama. Dugo nisam znao ko je on i kako se zove. A onda, pre godinu dana, kad je Dobrovoljačka aktuelizovana nakon hapšenja Ejupa Ganića u Londonu, ugledao sam fotografiju Zaima Backovića i odmah ga prepoznao.

Ne dvoumim se ni trenutka - to je čovek koji je mene šutnuo, a pukovnika Mihajlovića ubio - priča Ostojić dok Tužilaštvo BiH, u obrazloženju obustavljanja istrage, tvrdi da „u radnjama osumnjičenih lica nisu sadržana obeležja krivičnog dela“. Ostojić nije iznenađen ponašanjem Tužilaštva BiH.

- Njima je u interesu da Ganić i ostali ne budu procesuirani. Pa oni bi svoje branili kada bi neko treći pokrenuo postupak. Pravo je pitanje šta radi naše tužilaštvo - kaže Ostojić. Pukovnik JNA Ratko Katalina bio je ranjen u leđa, oporavljao se tri meseca i kasnije još dve godine po rehabilitacionim centrima.

- Neće oni da sude svojim ljudima - komentariše za „Blic“ pukovnik Katalina, dodajući „da se činjenice znaju, ali da se nisu stekli uslovi da se zločin u Dobrovoljačkoj procesuira“. Gordana Gvozdenović, čiji je brat Obrad ubijen u Dobrovoljačkoj, kaže da je on „juče ponovo ubijen“.

- To ubija i nas, porodicu, a njih, koji su ubijeni, potresa u grobu - priča Gordana plačući. U koloni je 1992. bio i Nenad Erić, vozač iz Pala.

- Prisećam se svega, batina i torture koju sam prošao. Ne znam ko je komandovao svime, ali da je i moj otac u pitanju, trebalo bi da odgovara za zločin koji se desio u toj ulici - kaže Nenad.

Milenko Inđić, tadašnji oficir za vezu i neposredni učesnik događaja u Dobrovoljačkoj, smatra da najveću odgovornost za ubistvo vojnika JNA u Dobrovoljačkoj snose Ejup Ganić, Zaim Backović i Sefer Halilović.

Ganić je, kaže Inđić, hteo od Izetbegovića da preuzme političku vlast i za to mu je poslužio takozvani sandžački lobi koji je devedesetih držao sarajevsko podzemlje. Inđić kaže da mu je na neki način i drago što se sve to desilo.

- Ovakva odluka me samo više uverava da će RS vrlo brzo postati samostalna država, jer je očigledno da zajedničkog života nema – kaže Inđić i dodaje da bi bilo zanimljivo proveriti koliki je bankovni račun tužioca s Filipina koji je vodio slučaj Dobrovoljačke.

Prilikom dogovorenog povlačenja pripadnika JNA u zasedi koju su postavile muslimanske formacije ubijena su 42 pripadnika JNA, ranjena 73, a njih 215 je zarobljeno.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Prigovor Srpske jedina nada za istragu o zločinu





Izvor:
Blic.rs



Banjaluka
- Jedina mogućnost Republike Srpske za nastavak istrage protiv Ejupa Ganića, Jovana Divjaka i još 12 osoba osumnjičenih za zločin u Dobrovoljačkoj jeste ulaganje prigovora Tužilaštvu BiH na obustavljanje istrage protiv njih.

Osim ove, RS i porodice nastradalih vojnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici trenutno nemaju druge pravne mogućnosti da se istraga nastavi i glavnokomandujući u ovom zločinu izvedu pred lice pravde.


207361_banjaluka05--dobrovoljacka-ulica_f.jpg


Međutim, upućeni u rad Tužilaštva BiH već sada sumnjaju da će već najavljeni prigovor MUP RS uroditi plodom, budući da će stići na ruke v.d. glavnog tužioca Jadranki Lokmić Misirači, koja će se naći između dve vatre - političkog uticaja iz Sarajeva da se istraga ne nastavlja i pritiska RS da se procesuiraju odgovorni za zločin u ovom predmetu.

