LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Putovanja u krajeve sa egzotičnim letovalištima san su većine ljudi. Ali nije potrebno da odete na dalek put da biste sebi priuštili opuštanje u egzotičnom svetu biljaka, jer sve to možete imati u svom dvorištu.
Sa dolaskom toplijih godišnjih doba, sve više vremena provodite napolju, pa će vas egzotika iz sopstvene bašte u trenutku preseliti na drugi kraj sveta.

Da biste kreirali egzotičnu baštu, potrebno je da za početak posadite tropske biljke kao što su bambus, palma,kaktus i orhideja. Ako vam je ovo previše, dovoljno je da posadite samo bambus, jer je on osnova svakog egzotičnog kutka. Kupite drvenu nadstrešnicu i prekrijte je trskom ili bambusovim lišćem.
Ovaj prostor praviće vam hladovinu pa je potrebno ovde postaviti baštensku garnituru po mogućnosti od punog drveta ili ratana,prekrivenu lanenim ili pamučnim tkaninama.

Pod nadstrešnice bi trebalo obložiti drvenim oblogama, da bi se stvorio kontrast između staza u bašti koje su napravljene od kamena ili betona. Za dodatnu zaštitu od sunca postavite zavese u boji nameštaja,koje po potrebi možete da pomerate u zavisnosti od raspoloženja ili doba dana.

Kada ste to završili, prostor ukrasite svećama, egzotičnim skulpturama i velikim činijama punim voća. Ukoliko uvedete električnu rasvetu, lampe ili lusteri bi trebalo da sadrže detalje od drveta. Ako u dvorištu nemate dovoljno mesta za nadstrešnicu, možete postaviti i krevet od kovanog gvožđa sa baldahinom. U dvorište obavezno postavite veliko kamenje i neobične saksije sa egzotičnim biljem, kako biste upotpunili ugođaj.

Duž dvorišta napravite stazice od drveta, šljunka ili kamena. Ukoliko vam veličina bašte dozvoljava, postavite fontanu, bazen sa ribicama ili bilo koji element sa vodom. Na kraju, napravite egzotični koktel sa tropskim voćem i prepustite se užitku...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Pravi izbor za velike saksije

Teško je zamisliti baštu, terasu, pa i najmanji balkon bez lepih saksijskih biljaka. One čitavog leta oplemenjuju prostor bojom i mirisima, a mogu da posluže kao paravan koji štiti od neželjenih pogleda i kao zaklon od vetra. Izbor ovih biljaka je veoma bogat, a najpopularnije su palme, oleanderi i hortenzije.

Petunije se lako gaje

Ako petunije sadite u velikom sudu, obavezno stavite malo masniju zemlju i redovno ih prihranjujte. Jedino tako ćete od maja do novembra uživati u njihovom nežnim i lepim cvetovima bez mirisa.
Uklanjajte suve cvetove i listove, jer se biljka tako podmlađuje i još bujnije cveta.
Ovo je otporna biljka koja voli sunce, ali neke vrste, naročito one plave boje, bolje uspevaju na senovitim mestima. Redovno ih zalivajte, kada se zemlja na površini osuši.
• Petunije su otporne biljke, ali ih najčešće napadaju lisne vaši. U tom slučaju prskajte ih odgovarajućim preparatima koji se prodaju u poljoprivrednim apotekama.


Oleander zato što najbrže raste

Ovaj lepotan s mora dobro uspeva u sobnim uslovima, a od juna do oktobra cveta i pleni opojnim mirisom i na otvorenom.
Za vreme velikih vrućina svakodnevno ga zalivajte i tanjirić ispod saksije punite vodom. Svake dve nedelje ga prihranite nekim tečnim đubrivom za cvetnice.
Oleander brzo raste, od 25 do 30 cm godišnje, pa u odgovarajućoj sobi može da dostigne i dva metra. Ako ga držite na terasi, osim raskošnih i mirisnih cvetova, pružiće vam i zaštitu od pogleda i udara vetra.
• Oleander se presađuje pre velikih vrućina, jedanput u dve-tri godine u dva do tri broja veću saksiju.
• Orezuje se svake jeseni. Orezivanje obavljajte sa zaštitnim rukavicama jer su sokovi oleandera otrovni.
• Razmnožava se vršnim reznicama. Isecite grančicu ispod trećeg reda listova, donje listove uklonite, a reznicu stavite u flašu s mlakom vodom.


Otporne hortenzije

Loptasti cvetovi ovog žbuna ne mirišu. Međutim, oni zaista plene svojom lepotom. Hortenzija je jako otporna iako traži dosta vode.
Ako je zemlja u saksiji suva, cvetovi će brzo klonuti, ali će se brzo i povratiti, čim zalijete biljku. Ipak, nemojte je često ostavljati suvom jer je to iscrpljuje.
U velikoj saksiji hortenzija može da poraste i do 60 cm visine i isto toliko širine, a posađena u bašti dostići će visinu i širinu od jednog metra. Cvetovi hortenzije su najčešće prirodno ružičasti, ređe beli, ali ako biljku zalivate aluminijumskim sulfatom, cvetovi će postati plavičasti.
Na terasi i bašti hortenzija cveta od juna do avgusta.
• Iako joj treba dosta svetla, ne bi trebalo da stoji na direktnom suncu, pa je pogodna za senovite delove bašte ili balkona.
• Ako vam se učini da se biljka u saksiji suši, svaki drugi dan celu saksiju uronite u vodu na 10 minuta, a prijaće joj i orošavanje prskalicom.
• Posle zalivanja ispraznite tanjirić. Iako hortenzije vole vodu, ne preterujte.
 
Natrag
Top