Dvorana slepih miševa ostavlja turiste bez daha

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Lazareva (Zlotska) pećina otvorena za posetioce


Dvorana slepih miševa ostavlja turiste bez daha







Izvor: Blic Dejana Stojanović | 04. 05. 2011. - 00:02h

BOR - Lazareva pećina, koja se ubraja u najbogatije i jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta, a prema speleološkim istraživanjima i najduža u Srbiji, od juče je otvorena za turiste.


139216_lazareva-pecina-foto-d.stojanovic_f.jpg
Istraženi kanali se pružaju osam kilometara, za posetioce uređeno 1.000 metara

I ove kao i prošle godine, više od 500 turista iz istočne Srbije, Borana i meštana borskog sela Zlot, od kojeg je pećina udaljena svega tri kilometra, posetilo je ovaj jedinstveni prirodni fenomen. Posetioci imaju prilike da se upoznaju sa bogatim pećinskim nakitom po čemu je Lazareva pećina i poznata u svetu. Pored pećine, turisti imaju prilike da obiđu i predele Lazarevog kanjona.

Na samom ulasku u pećinu posebno je zanimljiva Ulazna dvorana, kao prvi dodir sa podzemnom tišinom i bogatstvom pećinskog nakita, takozvanim pećinskim svećama sačinjenim od snežnobelog kristalizovanog kalcita. U prostorijama pećine smeštena je fontana želja, u koju se bacaju novčići, te želje, po legendi, ubrzo bivaju ispunjene.

139218_lazareva-pecina-mis-foto-afp_hs.jpg


Registrovane su čak 24 vrste slepih miševa


- Oduševljena sam pećinom, posebno fontanom želja. Ubacila sam i novčić. Ovo je prvi put da sam imala prilike da obiđem Lazarevu pećinu i svakako ću to ponovo učiniti - rekla je dvadesetogodišnja Boranka Katarina Filipović.

Glavne atrakcije koje sve posetioce ostavljaju bez daha jesu Koncertna dvorana, gde je po predanju knez Lazar slušao muziku, i Dvorana slepih miševa u kojoj se od registrovanih 27 najpoznatijih vrsta na Balkanu, skućile čak 24 vrste. Ulaz u Dvoranu slepih miševa čuva masivni krečnjački blok - glava bizona. Tu je i devojačka soba, do koje vodi niz slapova oblikovnih kao stepenice ka vrhu, gde su po predanju meštani u sobi krili devojke od Turaka.

139220_lazareva-pecina-ulaz-koncertnu-dvoranu-08-bo_hs.jpg

Pećinski ukrasi od snežnobelog kalcita

- Impresionirana sam unutrašnjošću pećine, iako je unutra svega šest stepeni. Imala sam prilike da posetim i Resavsku pećinu, ali je neuporedivo jači utisak na mene ostavila Lazareva pećina, koju ću svakako sa prijateljima ponovo obići - kaže Divna Dragović, student geografije iz Niša.

Lazareva pećina se nalazi na istočnom obodu južnog Kučaja na izlazu iz Lazarevog kanjona, formirana u krečnjačkom humu Pripor visokom 55 metara, a uredbom Vlade Srbije zaštićena je kao spomenik prirode prve kategorije. Dužina istraženih kanala pećine je preko osam kilometara od kojih je za posetioce uređeno 1.000 metara.

- Cena ulaznice je ostala nepromenjena od prošle godine i iznosi za pojedinačne posete 200 dinara, za učeničke i studentske ekskurzije 150. Pećina je otvorena za posetioce svakog dana, sem utorka, od 9 do 16 sati, od maja do kraja oktobra. Očekujemo da će ovaj turistički biser posetiti i više od pet hiljada ljudi koliko je bilo turista u toku prošlogodišnje sezone - rekla je Žaklina Tufonić, v.d. direktora borske Turističke organizacije.
 
Natrag
Top