- Ne usvoje li u Tužilaštvu BiH prigovor, nema mogućnosti da se niža tužilaštva bave tim predmetom.


Jedina mogućnost je još, ako se pojave novi dokazi, da se pokrene nova istraga, ali je sada pitanje ko će to uraditi - kaže sagovornik „Euroblica“ blizak Tužilaštvu BiH.

S druge strane, u Timu za istraživanje ratnih zločina MUP RS uzdaju se u pravdu i nadaju se da će v.d. glavnog tužioca BiH postupiti profesionalno i poništiti odluku o obustavljanju istrage.

- Prigovor podnosimo kancelariji glavnog tužioca po Zakonu o krivičnom postupku. Dakle, podnosimo instituciji, a ne pojedincu.

Sačekaćemo odgovor glavnog tužioca vezan za prigovor MUP, a onda ćemo videti šta ćemo dalje - kaže šef Tima Simo Tuševljak.

Istovremeno, šefica Posebnog odeljenja za ratne zločine Tužilaštva BiH Vesna Budimir tvrdi da odluka o obustavljanju istrage nije konačna, već da sledi njeno preispitivanje, na osnovu čega postoji mogućnost da se istraga ponovo pokrene.

Ona svu krivicu za obustavljanje istrage protiv 14 osoba u ovom predmetu prebacuje na tužioca Džuda Romana, jer je, bez konsultacija s kolegijumom tužilaca, odlučio da istraga bude obustavljena.

Međutim, sagovornik „EuroBlica“ upućen u rad Tužilaštva BiH smatra da ni sama Budimirova ne može da izbegne odgovornost za obustavljanje istrage.

- Tačno je da je Romano tužilac, ali u ovom predmetu je formiran istražni tim i on je morao da donese odluku, a ne sam tužilac, i u tome je morao da učestvuje rukovodilac Odela za ratne zločine, kao i v.d. glavnog tužioca - kaže naš sagovornik.

Međutim, Budimirova tvrdi da su 5. januara na snagu stupile izmene pravilnika o unutrašnjoj organizaciji Tužilaštva BiH, prema kojima tužilac može sam da donese naredbu o nekom predmetu.

Istovremeno, u javnosti se spekuliše da iza obustavljanja istrage stoji bivši međunarodni tužilac u Tužilaštvu BiH Filip Alkok, koji je vodio predmet Dobrovoljačke i svojevremeno svedočio u korist Ejupa Ganića dok je bio u ekstradicionom sudu u Londonu. Inače, Alkok je vodio predmet protiv bivšeg premijera RS Gojka Kličkovića.

- Radi se o obaveštajcu koji je došao s Kosova u Tužilaštvo BiH, a za koga je bilo opšte poznato da je i na Kosovu radio prljav posao protiv Srba. Radi se o čoveku koji je veliki srbomrzac.

Ubeđen sam da je u slučaju Dobrovoljačke primio ogroman novac, jer je pokrao značajna dokumenta iz ovog predmeta - kaže Gojko Kličković za „EuroBlic“.



 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Dodik: Smišljena aktivnost uz pomoć stranaca







Izvor:
Tanjug.rs




BANJALUKA - Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik smatra da je izmenama Pravilnika o unutrasnjoj organizaciji Tužilaštva BiH smišljena aktivnost kako bi se omogućilo da strani tužilac Džud Romano donese odluku o prekidanju istrage protiv 14 osoba u "slučaju Dobrovoljačka ulica".

"Očigledno je da su u to umešani stranci", kazao je Dodik.


32046.jpg


Upitan da li će zatražiti povlačenje srpskih kadrova u pravosudnim institucijama BiH, Dodik je "Nezavisnim novinama" rekao da će prvo obaviti konsultacije sa relevantnim političkim faktorima u Republici Srpskoj.

"Moraćemo da iskoristimo i formalne uslove za podnošenje žalbe i da vidimo šta će biti od toga. A, nakon toga ću održati sastanke sa relevantnim faktorima i definisati politike u tom pogledu. Tužilaštvo je izgubilo svaki autoritet, a pogotovo delovanje stranaca u njemu. Ono je problematično, a problematično je i da se određene ambasade mešaju i podržavaju takav pristup", poručio je Dodik.

U Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu su 3. maja 1992. prilikom dogovorenog povlačenja ubijena 42, ranjena 73, a zarobljeno 215 vojnika JNA.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Sulejman Tihić:
Neko bi trebalo da odgovara za "Dobrovoljačku"






Izvor;
Blic.rs



Predsjednik SDA Sulejmаn Tihić rekаo je dаnаs dа bi neko trebаlo dа odgovаrа zа to što su u Dobrovoljаčkoj ulici u Sаrаjevu 1992. godine ubijeni ljudi, ističući dа su neki počinioci identifikovаni.



42934_0209-sulejman-tihic-ftoo-d-bozic_f.jpg



- Vojno i političko rukovodstvo nije odgovorno. Počinjeni su pojedinаčni zločini i neki počinioci su identifikovаni, а neki nisu - rekаo je Tihić, dodаvši dа se trebа okrenuti budućnosti, а prošlost ostаviti sudovimа.

On je nаglаsio dа ne trebа dozvoliti dа političаri svojim komentаrimа utiču nа donošenje sudskih odlukа, bez obzirа koliko se one nekome sviđаle ili ne sviđаle.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Poslanici RS:
Slučaj "Dobrovoljačka ulica" nije završen









Izvor:
Blic.rs




BANJALUKA - Dušanka Majkić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta Bosne i Hercegovine, izjavila je da slučaj “Dobrovoljačka ulica” nije završen i poručila da će to biti poslednji slučaj na kojem je strani tužilac ili sudija tako brutalno završio predmet ne ulazeći detaljno u njega.

172721_dobrovoljacka2_f.jpg


- Stavovi Republike Srpske moraju biti prihvaćeni, jer je sve oko “Dobrovoljačke” urađeno brzopleto. Taj slučaj nije završen. Oko toga će se mnogo priče ispričati - navela je Majkićeva, istakavši da nekoliko godina unazad Republika Srpska ukazuje na takvo ponašanje stranih tužilaca i sudija.

Ona je naglasila da će Srpska iz svega toga izvući mnogo više koristi nego što neki pretpostavljaju. Majkićeva je rekla da se, kada je reč o obustavljanju istrage u slučaju “Dobrovoljačka”, ne može isključiti nastojanje stranaca da u ključnom momentu ugroze dogovor šestorice političkih lidera.

- Svakako da je osim toga daleko vidljivije da stranci beže iz BiH nedovršenog posla. Računaju očigledno da zaduže nekog novog tužioca, kojem će onda trebati dugo vremena da uđe u predmet, pa da se onda u dugoj proceduri stvari prihvate zdravo za gotovo, onakve kakve jesu u ovom trenutku - rekla je Majkićeva za banjalučki “Fokus”, izrazivši očekivanje da će domaći tužioci stati u odbranu prava, pa će sve to što se desilo biti ispravljeno.

Dževad Galijašević, predsednik Fonda za humanitarno pravo BiH, izjavio je da Kancelarija visokog predstavnika više ne može da utiče na dnevnu politiku, ali da to može raditi kroz satelite, odnosno Sud i Tužilaštvo BiH.

- Tamo gde ne postoji dogovor nacionalnih politika, međunarodna zajednica ima legitimitet da interveniše. Onog trenutka kada su, pre svega stranke iz Srpske, inicirale, pokrenule i napravile dogovor, tako što su bili njegovi nosioci, uloga međunarodne zajednice postala je de fakto besmislena. Izlaz za BiH jeste u demokratiji. To podrazumeva jasnu vlast većine u entitetu, uz jasne principe funkcionisanja vlasti. Tu demokratiju ometa međunarodna zajednica - zaključio je Galijašević.
 
Natrag
Top